Automobily

Elektrický crossover Subaru Solterra prichádza ako brat skôr narodenej Toyoty

Subaru Solterra

Nový elektrický mestský crossover z dielne Toyota a s názvom bZ4X sme si už na stránkach nášho portálu predstavili Toyota sa zamerala na čím ďalej tým viac sa rozvíjajúci segment malých mestských crossoverov. Tento projekt zdieľala aj so značkou Subaru, ktorá prináša tento istý automobil pod menom Solterra. Aj napriek tomu, že tieto automobily sú takmer dvojčatá, nájdeme medzi nimi rozdiely, vďaka ktorým ich budeme vedieť rozoznať na prvý pohľad. A nebude to len vďaka inej značke na “nose”.

Subaru Solterra s náhonom na predné ako aj na všetky štyri…

Výkon jedného elektromotoru je 150 kW a pri dvojici elektromotorv je ich kombinovaný výkon 160 kW.

Subaru Solterra ma po svojom riešenú prednú časť. Aj vďaka nej spoznáte tento model hneď na prvý pohľad. Maska chladiča je šesťuholníková, po vzore väčších súrodencov z dielne Subaru. Svetlomety dostali svojrázni siluetu a s Toyotou bZ4X sú tak rozdielne. Rovnako ako predné, tak aj zadné svetlá dostali vlastný Subaru-dizajn.

Interiér, ktorý na prvý pohľad nie je vidieť, ostal nezmenený. Je to aj pochopiteľné. Vnútro je predsa len prvému pohľadu skryté a tak si Subaru pomohlo tým, že ho nechalo nezmenený. Rozdielne sú len logá na volante. Prístrojový štít je umiestnený vyššie a stredovej konzole kraľuje dotykový displej multimediálneho systému. Ani Toyota bZ4X, ani Subaru Solterra neoplývajú technologicky prevratnými detailmi či funkciami. Sú to jednoduché elektrické autá do mestskej premávky. Nič viac nič menej.

Dĺžka nového elektrického crossoveru Subaru Solterra je 4690 mm, šírka 1860 mm a výška 1650 mm. Rozmery ako aj rázvor 2850 mm sú rovnaké ako pri modeli Toyota bZ4X. Automobil stojí na platforme e-TNGA (názov používaný značkou Toyota) alebo na platforme e-Subaru Global Platform, ktorá bola vytvorená špeciálne pre elektromobily. Rovnaká je aj ponuka pohonu. Elektromotor roztáča buď prednú nápravu, alebo dvojica elektromotorov pracuje pri pohone všetkých štyroch kolies. Výkon jedného elektromotoru je tak 150 kW a pri dvojici je kombinovaný výkon 160 kW. Elektrický crossover čerpá energiu z akumulátora s kapacitou 71,4 kWh, čo mu zaručuje dojazd 530 km pri predokolke a zhruba 460 km pri štvorkolke. Samozrejme v ideálnych podmienkach. Pri nabíjaní batérie jednosmerným prúdom zo 150 kW nabíjačky bude možné nabitie z nula na 80% len za 30 minút.

Subaru Solterra bude globálnym modelom, ktorý sa usídli na všetkých svetových trhoch od USA, cez Európu až po domáce Japonsko. Na našom trhu by sa Solterra mala objaviť v druhej polovici budúceho roka. Subaru očakáva od tohto projektu veľa. Vďaka jeho nulovým emisiám zníži celkový flotilový priemer emisií svojich modelov v Európe a bude tak môcť priniesť na starý kontinent aj svoje športové modely, hlavne nové Subaru WRX STI ako aj menšie Subaru BRZ. A tie už veru stoja za hriech.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button