Info

Úplný zákaz používania telefónu za volantom! Porušenie sa trestá vysokými pokutami

Telefón cinkne, zavibruje, displej sa rozsvieti a my sa snažíme ihneď zareagovať alebo aspoň zistiť, čo sa aktuálne s mobilom deje. A hoci vieme, že môžeme dostať pokutu, odpovedáme na sms-ky, odpisujeme na sociálnych sieťach alebo minimálne čítame oznámenia, ktoré nám telefón vyhadzuje na oči. Každá z týchto činností, ktorá našu pozornosť odpútava od jazdy, môže mať fatálne následky. A to ani nehovoríme, že používanie telefónu pri šoférovaní je zakázané a môžeme obísť s pokutou.

Dvakrát porušíte a ste bez vodičáku…

Most certainly. There’s rather a lot of car here – the Dawn is 5.3 metres long, 1.9 metres wide.

Aká musela byť reakcia vodičov vo Veľkej Británii keď sa dozvedeli, že prichádzajú do platnosti nové nariadenia, ktoré takmer úplne zakazujú používanie smartfónu, ako aj klasického mobilného telefónu pri jazde a to pod hrozbou obrovských pokút. U nás si to zatiaľ nevieme predstaviť no je dosť možné, že rovnaké nariadenia by mohli postupom času začať platiť aj u nás. Hoci je v Británii už zakázané telefonovanie a posielanie sms počas jazdy, vláda sa rozhodla opatrenia proti používaniu telefónov počas jazdy ešte sprísniť. Na svedomí to má vysoká nehodovosť.

Britskí vodiči by mali od 1. januára 2022 svoj smartfón radšej odložiť do kapsy, ktorú položia na zadné sedadlo. Zákaz používania telefónu so sebou prináša obmedzenie používania mobilu takmer úplne. Nesmiete samozrejme volať, sms-kovať či odpisovať na chat, komentovať na sociálnych sieťach ako aj kamerovať, fotiť, posúvať hudbu pri prehrávaní, hrať hry či robiť ďalšie činnosti, ktoré vás oberajú o pozornosť pri jazde. Dokonca sú nariadenia tak tvrdé, že neplatia len počas jazdy, ale aj počas napríklad státia na semaforoch či v kolóne.

Aká by bola reakcia na Slovensku?

Používanie telefónu nové nariadenia povoľujú len v prípade, že ho využívate ako navigáciu, alebo je využívaný v režime hands-free. Používanie smartfónu je povolené aj pri bezkontaktnom platení, ktoré využijete napríklad na uhradenie mýta na mýtnej bráne, alebo na zaplatenie v drive-thrue reštauráciách s rýchlym občerstvením za vašu objednávku. A aké sú pokuty za porušenie nových nariadení? Poriadne vysoké! 200 libier pokuta a 6 trestných bodov na vašom konte. Len pripomenieme, že za 12 trestných bodov vám britskí policajti odoberú vodičské oprávnenie. A to veru nabáda každého vodiča poriadne si premyslieť, či sa bude namiesto sústredenia na cestu počas jazdy pozerať do svojho telefónu. Boli by sme zvedaví, s akou odozvou by sa takýto zákon stretol na Slovensku. Čo myslíte?

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button