Automobily

Elektrický crossover Genesis s kompaktnými rozmermi a kvalitnou platformou

Genesis GV60

Juhokórejská luxusná značky rozširuje svoje portfólio. Na cesty chystá nový crossover Genesis GV60. Jeho prednosťou nebude len zaujímavý a nezameniteľný dizajn, ale aj najmodernejšia technika nielen pod kapotou, ale aj v interiéri. Na európske cesty by sa mal dostať už budúci rok.

V Európe už budúci rok…

Elektromobil stojí na platforme E-GMP, ktorú poznáme už zo skorej predstavených koncernových súrodencov Hyundai Ioniq 5 či KIA EV6.

Genesis GV60 je elektrické mestské SUV, alebo ak chcete elektrický crossover, ktorý bude využívať najmodernejšiu techniku, akou juhokórejská luxusná značka disponuje. Elektromobil stojí na platforme E-GMP, ktorú poznáme už zo skorej predstavených koncernových súrodencov Hyundai Ioniq 5 či KIA EV6. Značka Genesis je na ďalšie detaily ohľadom pohonu svojho najnovšieho elektrického crossoveru trošku skúpa. Podľa vlastností platformy však môžeme konštatovať, že nový crossover bude ponúkať 800V elektrický systém ktorý umožňuje nabíjanie s výkonom až 350 kW. Tiež môže disponovať funkciou dobíjania externých zariadení V2L (vehicle to load).

Dizajn nového elektrického crossoveru nadväzuje na jeho väčších súrodencov. Predná maska však bola prispôsobená podľa požiadaviek vyhovujúcim elektrickému pohonu automobilu. Elektromobilite sa podriadil aj dizajn bočnej časti auta či spätných zrkadiel. Kľučky dverí sa ukrývajú v karosérií, aby čo najmenej vadili dokonalej aerodynamike. Automobil celkovo pôsobí skôr športovejším dojmom, čo by mohlo zohrať úlohu pri oslovení mladšej generácie motoristov.

Interiér dostal kryštálovú guľu do stredového tunelu. Pri vypnutom automobile funguje ako osvetlenie interiéru. Po naštartovaní sa otočí a v tom istom priestore sa objaví voliť jazdy. Vzdušnosť celej kabíny je demonštrovaná aj dizajnom stredovej konzoly. Tá je voľne stojaca a vďaka jej prevedeniu je tak vnútrajšok opticky priestrannejší. Digitálny prístrojový štít pod volantom a stredový displej infotainmentu tvoria jednoliaty prvok, ktorý pôsobí luxusne a tiež plní aj praktickú funkciu. V nových autách prémiovej triedy je to už v podstate trend, ktorý postupne budú nasledovať aj automobily stredných tried.

Ako sme už v úvode spomenuli, nový elektrický crossover Genesis GV60 sa na európske cesty dostane už budúci rok. Je druhým elektromobilom juhokórejskej značky, ktorý by sa mal popasovať s konkurenciou, ktorá je už na našich cestách etablovaná. Zákazníkov má nalákať na luxusné prevedenie ako aj na overenú technologickú výbavu. Sme úprimne zvedaví, s akým ohlasom sa Genesis stretne v Európe. Prebije ju konzervatívnosť motoristov? Alebo naopak prerazí práve vďaka svojej nekonvenčnosti?

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button