InfoMotocykle

Pohľad, posed, práca s plynom… Ovládate všetky “3P” bezpečnej jazdy na motorke?

Navštívili sme kurz jazdy v MRA – Motorcycle Ride Academy

Nespevnená či mokrá vozovka, bočný vietor či ostré slnko, ťažký piesok či vratký štrk… Pre niekoho sú tieto povrchy na prejazd motorkou malina. Niekto sa na nich vytrápi. Avšak ani tí borci, ktorým nevadia pri jazde žiadne vrtochy počasia či nehostinné povrchy, nemusia zákonite ovládať správnu jazdu na motocykli. Svoje návyky získali buď radami od kamarátov, svojimi skúsenosťami a najazdenými kilometrami, alebo aj čítaním či už na internete, v knihách či časopisoch. Ako však jazdiť správne? Na čo treba obzvlášť dbať keď sadáme na motorku? Kde má limity naša motorka a kde naša hlava? Toto všetko a ešte oveľa viac odovzdáva účastníkom kurzu bezpečnej jazdy v MRA – Motorcycle Ride Academy jej zakladateľ a veľký motocyklový nadšenec Pavol Demjanič. Naša redakcia mala možnosť absolvovať jeho kurz a musíme uznať, že sme mali veru čo do správnej jazdy na motocykloch doháňať.

Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku. Čiže v premávke…

Čím viac sme si precvičovali správnu jazdu a dostávali do krvi správne jazdecké návyky, tým viac sme mali tak z kurzu ako aj zo seba radosť.

Dostať sa k vodičskému preukazu na motocykel, či už A1, A2 alebo celé A-čko, má možnosť každý, kto splní ako žiak motoškoly všetky kritériá potrebné na jeho získanie. Nie vždy to však znamená, že je hneď po nadobudnutí vodičáku plnohodnotným jazdcom, ktorý má zmáknuté všetky teoretické vedomosti či praktické skúsenosti z jazdy. Dokonca ani po najazdení tisícov kilometrov návyky jazdca nemusia byť veru správne a jeho jazda môže byť pre neho doslova nebezpečná. Či ste už začiatočník alebo skúsený jazdec, kurz MRA – Motorcycle Ride Academy vám dokáže poskytnúť hodnotné informácie, rady a praktické skúsenosti, ktoré dokážu eliminovať vaše zlé návyky a veľakrát doslova zachrániť život. Práve takého kurzu sme sa zúčastnili aj my a môžeme povedať, že sme sa nedozvedeli len zaujímavé informácie, ktoré poukázali aj na naše chyby pri jazde, ale mali sme možnosť si nové vedomosti aj v praxi odskúšať tak na cvičisku ako aj v premávke a to pod dozorom zakladateľa jazdeckej akadémie MRA, Pavla Demjaniča.

Kurz sme odštartovali v ranných hodinách v areáli pod Pezinskou Babou, motorkármi veľmi často vyhľadávaného miesta na otestovanie svojich schopností. Hoci nám ranné počasíčko trošku neprialo, nevzdali sme to. Však predsa, ako sa hovorí, zlé počasie na motorku neexistuje, existuje len zle oblečený motorkár. Nakoniec sme boli radi, že sme sa hecli a prišli na miesto určenia včas. Teórie nikdy nie je dosť a tak aj naše prvé hodiny boli zamerané na teoretické znalosti o motocykli, o jazde, o správnom posede, pohľade či práci s plynom. Naučili sme sa spoznať svoju motorku a jej správne nastavenie podľa našich hmotností a “rozmerov”. Veľmi podstatnými informáciami, ktoré zazneli z úst Pavla Demjaniča, boli praktické rady o tom, ako má byť pred jazdou motocykel správne nastavený a aký servis je pre stroj potrebný. Veru, pri niektorých konkrétnych informáciách sme si museli aj my vstúpiť do svedomia.

Teória sa neskôr preniesla aj na cvičisko, kde sme si nadobudnuté informácie z rána, mohli odskúšať aj v sedle našich bajkov. Podstatným detailom je, že na kurz sme si mali priniesť svoje motorky. Jedným z hlavných cieľov kurzu je spoznať a prekonať limity (nie tie rýchlostné) nielen seba, ale aj svojho motocykla, na ktorom strávime najviac času. Už po prvých minútach bolo vidieť zlepšenie našej jazdy, čo potvrdil aj Pavol Demjanič. Nás veľmi tešilo, že jeho slová padli na úrodnú pôdu a pomohli nám ešte viac ovládnuť naše stroje a odbúrať psychické bloky, ktoré sme dovtedy mali v hlave a neblaho sa podpisovali na našej jazde. Čím viac sme si precvičovali správnu jazdu a dostávali do krvi správne jazdecké návyky, tým viac sme mali tak z kurzu ako aj zo seba radosť. Zaujímavou a pri jazde veľmi potrebnou časťou tréningu bol aj nácvik núdzového brzdenia. Viete, ako máte v krízovej situácii brzdiť tak, aby ste čo najviac využili brzdnú silu vášho stroja a nespôsobili sebe alebo iným účastníkom premávky zranenie či inú ujmu? Tomuto nácviku sme venovali značný čas a naozaj nebola to len zábava, ale aj získavanie veľmi užitočných skúseností ,ktoré by sme mohli v budúcnosti zužitkovať a napríklad si vďaka nim zachrániť aj život.

Hladný motorkár je nervózny motorkár (platí to aj o vodičoch áut). Aby sme sa vyhli nepríjemnému škvŕkaniu v bruchu, odbehli sme na obed cez Pezinskú Babu, kde sme sa posilnili výborným jedlom a predebatovali rôzne motoristické i nemotoristické témy. Po obede sme sa vybrali na mototrip, pri ktorom sme mali možnosť všetky nadobudnuté skúsenosti využívať v praxi. Ak by si niekto mylne myslel, že išlo len o rýchlosť a jej prekračovanie, bol by na omyle. Kurz MRA – Motorcycle Ride Academy je o technike a správnej jazde. Celá jazda prebiehala pod dozorom nášho inštruktora. Ak sme spravili nejakú chybu, boli sme na ňu upozornení. Po čase sme už aj sami vedeli identifikovať, čo sme v danej situácii spravili správne a čo bolo ovplyvnené našimi starými návykmi.

Kurz  bezpečnej jazdy na motorke od MRA – Motorcycle Ride Academy dostane do hlavy každého motorkára množstvo hodnotných informácií, ktoré mu môžu v krízovej situácii zachrániť život. Aj keď máte odjazdené desiatky tisíc kilometrov, tak ako mali aj niektorí naši jazdci, stále sa máte možnosť dozvedieť, ktoré vaše návyky nie sú správne a môžu viesť k nehode. Pavol Demjanič nie je len odborník. Je aj výborný učiteľ, ktorý vie vysvetliť, ukázať, poradiť pomôcť ale aj pozitívne namotivovať. Kurz MRA stál naozaj za to. A aj keď sme ráno trochu premrzli, po úspešnom ukončení kurzu nás hrial dobrý pocit, že sa naša jazda posunula k lepšiemu a hlavne bezpečnejšiemu. Predsa len, každý z nás sa chce domov dostať živý a zdravý a kurz MRA tomu skutočne veľmi napomáha.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button