TEST: MotocykleTesty

TEST: Honda CB500X – Kompaktná adventúrka do mesta, do lesa aj na dovolenku

TEST: Honda CB500X

Keď sme pred niekoľkými rokmi sadli na modernizovanú Hondu CB500X 2019, doslova sme sa do nej zakukali na prvý pohľad. Ľahká adventúrka s objemom 500 cm3, čiperná, na svoje pomery celkom silná s možnosťou jazdy aj s vodičákom A2. Hneď sme naskočili do sedla a vybrali sa na sever. Tak po prvých kilometroch ako aj po stovkách kilometrov sa nám nechcelo z Hondy CB500X zliezť. Pohodlné sedenie bez akýchkoľvek neblahých účinkov na naše zadky či chrbty hovorilo jasnou rečou v prospech malej adventúrky. Prešli ďalšie dva roky a opäť o niečo modernejšia Honda CB500X zakotvila opäť v našej redakčnej garáži. Veľmi príjemne spomienky a dobrý pocit ožili hneď po prvom kilometri strávenom v sedle tohto stroja.

 

Turista z rodiny CB500

Nízka hmotnosť stroja, len 197 kg, a svetlá výška 180 mm, robia z neho aj v ľahkom teréne veľmi svižný a ľahko ovládateľný motocykel.

Aj tento rok sme mali možnosť zajazdiť si ma bajkoch z modelovej rodiny CB500. Superšpoertové  R-ko, detailne spracovaný ostrý naháč F-ko a do tretice aj cestovné endurko označené písmenom X, boli veľmi silnými partnermi pohodovej a svižnej jazdy. CB500X nás potešilo o to viac, že sme sa s ním mohli vydať aj mimo spevnených vozoviek bez toho, aby sme sa museli strachovať o doškriabaný podvozok či rozbité kolesá. Nízka hmotnosť stroja, len 197 kg, a svetlá výška 180 mm, robia z neho aj v ľahkom teréne veľmi svižný a ľahko ovládateľný motocykel. Nemusia sa s ním báť opustiť konvenčnú jazdu aj motorkári začiatočníci.


  Poteší začiatočníka aj skúseného jazdca…

  Výkon 35 kilowattov s krútiacim momentom 43 Nm pri objeme motora 471 cm3 je maximum, ktoré ponúka Honda vo svojich modeloch z rodiny CB500. Cestovné X-ko nie je výnimkou. Poteší však všetkých držiteľov vodičského oprávnenia A2, ktorí tak využijú maximum svojich “papierov”. Pre celých A-čkarov sa môže zdať trošku slabá, čo oproti napríklad väčšej sestre Afrike je aj pravda, no do mesta na kávu, predieranie sa pomedzi autá stojace v kolóne, či na obed v neďalekej dedinke je ako stvorená. Je ľahká a tá jej ľahkosť vás doslova oslobodzuje. Sedadlo je vo výške 830 mm čo ocenia aj jazdci nižšieho vzrastu. Dokáže aj vo vyššej zaradenej rýchlosti ísť rýchlosťou len pár desiatok km/h a pri tom “nekašle”. Môžete tak ťahať na jednom stupni vo veľkom rozsahu rýchlostí. Opäť výhoda pre tých, čo s motorkovaním len začínajú a učia sa ovládať motocykel. Výfuk je oproti modelom z minulých rokov konečne pekne vyladený a dodáva motocyklu hlbší zvuk. Dokonca pri podradení sme sem-tam začuli aj príjemné zaprdkanie. Hneď sme sa cítili frajerskejšie. Pri jazde mimo spevnenej vozovky sme ocenili tak zadné 17-palcové a predné 19-palcové kolesá, ako aj prednú vidlu so zdvihom 150 mm, ktorá dokonale tlmila nepríjemnejšie nárazy. Pre jazdu terénom nám trošku chýbal padací rám. Predsa len, s pádom na nerovných cestách treba počítať.

  Veľa zážitkov s nízkou spotrebou…

  Pri testoch sa na spotrebu s nízkymi otáčkami veru nejazdí. Vždy chceme naplno odskúšať daný model. Výnimkou nebola ani Honda CB500X. Aj napriek našej nešetrnej jazde sme jazdili so spotrebou 3,6 l/100 km. Spotrebu sa nám tak podarilo udržať na hranici, akú udáva aj výrobca. A veru väčšinou ju o dosť preskočíme. Vďaka 17,7 litrovej nádrži je tak možné na jedno natankovanie prejsť takmer 500 kilometrov. Ak otáčky netlačíte do červenej zóny, tak prejdete aj viac. Veľkým plusom adventúrky Honda CB500X je aj antihoppingová spojka. Áno, mohli by sme si povedať, že pri tejto kubatúra sa nemusí až tak zísť no opak je pravdou. Pri vyšších rýchlostiach, keď sa rútite do esíčkovej zákruty a podraďujete o sto šesť, by sa vám mohlo stať, že si prebrzdíte zadné koleso motorom, ktoré odskočí a vy skončíte, ľudovo povedané, na papuli. Ako sme už vyššie spomenuli, motocykel môžu jazdiť aj držitelia vodičáku A2 a hoci najlepšia skúsenosť je vlastná skúsenosť, nepríjemný pád nemusí nováčikom na bajku až tak pomôcť… Preto je antihoppingová spojka veľmi vítaným prvkom Hondy CB500X. Čo sa týka radenia rýchlostí, Honda CB500X ho má naozaj do puntíku vyštelované. Rýchlosti padajú precízne, presne a priamo. Nepociťovali sme preskakovanie rýchlostných stupňov aj pri nie až tak šetrnom zaraďovaní.

   


   Za dizajn sa vonkoncom hanbiť nemusí…

   Po dizajnovej stránke dostal model Honda CB500X oproti minuloročnej verzii nové farebné prevedenie. Podsedadlový rám dostal kontrastnú červenú farbu, ktorá veľmi pekne vykúka spopod matných čiernych krytov. Matná čierna farba je ozdobená červeno-šedými maskáčovými polepmi. Celkovo vyzerá agresívnejšie a drzejšie ako jej predchodkyňa. Predný LED svetlomet je kvalitne spracovaný a dokonale osvetľuje cestu pred bajkom. Rovnako dokonalé sú aj ostatné LED-kové svetlá vzadu ako aj smerovky. Iné výrazné zmeny sa v poslednej verzii 2021 neudiali. Rovnaký ostal aj LCD displej, ktorého čitateľnosť na prudkom slnku bola slabšia. Na funkcie displeja sa však sťažovať nemôžeme. Nájdeme na ňom všetko podstatné a k tomu aj inteligentne rozložené. Zaradený stupeň, rýchlosť a otáčky sú samozrejmosťou. Nechýbajú ani údaje o spotrebe. Údaj o priemernej spotrebne sme veru ocenili viackrát aj my.

   A aký je náš verdikt?

   S motocyklom Honda CB500X si užije zábavu nielen menej skúsený jazdec s vodičákom A2, ale aj skúsený bajker, ktorému sa nechce predierať premávkou napríklad na veľkej ťažkej Afrike. Každý ocení kompaktné rozmery, nízku hmotnosť a výkon 35 kW. Nízka spotreba len podčiarkne celkový pozitívny dojem z jazdy v sedle Hondy CB500X. Hlbší zvuk výfuku prináša väčší zážitok z jazdy. Celkový dizajn je drsný. Vďaka sedlu vo výške 810 mm nemá problém Hondu CB500X osedlať aj menší jazdec. Displej poskytne aj viac informácií ako by sa od neho čakalo, avšak pri ostrom slnku je menej čitateľný. Za cenu 6 590 eur je to slušný kúsok, ktorý poteší a zbytočne nezruinuje rodinný rozpočet.

   Foto & video: Marcel Szabó

   Celkové hodnotenie

   Motorizácia - 95%
   Pohodlie - 93%
   Jazda - 95%
   Variabilita - 90%
   Spracovanie - 93%

   93%

   Ľahká, štýlová, úsporná adventúrka tak pre skúseného ako aj neskúsené-ho jazdca

   Honda CB500X s kompaktnými rozmermi, nízkou hmotnosťou, malou spotrebou a výkonom 35 kW poteší tak skúseného ako i začínajúceho bajkera. Hlbší zvuk výfuku prináša väčší zážitok z jazdy. Celkový dizajn je drsný. Vďaka sedlu vo výške 810 mm je vhodná aj pre nižšieho jazdca. Displej poskytne dostatok informácií. Pri ostrom slnku je menej čitateľný. Za cenu 6 590 eur je to slušný kúsok, ktorý poteší a zbytočne nezruinuje rodinný rozpočet.

   User Rating: 4.76 ( 4 votes)

   Plusy:

   • štýlový dravý dizajn
   • antihoppingová spojka
   • kompaktné rozmery
   • nízka spotreba

   Mínusy:

   • slabšie čitateľný displej pri ostrom slnku

   Cena modelu:

   • 6 590 eur

   Technické parametre:

   Typ motora:

   Radový, kvapalinou chladený dvojvalec

   Zdvihový objem:

   471 cm3

   Vŕtanie × zdvih:

   67mm × 66,8mm

   Kompresný pomer:

   10,7: 1

   Maximálny výkon:

   35 kW pri 8 600 ot./min.

   Max. krútiaci moment:

   43 Nm pri 6 500 ot./min.

   Olejová náplň:

   3,2 l

   Objem palivovej nádrže:

   17,7 l (vrátane rezervy)

   Spotreba paliva (WMTC):

   3,6 l/100 km

   Typ spojky:

   Lamelová, mokrá

   Typ prevodovky:

   6-stupňová manuálna

   Rozmery (D × Š × V):

   2 155 mm × 825 mm × 1 410 mm (s nízkym plexi), 1 445 mm (s vysokým plexi)

   Rázvor kolies:

   1 445 mm

   Uhol prednej vidlice:

   27,5 stupňa

   Závlek:

   108 mm

   Výška sedadla:

   830 mm

   Svetlá výška:

   180 mm

   Pohotovostná hmotnosť:

   197 kg

   Zavesenie kolesa vpredu:

   Konvenčná 41 mm teleskopická vidlica s nastavením predpätia

   Zavesenie kolesa vzadu:

   Prolink s jedným tlmičom s 5 úrovňami nastavenia predpätia, kyvné rameno z obdĺžnikových oceľových profilov

   Veľkosť ráfu – predné / zadné koleso:

   19 X MT2,5 / 17 X MT4,5

   Pneumatika vpredu:

   110/80R–19M/C (cestná/terénna vzorka)

   Pneumatika vzadu:

   160/60R–17M/C (cestná/terénna vzorka)

   Brzda vpredu s ABS:

   Jeden vlnovitý kotúč, 310 mm, 2-piestový strmeň

   Brzda vzadu s ABS:

   Jeden vlnovitý kotúč, 240 mm, 1-piestový strmeň

   Matúš Paločko

   Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

   Súvisiace články

   Pridaj komentár

   Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

   Back to top button