Technika

Ekologický Batmobile? To veru dokopy nejde. Predsa však existuje

Elektrický Batmobile

Výbuchy, havárie, rozbité autá, pokrčené plechy, zbrane, plameňomety, obrovské gumy, rev motora, zbesilá jazda. Tieto vlastnosti, alebo lepšie povedané, výjavy z filmov o Batmanovi, v ktorých sa Gothamom premáva vo svojom Batmobile, sú všetko iné, len nie ekologické. Prečo však spájať Batmana s ekológiou? Z filmov je to nespojiteľná kombinácia, no vo Vietname sa našiel mladý umelec a architekt Nguyen Dac Chung, ktorý dokázal spojiť Batmana a ekológiu. Ako sa mu to podarilo? Vytvoril repliku jeho Tumblera na elektrický pohon. A skutočne funguje!

Elektrický Batmobile stvoril len 23-ročný dizajnér…

Prvý vyrobený prototyp bol poháňaný klasickým spaľovacím motorom. Nguyen sa však rozhodol, že svoj prototyp posunie na vyššiu úroveň a zvolil elektrické pohonné ústrojenstvo.

Replika mladého, len 23-ročného, umelca a architekta a Nguyena Daca Chunga je dokonca dneska aj na predaj. Výroba tejto skutočne vernej repliky Batmanovho Tumblera trvala umelcovi až dva roky. Hlavným cieľom jej vytvorenia bola propagácia Nguyenovej spoločnosti Macro Studios, ktorá sa venuje výrobou cosplay kostímov. (Cosplay – kostýmová hra, pri ktorej cosplayeri napodobňujú postavy nielen kostýmami, účesmi a podobne, ale často aj vystupovaním, štýlom reči či hláškami. Pozn. redakcie.) Pre vytvorenie elektrického Batmobilu dal Nguyen dokopy tím dizajnérov, mechanikov a konštruktérov, ktorí zobrali jeho nápad naozaj vážne a aj vďaka tomu vytvorili takmer identickú repliku filmového auta.

Prvý vyrobený prototyp bol poháňaný klasickým spaľovacím motorom. Nguyen sa však rozhodol, že svoj prototyp posunie na vyššiu úroveň a zvolil elektrické pohonné ústrojenstvo. V pôvodnej filmovej verzii bol Thumbler poháňaný obrovským 5,7 litrovým V8 motorom od GM, ktorý zo seba vyprodukoval výkon až 500 koní. Počas nakrúcania filmovej trilógie dokázal jazdiť rýchlosťou až 160 km/h. Elektrická verzia z Nguyenovej dielne dokáže jazdiť rýchlosťou 105 km/h. Informácie o akumulátoroch či elektromotoroch vietnamský umelec nezverejnil. Hmotnosť repliky by nemala presiahnuť 600 kilogramov.

Elektrický Batmobil je filmovej predlohe naozaj veľmi podobný čo sa zovňajšku týka. Jeho rozmery sú však o čosi subtílnejšie. Jeho dĺžka je 3700 mm a šírka 2400 mm. Oproti filmovému modelu je tak o takmer meter kratší a pol metra užší. O hmotnosti nehovoriac. Filmové monštrum váži 2,5 tony. Podobná ostala len výška. 1300 mm pri elektrickej a 1500 mm pri filmovej verzii. A hoci elektrický Batmobil dostal aj obrovský výfuk, z ktorého by mali chrliť plamene, je nám jasné, že slúži len ako dekorácia.

Základ vietnamského elektrického Batmanovho Tumbleru tvorí oceľový rám, na ktorom je naskladaná karoséria, ktorá je vytvorená z rôznych materiálov. Vietnamci využívali vo veľkom ABS plast, ako aj kompozit či uhlíkové vlákna. Niektoré časti boli vyrábané ručne, ďalšie zase na 3D tlačiarňach. S týmto elektrickým Batmobilom by ste sa do naháňačky so zločincami veru dostať nechceli. Pri prvej kolízii by z vás ostal asi len mastný fľak. Zaujímavosťou sú hydraulické dvere, ktoré je možné otvárať diaľkovým ovládačom. Výhľad z elektrického Batmobilu je rovnako zlý, ako aj pri filmovom stroji. Dokonale však na monitorovanie okolia pod 360 stupňovým uhlom poslúžia štyri kamery, premietajúce obraz na displeji vo vnútri vozidla.

Zapáčil sa vám vietnamský elektrický Batmobil? Môžete ho mať! Je totižto na predaj. Momentálne je vystavený v galérii Vyn Daryl vo Vietname. Táto galéria je známa svojimi výstavami futuristických, sci-fi, komiksových či filmových vozidiel. Aká je však cena elektrického Tumbleru známe nie je. Je vraj k dispozícii na požiadanie.

Zdroj: designboom Official YouTube Channel

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button