Automobily

Ďalšie želiezko v ohni! Genesis GV60 odhaľuje svoje prednosti

Genesis GV60

Luxusná značka automobilky Hyundai rozširuje svoju ponuku. Najnovším modelom, ktorý vypustí na cesty, je mestský kompaktný crossover Genesis GV60. medzi jeho najväčšie prednosti určite patrí výkon 360 kW, otváranie pomocou scanu tváre či aktualizácia jeho systémov z pohodlia domova. Okrem domáceho trhu to má namierené aj do Európy a sme zvedaví, ako sa mu podarí preraziť v silnej konkurencii európskych modelov. Pomôcť mu môže luxusná výbava a zaujímavá cenovka.

Európska konkurencia musí spozornieť…

K dispozícii je aj “Boost Mode”, ktorý dokáže krátkodobo uvoľniť maximálny výkon 360 kW a krútiaci moment 700 Nm žiaľ len na 10 sekúnd.

Kompaktný crossover Genesis GV60 ponúkne svojmu majiteľovi dĺžku 4515 mm, šírku 1890 mm, výšku 1580 mm a rázvor 2900 mm. Podobá sa vám veľkosť rázvora na nejaký juhokórejský automobil? Nám veru áno. Genesis GV60 totižto využíva rovnaký technický základ, akým disponuje napríklad Hyundai Ioniq 5 či KIA EV6. Preto je rázvor týchto troch automobilov rovnaký.

Ako sme už vyššie načrtli, Genesis GV60 je postavený na koncernovej platforme Hyundai E-GMP vyvinutej čisto pre elektromobily. Stoja na nej už spomenuté modeli Hyundai Ioniq 5 a KIA EV6. Samozrejme, ani novému modelu Genesis GV60 tak nechýba 800V palubný systém či funkcia “Vehicle-to-Load” (V2L), ktorá umožňuje pomocou batérie elektromobilu nabíjať externé zariadenia.

Viacprvkové zavesenie vzadu či tlmiče McPherson vpredu sľubujú pohodlnú jazdu. Adaptívny podvozok využíva dáta z čelnej kamery a dokáže sa prispôsobiť povahe vozovky. Ešte lepšie jazdné vlastnosti sľubuje aj elektronický samosvorný diferenciál. Juhokórejský luxusný crossover Genesis GV60 dostal akumulátor s kapacitou 77,4 kWh. Pri nabíjaní z rýchlonabíjačky sa z 10 na 80 percent dokáže naplniť len za 18 minút. Základným pohonným ústrojenstvom je elektromotor pri zadnej náprave s výkonom 168 kW s krútiacim momentom 350 Nm. Silnejšou verziou je štvorkolka s výkonom 234 kW a krútiacim momentom 605 Nm s dvojicou elektromotorov. Jeden s výkonom 74 kW je umiestnený pri prednej a druhý s výkonom 160 kW pri zadnej náprave. Vrcholom ponuky je elektrický crossover Genesis GV60 s výkonom 320 kW ( dvojica elektromotorov vpredu aj vzadu s výkonom po 160 kW). K dispozícii je aj “Boost Mode”, ktorý dokáže krátkodobo uvoľniť maximálny výkon 360 kW a krútiaci moment 700 Nm žiaľ len na 10 sekúnd.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Genesis GV60 ponúkne aj niekoľko ďalších vymožeností, ktoré by sme mohli nazvať ako futuristické či prémiové. Napríklad aktualizáciu jeho multimediálneho systému zvládnete pohodlne online. Nejde však len o aktualizáciu infotainmentu ale aj o rôzne ďalšie updejty napríklad navigácie či dokonca rôznych palubných systémov či elektronických funkcií vozidla, medzi ktoré patria napríklad aj podvozok či brzdy. Znie to až hrozivo, že svoje brzdné systémy musíte aktualizovať ale nebojte sa. Systém si aktualizáciu vypýta sám a aj bez jej sprocesovania bude auto jazdiť tak ako má. Ďalšou špecialitkou je odomykanie elektrického crossoveru ktoré bude možné na základe rozpoznávania tváre. Pre odomknutie stačí pozrieť do kamery na B-stĺpiku a automobil rozhodne či vás pustí, alebo nie. Podľa scanu tváre auto neskôr prispôsobí aj váš jazdný profil a jednotlivé nastavenia, ktoré už nemusíte ovládať tlačidlom, ako napríklad nastavenie späťákov, či ďalšie manuálne úkony.

Pre čo najlepší zážitok z jazdy na palube crossoveru Genesis GV60 do jeho vnútra konštruktéri zabudovali aj prémiový audiosystém Bang & Olufsen so 17-stimi reproduktormi. Interiér celkovo pôsobí veľmi luxusne a prémiovo. Celkovo tak podčiarkuje poslanie značky, ktorá má konkurovať práve prémiovým európskym modelom vo svojom segmente. Cenovka zatiaľ oznámená oficiálne nebola no po vzore svojich predchodcov z dielne Genesis budeme čakať veľa muziky za málo peňazí. Popravde sme zvedaví, ako sa v nabitej konkurencii nový elektrický crossover Genesis GV60 presadí.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button