Automobily

Elektrický off-roadový “harlekýn” bojuje v pretekoch Rebelle Rally

Volkswagen ID.4 Rebelle Rally

Elektrické modely stále viac a viac prenikajú do rôznych oblastí motoršportu. Pestrofarebné elektrické SUV Volkswagen ID.4 práve v týchto dňoch jazdí s čisto ženskou posádkou na Rebelle Rally v USA. Tieto preteky patria medzi tie drsnejšie a dámy za volantom prekonávajú mnoho nástrah nehostinnej krajiny. A ako sa im darí? Zatiaľ celkom dobre…

Zatiaľ skôr na nižších priečkach…

O pohon pretekárskeho špeciálu sa postará dvojica štandardných elektromotorov, ktorých spoločný výkon je 220 kW s krútiacim momentom 460 Nm.

Nemecká značka Volkswagen sa tento rok pridala ku skupine automobiliek, ktoré sa tento rok zúčastnia tohtoročných amerických pretekov Rebelle Rally. Volkswagen postavil na štart svoj upravený a aj patrične vymaľovaný elektrický model ID.4. Za volantom off-roadovo ladeného elektrického SUV s pohonom všetkých štyroch kolies sedí čisto dámska posádka, ktorá preteká v kategórii X-Cross Class. Na úpravách pretekárskeho SUV pracovali Rhys Millen Racing a Tanner Foust Racing.

Šoférkou elektrického SUV je Mercedes Lilienthal. Jej navigátorkou je Emily Winslow. Mercedes Lilienthal sa pretekov zúčastnila už v roku 2018, avšak nie ako jazdkyňa, ale ako nezávislá novinárka. Emily Winslow sa tiež zúčastnila pretekov v rokoch 2018 a 2019 a dokonca sa jej podarilo postaviť sa aj na stupne víťazov. Tento rok po piatom dni pretekov zatiaľ priebežne obsadzujú skôr nižšie priečky tabuľky.

Poďme sa však bližšie pozrieť na pestrofarebný pretekársky špeciál Volkswagen ID.4. Automobil dostal špeciálne upravený podvozok, ramená, ochranné plechy, tiež špeciálnu ochranu akumulátorov, strešný nosič Thule s rezervným kolesom obutým do off-roadových pneumatík Yokohama. Geolander A/T. O pohon pretekárskeho špeciálu sa postará dvojica štandardných elektromotorov, ktorých spoločný výkon je 220 kW s krútiacim momentom 460 Nm. Akumulátor sa postará o dojazd zhruba 400 kilometrov v bežnej premávke. V pretekoch v ťažkom teréne a s plným “plynom” je to o poznanie menej.

Do pestrofarebného kabáta odel Volkswagen ID.4 umelec Liz Kuz, ktorý čerpal inšpiráciu v púštnom teréne, v ktorom sa preteky Rebelle Rally odohrávajú. Preteky totižto odštartovali v Nevade na Hooverovej priehrade. Budú pokračovať naprieč Arizonou. Jazdci prejdú až 2500 kilometrovú trať, ktorá končí v slnečnej Kalifornii. Nabíjanie elektromobilu realizuje nemecko-americký tím pomocou generátorov na bio-palivo. Je to trošku smiešne že aj keď jazdíte na elektromotore, toho spaľovacieho sa nezbavíte, že?

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button