Automobily

Estónska reinkarnácia Fordu série F! Start-up NOBE predstavuje svoje cieľavedomé projekty

NOBE 500

Estónsko, krajina s rozlohou podobnou Slovensku no len s pätinovým počtom obyvateľov ako máme u nás, sa začína pomaly dostávať na automobilovú mapu sveta. Cieľavedomý start-up prednedávnom ponúkol svetu retro-trojkolku a dnes prichádza s v poradí druhým historicky vyzerajúcim automobilom s utešenými krivkami. Druhým modelom je pick-up s označením NOBE 500 a svojimi tvarmi vzdáva hold americkým pick-upom Ford série F z päťdesiatych rokov minulého storočia.

Hra na city americkej klientely…

Elektromotor s výkonom 72 kW (92k) postačí na rozbehnutie automobilu z nuly na stovku za zhruba 6 sekúnd.

Estónsky start-up NOBE je celkom mladý. Svoju históriu píše len od roku 2018. Vtedy svet prekvapil veľmi pekným modelom elektrickej retro-trojkolky v tvare slzy. Ako by sme si mohli myslieť, že spoločnosť NOBE začala ihneď po vydaní trojkolesovej novinky profitovať a silnieť, žiaľ nebolo tomu tak. V roku 2019 zhorela nadšencom celá dielňa, neskôr prišla pandémia a niekto by si povedal, že mladá maličká firmička takéto udalosti neprežije. Opak je našťastie pravdou a dnes prichádza s novým modelom NOBE 500, ktorý, rovnako ako drobnú trojkolku, bude poháňať elektrina.

Dizajn čerpala značka NOBE z veľmi populárnych a obľúbených amerických pick-upov Ford série F z päťdesiatych rokov minulého storočia. Estónsky model je však menší ako historický Ford. Dizajn je veľmi milý a pútavý vďaka zachovaným oblým krivkám. Korba môže byť dokonca obitá drevom, čo historický nádych ešte viac umocní. Interiér dostal lavicu na sedenie, ktorá je určená síce pre tri osoby, ale pohodlne sa na nej odvezú asi len dve.

Aj napriek historickému zovňajšku, nový estónsky projekt NOBE 500 nedostal obrovský americký smädný small či big block, ale elektrické pohonné ústrojenstvo, ako jeho menší mladší trojkolesový elektrický súrodenec. Elektromotor s výkonom 72 kW (92k) postačí na rozbehnutie automobilu z nuly na stovku za zhruba 6 sekúnd. Akumulátor je pravdepodobne prevzatý od menšieho modelu a jeho kapacita 25 kWh postačuje na prejdenie zhruba 250 kilometrov. Ak však štýlový pick-up náhodou naplníte, rádius dojazdu sa citeľne zmenší.

Predaje milučkého elektrického estónskeho pick-upu NOBE 500 sa začnú na domácom trhu, ako aj v Severnej Amerike, už v lete budúceho roka. Cena estónskej retro trojkolky začína na 21 400 eurách. Koľko si Estónci vypýtajú za štýlový mestský elektrický pick-up s korbou na menší náklad zatiaľ neprezradili. Estónska firmička NOBE sa sústreďuje na predaje hlavne na americkom trhu, kde tvary ich automobilu vedia oveľa silnejšie zapôsobiť na tak staršie, ako i mladšie generácie šoférov v porovnaní s Európou.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button