AutomobilyRETRO

Vzkriesenie čara a pôvabu sedemdesiatych rokov v elektrickom balení

Opel Manta GSe ElektroMod

Krásnu poctu ikonickému modelu Manta pripravili konštruktéri priamo v dielňach značky Opel. Vzkriesený športiak sedemdesiatych rokov prešiel poriadnou modernizáciou a dostal elektrické pohonné ústrojenstvo. Stal sa tak doteraz najvýkonnejším továrenským modelom Opel Manta vo svojej histórii.

Opel Manta prišiel na cesty v roku 1970 a je jedným z najznámejších, ak nie najznámejší a najikonickejší model nemeckej značky s bleskom na kapote. Prvá Manta dala tvar súčasnému dizajnérskemu štýlu značky Opel. Preto sa vedenie rozhodlo, že svojej legende vdýchne nový život.

Najsilnejšia Manta všetkých čias…

Opel Manta GSe ElektroMod ponúkne výkon 108 kW s krútiacim momentom 255 Nm.

“Nová” Manta s označením GSe ElektroMod nie je ničím inším ako elektromobilom. Stojí na technickom základe pôvodného kupé zo začiatku sedemdesiatych rokov. Ako sme už spomenuli, jej srdcom nie je spaľovací motor, ale elektrické ústrojenstvo. Elektromotor modelu Opel Manta GSe ElektroMod poskytne výkon 108 kW s krútiacim momentom 255 Nm. Vďaka použitému elektromotoru je to najvýkonnejšia Manta v histórii značky Opel. Energiu čerpá s lítium-iónového akumulátora s kapacitou 31 kWh. Vďaka nemu dokáže na jedno nabitie prejsť zhruba 200 km. Dodnes najsilnejšia Manta bol model s označením GT/E z roku 1974, ktorého 1,9 litrový agregát dokázal zo seba vyžmýkať výkon 77 kW.

 

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Elektromotor je umiestnený vpredu. Pohon je prenášaný na zadný pár kolies. Zaujímavosťou je, že pri modeli Opel Manta GSe ElektroMod bola zachovaná, po vzore pôvodného automobilu, štvorstupňová prevodovka. Nie je to síce klasický manuál, ale skôr ručné radenie rýchlostných stupňov. To je teda poriadne retro. Samozrejme komu by v elektromobile “manuál” nevyhovoval, ponúkne Opel Manta GSe ElektroMod aj automatickú prevodovku.

Hoci inovovaný Opel Manta GSe ElektroMod stojí na základe historického modelu zo sedemdesiatych rokov, dizajnéri s konštruktérmi obdarili tento stroj rôznymi dizajnovými a technologickými vychytávkami. Prednú masku tvorí LED-diódový svetelný štít, ktorý dokáže pomocou diód komunikovať s okolím. Zobrazovať dokáže rôzne nápisy. Samozrejme slúži aj na denné svietenie. LED-diódy sú využité aj v zadných okrúhlych vystupujúcich svetlometoch. Retro-vzhľad umocňuje aj kontrastné žlto-čierne sfarbenie vozidla. Chrómových detailov prevzatých z pôvodného modelu sa tentokrát nedočkáme. Športovosť modelu Opel Manta GSe ElektroMod dokonale vystihujú špeciálne navrhnuté 17-palcové disky značky Ronal.

Interiér už svoje retro-čaro stráca. Elektrický Opel Manta GSe ElektroMod prevzal rovnaký digitálny Pure Panel, aký môžeme vidieť v aktuálnom modeli Opel Mokka. Panel je tvorený dvojicou displejov s uhlopriečkami 12,3-palca a 10-palcov. Infotainment ponúka komplexné informácie nie len o jazde, ale aj o spotrebe elektrickej energie či iné údaje, ktoré obohatia či pobavia nie len samotného šoféra ale aj spolujazdca. Dizajn modelu Opel Manta zo sedemdesiatych rokov v interiéri reprezentuje trojramenný volant. Bonusom elektromobilu sú navyše aj športové sedačky či reproduktor slávnej značky Marshall. Kedy a či vôbec sa elektrický Opel Manta GSe ElektroMod bude predávať masám zatiaľ nie je známe. Boli by sme však veľmi radi, ak by sa tento kultový vzkriesený model dostal aj do našej redakčnej garáže.

Zdroj: Opel Official Youtube Channel

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button