RETRO

Čím je starší tým je žiadanejší. Všetko najlepšie Jaguar E-Type!

60 rokov Jaguar E-Type

Oficiálny titul najkrajšieho auta na svete asi neexistuje. Avšak zoznamy dizajnovo najprepracovanejších a teda najkrajších automobilov nájsť na internete môžeme. Sú to subjektívne vypracované zoznamy v ktorých sa však niektoré automobily neustále opakujú. Aj vďaka tomu ich označujeme za najkrajšie. V takýchto zoznamoch určite vždy nájdeme ikonický britský športový model Jaguar E-Type. Jeho vývoj začal v roku 1958 no svetlo sveta v oficiálnej podobe uzrel až o tri roky neskôr. Teraz oslavuje šesťdesiatku a na starého dedka sa teda ale vôbec nepodobá. Práve naopak. Stále pôsobí mladistvým dojmom a dizajnom sršiacim energiou.

Nezameniteľný tvar, ktorý prekonal desaťročia a stále ostal pútavým a sexi, vytvoril pôvodne letecký konštruktér Malcolm Sayer. Žraločí pohľad prednej masky a kabína podobná lietadlám si vyslúžili veľký obdiv. Nie len vtedy ale aj dnes sa na tento dizajn nevieme vynadívať. Je jednoducho dokonalý.

Lacnejší ako Ferrari aj Aston Martin. Výkonom však nezaostával…

O nezameniteľný a doslova ikonický tvar sa postaral niekdajší letecký inžinier Malcolm Sayer.

Úspech modelu E-Type nezaručoval len jeho dizajn, ale bola to hlavne ceny. Ľudia aj v minulosti pokukovali po prémiových športiakoch no dovoliť si ich mohla len minoritná časť záujemcov. Vysoké ceny Ferrari, Maserati či neskúr Lamborghini nahrávali do karát modelu Jaguar E-Type. Plnokrvný britský aristokratický športiak bol o polovicu lacnejší a výkonom či kvalitou talianskym žrebcom veľmi nezaostával. Coupé sa predávalo v dvoch prevedeniach Fixedhead (pevná strecha) a Drophead (odnímateľná strecha). Za príplatok bola k dispozícii aj pevná odnímateľná strecha. Odviezol dvoch pasažierov a poskytoval takú rozkoš z jazdy, ako prinajmenšom Aston Martin či Ferrari avšak za oveľa nižšiu cenu.

O pohon športovej britskej mačky sa staral šesťvalcový motor R6 s tromi karburátormi a objemom 3,8 litra. Bol otestovaný a overený vďaka typu XK 150 a ponúkol modelu Jaguar E-Type výkon až 265 koní. Vďaka nízkej hmotnosti tak E-Type dokázal letieť maximálnou rýchlosťou 230 km/h. Bob Knight, konštruktér britskej značky, naladil podvozok s nezávislým zavesením zadných kolies tak, aby dokázal udržať automobil bez problémov na ceste aj v tých najvyšších rýchlostiach aj pri prejazde nerovným povrchom.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Len tri roky po oficiálnom predstavení konštruktéri vložili pod kapotu ešte objemnejší 4,2 litrový motor. Výkon síce ostal nezmenený no krútiaci moment povyrástol. Rok 1966 priniesol zas verziu so štyrmi miestami na sedenie. Znižovanie emisií zasiahlo v roku 1968 verziu Jaguar E-Type II. Výkon klesol čo celkovo spomalilo ikonický model. Žiaľ už aj vtedajšie eko-bláznovstvo ničilo dokonalé športiaky. Musíme však priznať, že emisie vtedajších a dnešných modelov sa teda nedajú porovnať ani v najmenšom a znečisťovanie vzduchu automobilmi pred šesťdesiatimi rokmi bolo naozaj nehorázne.

Malo to však aj svoje výhody. Vďaka znižovaniu emisií vznikol hoci väčší no čistejší 5,2 litrový motor V12 s rozvodom 2xDOHC, štyrmi karburátormi a výkonom 271 koní. Ocitol sa pod kapotou tretej generácie modelu Jaguar E-Type. Automobil pribral o 210 kilogramov na základe čoho sa musel prerobiť aj podvozok. To zapríčinilo nárast automobilu tak do dĺžky ako i do šírky a zákazníkom sa prerastený E-Type prestával páčiť. Predajné čísla klesali k čomu sa pridružili aj ďalšie neduhy silnejšieho motora ako aj svetových udalostí. Ropná kríza utiahla opasky a obrovské smädné motory neboli viac žiadané. Posledné exempláre modelu Jaguar E-Type zišli z výrobnej linky v roku 1974. O rok neskôr tento ikonický model nahradil nový model s označením XJ-S.

Marcel Szabó

Najkrajší zvuk je z vidlicového dvojvalca :) pokiaľ sa však jedná o dve stopy pocity sa násobia štyrmi

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button