Až 38 % dodatočných represívnych ciel EÚ na čínske autá! Čomu budú čeliť kupci áut?
Clá na čínske elektromobily
Takmer osem mesiacov po začatí vyšetrovania dotácií, ktoré narúšajú hospodársku súťaž v Číne, teraz EÚ oficiálne pohrozila vysokými špeciálnymi clami na autá z Číny, aby ochránila svoj vlastný trh. Aký dopad budú mať nové clá, ktoré sú primárne zamerané na čínske elektromobily, na nákup áut?
Najviac zasiahnutý je koncern SAIC…
Výrobca Shanghai Automotive Industry Corporation (SAIC) zaplatí maximálnu tarifu 38,1 %.
Na globálnom automobilovom trhu môžeme badať turbulentné časy. Je to hlavne prechod na elektromobilitu, čo spôsobuje otrasy v automobilovom svete, pretože čínski výrobcovia ambiciózne vstupujú na globálny trh. Najmä značka BYD, aktuálny líder na čínskom trhu pred značkami Volkswagen a Tesloa, má ambiciózne ciele a chce rýchlo zvýšiť predaj svojich prvotriednych elektromobilov na európskom trhu pomocou vlastných autodopravcov. BYD si s istotou stanovil za cieľ byť medzi piatimi najväčšími výrobcami automobilov v Nemecku a Európe.
EÚ hrozí sankčnými clami až do výšky 38 %…
Clá ešte nie sú kompletne pripravené, ale EÚ sa rozhodla zvýšiť súčasné dovozné clo na čínske autá vo výške približne od 10 % až do 38 %. Táto colná sadzba sa vzťahuje nielen na katalógovú cenu, ale aj na náklady na dopravu. Ale nie všetci výrobcovia budú ovplyvnení rovnako, pretože tu budú existovať rozdielne rístupy k jednotlivým výrobcom. Výrobca Shanghai Automotive Industry Corporation (SAIC) zaplatí maximálnu tarifu 38,1 %. To znamená, že modely od jej značky, napríklad MG, budú pravdepodobne drahšie. Tých 38 % sa týka aj iných výrobcov, ktorí počas vyšetrovania dotovania čínskych vŕobcov vládou nespolupracovali s EÚ.
Geely a BYD nie sú potrestaní až tak tvrdo ako SAIC. Geely bude musieť v budúcnosti počítať s dodatočnou tarifou vo výške 20 %, zatiaľ čo BYD bude musieť zaplatiť iba 17,4 %-tný príplatok. Lepšie podmienky platia aj pre ostatné značky, ktoré sa ukázali ako kooperatívne. V priemere by mali zaplatiť dodatočné clo vo výške 21 %. Po prijatí rozhodnutia teraz nadobudne účinnosť štvormesačná lehota na konzultácie medzi Európskou komisiou, členskými štátmi EÚ a Čínou. Ak sa v diskusiách nedosiahnu kompromisy, nové tarify budú platiť spätne od 4. júla 2024.
Tarify sú tu, čo to bude v praxi znamenať?
Konfliktné strany majú teraz do novembra čas na konzultácie s cieľom odvrátiť konečné zvýšenie ciel. Keďže Čína už pohrozila, že bude reagovať clami na európske produkty, obe strany budú mať pravdepodobne záujem o kompromis. Pred ukončením konzultácií v novembri by na automobilovom trhu nemali nastať žiadne zásadné zmeny.
Zatiaľ nie je jasné, do akej miery clá ovplyvnia trh. Kielský inštitút pre svetovú ekonomiku (IfW Kiel) odhadol, že ak by sa uvalili clá vo výške 20 %, z Číny by sa doviezlo až o 25 % menej áut. V absolútnych číslach by sa už z Číny nedovážali vozidlá v hodnote takmer 4 miliárd dolárov, vzniknutú medzeru by vyplnili najmä európski výrobcovia. V simulácii IfW Kiel by boli tarify pre spotrebiteľa v konečnom dôsledku viditeľné ako výrazne vyššie ceny automobilov.
Podľa amerického think tanku Rhodium je zisková marža čínskych výrobcov v Európe takmer 30 %, takže priestor na stabilné ceny či dokonca znižovanie cien tu stále existuje. Či príde aj obávané zdražovanie, sa uvidí, napokon čínski výrobcovia napriek atraktívnym cenám ešte nie sú v Európe a Nemecku poriadne etablovaní. Nové registrácie čínskych automobilov však masovo pribúdajú. Nedá sa však vylúčiť plošný nárast cien a je nepravdepodobné, že by podporil dopyt po európskych elektromobiloch, z ktorých väčšina je stále výrazne drahšia ako ich čínska konkurencia.
Postihnutí sú aj nemeckí výrobcovia…
Clá sa netýkajú len čínskych výrobcov. Mnoho nemeckých výrobcov presunulo časti svojej výroby do Číny, aby ušetrili náklady. Spätný dovoz tiež spadá pod colné podmienky EÚ. BMW a Volkswagen majú závody v Číne, ktoré sa používajú aj pre európske modely. Okrem toho, podobne ako Mercedes, majú rôzne spoločné projekty spolupráce s čínskymi výrobcami, ktorých sa to tiež týka.
Ťažko zasiahnutá je aj Tesla. Napriek umiestneniu v Grünheide sa početné Tesly dovážajú do Európy zo zahraničia. Najmä Model 3 sa z veľkej časti vyrába v Číne. EÚ už oznámila, že prípad Tesly posúdi samostatne a neskôr zavedie individuálnu colnú sadzbu. Západné značky sú teraz obzvlášť ťažko postihnuté, pretože nie sú dotované čínskym štátom a ešte musia platiť prirážku na colnici.
Čína ohrozuje nemeckých prémiových výrobcov…
V reakcii na to Čína už začala antidumpingové vyšetrovanie určitých chemikálií z EÚ, USA, Japonska a Taiwanu a teraz sa zameriava na ďalšie priemyselné odvetvia. Čínska obchodná komora v EÚ uviedla, že na sedany alebo SUV s motormi väčšími ako 2,5 litra by mohli nasledovať clá až do výšky 25 % . Komora prevzala návrhy z čínskych novín „Global Times“.
Toto opatrenie by sa dotklo tretiny všetkých áut dovezených do Číny a najmä nemeckých prémiových výrobcov. Či už ide o triedu S od Mercedesu, BMW radu 7 alebo iné luxusné autá s väčšími motormi, nemeckí výrobcovia by v dôležitom čínskom biznise dostali tvrdý zásah. Okrem automobilového priemyslu má Čína na zreteli aj poľnohospodárske produkty, z ktorých niektoré sú výrazne dotované EÚ.
Zdroj: www.carwow.de