Automobily

HWA Evo: Prvá sériová kópia Mega-190-ky putuje do dražby

HWA Evo

Máloktoré auto to dokázalo jasnejšie, ako sa z dobre vychovaného rodinného auta môže stať rozpálené okrídlené monštrum a skutočný pretekársky hrdina, než legendárny Mercedes 190 E 2.5-16 Evolution II. Pri svojej premiére na autosalóne v Ženeve v roku 1990 si podmanil davy a toto opantanie hranatým modelom pretrvalo až dodnes. Je zjavné, že zapôsobil na fanúšikov áut svojimi mohutnými lemami blatníkov a poriadne veľkým, nastaviteľným zadným spojlerom.

HWA vyrobí len 100 kusov jedinečného modelu Mercedes…

Model HWA Evo vychádza z Mercedesu radu W201.

Ako to už býva, dôvodom tejto širokej karosérie boli preteky. Pre homologizáciu FIA vozidiel skupiny A pre DTM bolo potrebné postaviť 502 cestných vozidiel „Evo“. Všetky boli lakované modro-čiernou metalízou a vybavené 17-palcovými diskami kolies. Pod kapotou modelu Mercedes 190 E 2.5-16 Evolution II je umiestnený podľa Mercedesu „veľmi rýchly“ 2,5-litrový štvorvalcový motor s krátkym zdvihom a výkonom 235 koní a krútiacim momentom 245 Nm.

Plný výkon motora je dostupný až pri 7 200 ot./min a plný krútiaci moment pri 5 000 ot./min. Z dnešného pohľadu sa zrýchlenie z nuly na 100 km/h za 7,1 sekundy pre športové auto nezdá byť mimoriadne pôsobivé. Treba však mať na zreteli, kedy sa automobil dostal po prvýkrát na cesty. Pôsobivá je aj informácia, že dokázal jazdiť maximálnou rýchlosťou 250 km/h.

Aukčný dom Sotheby’s prináša na svoju prvú aukciu v Tegernsee niečo ešte jedinečnejšie a zaujímavejšoe ako pôvodný Mercedes. Táto staro-novinka je pritom postavená práve na základni modelu 190. Aukcia sa koná v rámci úplne nového Concours of Elegance, ktorý má od 22. do 27. júla 2024 priniesť do Bavorska niektoré z najžiadanejších svetových klasík.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Medzi naojčakávanejšie modely aukcie bez pochýb patrí aj špeciálny model HWA Evo. Model HWA Evo vychádza z Mercedesu radu W201. Preberá dizajnový jazyk legendárneho modelu 190E 2.5-16 Evolution II a redefinuje ho pre novú éru, pričom kombinuje klasický tvar s najmodernejšou hnacou sústavou, podvozkom, brzdami a aerodynamikou.

Technicky HWA počíta s 3,0-litrovým biturbo V6 motorom z dielne Mercedes. Výkon? Slušných 331 kW (450 k) a krútiaci moment 550 Nm. O radenie sa stará manuálna šesťstupňová prevodovka.

Veľmi očakávaná reinterpretácia klasiky sa okamžite stáva klasikou, pričom z nej bude postavených len 100 exemplárov, z ktorých úplne prvý bude predaný „mimo plán“ na aukcii Tegernsee.

Od svojho založenia ako nezávislej spoločnosti v roku 1998 si HWA získala povesť jednej z najúspešnejších značiek motoristického športu na svete. HWA znamená skratku Hans-Werner Aufrecht, čo je jeden z bývalých zakladateľov AMG. Spoločnosť sídli v najmodernejšej továrni v nemeckom Affalterbachu a je niekoľkonásobným víťazom pretekov DTM (German Touring Car Masters) s legendárnymi jazdcami ako Bernd Schneider.

Projekt HWA Evo je najnovším zo slávneho radu cestných áut, ktorý zahŕňa aj neuveriteľné kupé Mercedes-Benz CLK GTR a uznávaný Mercedes-Benz SL 65 AMG Black Series z roku 2008.

Aukčný dom Sotheby’s uvádza, že cieľová cena prvého HWA Evo je niekde medzi 700 000 a 900 000 eur. Pre porovnanie, bežné neupravené Evo II v top stave sa predáva za vyvolávaciu sumu štartujúcu na 320 000 eurách.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button