Info

Ako čínsky BYD predbehol Teslu a stal sa najväčším svetovým výrobcom elektromobilov

BYD vs Tesla

“Najväčšia značka áut, o akej ste nikdy nepočuli.” To sú slová, ktorými sa popredná čínska automobilka propaguje, keďže sa snaží expandovať po celom svete. BYD Co. (čo znamená Build Your Dreams) sa stala najpredávanejšou automobilovou značkou v Číne. Nie len doma dokonca v predajoch prekonala Teslu a stala sa najväčším svetovým výrobcom elektrických vozidiel. V minidokumente „Ako BYD vzal Tesle korunu“  Bloomberg Originals skúma, ako sa spoločnosť, ktorá začínala ako výrobca batérií, premenila na globálneho kráľa elektromobilov.

BYD stavia fabriky po celom svete…

BYD má veľkú pomoc od čínskej vlády a dokonca aj od Warrena Buffetta.

Rozhodujúca pre úspech značky BYD bola vertikálna integrácia. Namiesto spoliehania sa na iné spoločnosti, pokiaľ ide o diely, sa spoločnosti BYD podarilo prelomiť záhadu lacnej výroby elektromobilov čiastočne tým, že si vyrobila väčšinu vlastných komponentov sama. Spoločnosť je schopná ponúknuť širokú škálu cenovo dostupných elektrických vozidiel za nízke ceny, čím maximalizuje predaj (ak nie príjmy) a zároveň rozširuje svoju stopu a povedomie o značke na nových trhoch.

Po tom, ako Čína preskočila USA, Južnú Kóreu a Nemecko, teraz súperí s Japonskom o celosvetové prvenstvo vo vývoze osobných automobilov. A približne 1,3 milióna z 3,6 milióna vozidiel odoslaných z Číny do sveta v októbri minulého roka bolo elektrických. V sektore, ktorému stále dominujú veľké mená ako Toyota, Volkswagen či General Motors , začínajú čínske spoločnosti ako BYD vážne prenikať a stávajú sa obrovskou konkurenciou tradičných značiek.

Samozrejme, BYD má veľkú pomoc od čínskej vlády a dokonca aj od Warrena Buffetta, ktorého Berkshire Hathaway bol kľúčovým investorom. A jeho ambície sa neobmedzujú len na odsunutie Elona Muska a Tesly na druhé miesto. Spoločnosť BYD buduje továrne v Európe, Latinskej Amerike a Ázii ako súčasť širšieho úsilia o rozšírenie predaja na týchto kontinentoch a jej autá a autobusy sa objavujú v mestách po celom svete – dokonca aj v USA.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button