Automobily

Do roku 2030 by mohol na trh prísť elektrický Nissan GT-R

Nissan Hyper Force

Nissan GT-R je už doslova legendárnym modelom a jeho korene siahajú až do roku 2001, kedy Nissan prišiem s konceptom Skyline GT-R. Napriek svojmu úctyhodnému veku malo japonské superšportové auto vynikajúci rok 2023, keď predaje modelu GT-R v Spojených štátoch vzrástli o 584 percent. Napriek tomu generácia R35 nutne potrebuje náhradu. Budúcnosť však z hľadiska milovnílov benzínu nevyzerá ružovo…

Nissan dostal na elektrický GT-R rozpačité reakcie…

Nissan uviedol, že elektromobil s polovodičovými batériami bude uvedený na trh v roku 2028.

Na Japan Mobility Show v októbri minulého roka Nissan naznačil vyhliadky na automobil novej generácie. Veľkolepý koncept s názvom Hyper Force doslova ukradol pozornosť všetkých návštevníkov show v Tokiu so svojím bláznivým dizajnom a prisľúbeným výkonom až 1 341 koní. Dostal predné a zadné motory, pohon všetkých kolies, mmotýľové vyklápacie dvere a pixelové logo GT-R. Teraz riaditeľ programového dizajnu spoločnosti naznačuje, že pútavý koncept má šancu vyvinúť sa do roku 2030 na sériový model. Bude to predzvesť nového modelu GT-R?

V rozhovore pre portál Autocar Giovanny Arroba hovoril o Hyper Force ako o „odvážnom, no hmatateľnom sne, ktorý sa má dosiahnuť do konca desaťročia“. Pokračoval vyhlásením, “tvary, proporcie a postoj nie sú založené na čistej fantázii.” Pokiaľ ide o spätnú väzbu, ktorú Nissan dostal po odhalení konceptu, názory boli zmiešané. Niektorí navrhli, aby si budúci supercar zachoval spaľovací motor, zatiaľ čo iní reagovali „celkom pozitívne“ na úplne elektrické nastavenie.

Globálny produktový šéf Nissanu Ivan Espinosa už skôr uviedol, že plán je počkať, kým polovodičové batérie dosiahnu zrelosť, a až potom uviesť na trh elektrické GT-R. Zatiaľ čo Hyper Force mala dvojmotorové nastavenie, Espinosa nevylúčil, že do modelu R36 môže napchať tretí alebo dokonca štvrtý motor. Dokonca v krátkosti spomenul aj horúcejší variant Nismo, ktorý by mal menšiu, no stále výkonnú batériu na zníženie hmotnosti.

Nissan už uviedol, že elektromobil s polovodičovými batériami bude uvedený na trh v roku 2028. Spoločnosť sľubuje dvojnásobnú hustotu energie a trojnásobnú rýchlosť nabíjania v porovnaní s lítium-iónovými batériami. Podľa Davida Mossa, viceprezidenta spoločnosti pre výskum a vývoj v Európe, budú tieto batérie novej generácie úplne nové a teda nesúvisiace so žiadnym existujúcim modelom. Bude tak potrebná aj úplne nová platforma pre ich použitie. Okrem toho Moss uviedol, že polovodičové batérie zvýšia realizovateľnosť výroby veľkých elektrických SUV a pickupov, ktoré sú obľúbené práve na americkom trhu.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button