Info

Ženevský autosalón skončil! Štafetu preberá Katar

GIMS

Comité permanent du Salon international de l’automobile sa rozhodla nezorganizovať ďalší ročník Ženevského salónu kvôli neistým vyhliadkam. Medzinárodný autosalón v Ženeve tak bude pokračovať v Katare. Pre budúci rok je naplánovaný na november 2025.

Záujem o Ženevský autosalón postupne upadal…

Ďalší ročník “Ženevského autosalónu” je naplánovaný v katarskej Dauhe na november 2025.

Počas nového ročńíka vo februári 2024, ktorého cieľom bolo premiestniť a zachovať Medzinárodný autosalón v Ženeve (GIMS) po štvorročnej neprítomnosti v dôsledku epidémie COVID-19, sa predstavenstvo Comité permanent du Salon international de l’ Automobile rozhodlo, že je na scéne príliš veľa neistôt spojených s automobilovým priemyslom a naštrbenou atraktívnosťou veľkých európskych výstav na to, aby riskovalo ďalšie investície do neistej budúcnosti. „Toto mimoriadne poľutovaniahodné rozhodnutie by nemalo znižovať úsilie a odhodlanie, s ktorými sme sa pokúsili získať späť svoj úspech. Treba však povedať, že nezáujem výrobcov o Ženevský salón v zložitom odvetvovom kontexte, konkurencia z Paríža a Mníchova ukazuje, že ich domáci priemysel uprednostňuje, a úrovne investícií potrebné na udržanie takéhoto typu show, zasadili posledný úder pre budúce ročníky,“ uviedol Alexandre de Senarclens, prezident Comité permanent du Salon international de l’automobile.

Zodpovedné rozhodnutie?

Keďže nie je možné dosiahnuť svoj štatutárny cieľ, predstavenstvo Comité permanent du Salon international de l’automobile v Ženeve v rámci svojich povinností formálne požiada kantonálny dozorný orgán pre nadácie (ASFIP) o zrušenie nadácie. Toto rozhodnutie nasleduje po zistení, že trhové podmienky v Európe neprispievajú k úspechu budúcich ročníkov. „Bez odhodlania a presvedčenia operačných tímov GIMS pod vedením Sandra Mesquitu by sa autosalón v Ženeve nekonal a ani v Dauhe by nebol. Tímy vložili všetko svoje odhodlanie do oživenia tohto autosalónu po pandémii COVID,“ uviedol Alexandre de Senarclens.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

V priaznivejšom kontexte a s jedinečným konceptom pokračuje GIMS Qatar vo svojej ceste…

„Na nadchádzajúcom festivale venovanom automobilovej dokonalosti a na pozadí úspešného prvého vydania sa GIMS Katar môže aj naďalej spoliehať na uznávané know-how a zručnosti tímov, ktoré iniciovali a vyvinuli koncept a jeho implementáciu,“ poznamenal Sandro. Mesquita, generálny riaditeľ GIMS. „Je potešujúce uvedomiť si, že autosalóny sú naďalej príťažlivé pre značky v rôznych častiach sveta a že Medzinárodný autosalón v Ženeve posilnil svoju príťažlivosť na Blízkom východe,“ uzavrel. Ďalší ročník je naplánovaný v Dauhe na november 2025. Je škoda, že Európa prichádza o najprestížnejší autosalón, no zo zákulisných informácií sme sa dozvedeli, že nielen epidémia COVID prispela ku koncu autosalónu v Ženeve, ale aj vysoké ceny pre vystavovateľov, účastníkov, nezáujem zo strany automobiliek a tiež aj malý záujem návštevníkov zo sveta, ktorým sa do Ženevy z finančných dôvodov neoplácalo prísť ani napriek tomu, že by na vlastné oči uvideli jedinečný európsky autosalón. Naopak ázijské autosalóny sa tešia obrovskej účasti nielen domácich značiek a stávajú sa čoraz viac prestížnejšími…

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button