Automobily

Nová Lancia Ypsilon Rally HF prináša tradičnú značku späť na trať

Lancia Ypsilon Rally HF

Ten, kto zažil a hlavne počul Lanciu Stratos, 037 a Deltu na štrkových cestách sveta, na tieto autá asi nikdy nezabudne. Do roku 1992 bola tradičná talianska značka stálicou v majstrovstvách sveta v relly. V tom istom roku skončial značka s posledným šiestym titulom majstra sveta v rade. O 32 rokov neskôr Lancia oznamuje svoj návrat do rally s modelom Ypsilon HF. Na šotolinové cesty sa však nevydá elektricky poháňaný top model s výkonom 177 kW (240 k), ale verzia určená špeciálne pre rely – Lancia Ypsilon Rally 4 HF.

Lancia postavila model pre mladé talenty…

Lancia sa s podrobnejšími informáciami zatiaľ neponáhľa a necháva si ich pre seba.

Predovšetkým brutálne nasávanie vzduchu vpredu, nižšia svetlá výška a biele ráfiky odlišujú rally verziu HF od zvyšku modelov. Inak malý divoký stroj pôsobí trochu rezervovane. Dodáva sa s výberom farieb v klasickom „Martini“ dizajne, v kombinácii bielej, červenej a modrej. Desať titulov v oficiálnom WRC, ktoré sa koná od roku 1973, je pripomenutých výzdobou na streche.

Nový pokus nebude však jazdiť vo vrcholových pretekoch, čo je možno trošku škoda. Technológia Ypsilon Rally 4 HF bola prispôsobená požiadavkám kategórie Rally4, ktorá má predovšetkým ponúknuť platformu mladým talentom ukázať sa.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

S opätovným vstupom do rally sa vracia modelu tradičné logo HF s malým slonom ako talizmanom pre šťastie, ktoré označuje vozidlá ako najvýkonnejšie modely značky. Vo verzii rally toto logo bolo nápadne umiestnené na kapote. Gamma a Delta dostanú v budúcnosti tiež svoje príslušné HF verzie.

Lancia sa s podrobnejšími informáciami zatiaľ neponáhľa a necháva si ich pre seba. Do akej miery by sa tento malý jedovatý trpaslík mohol stať „nebezpečným“ konkurentom aj mimo relly? Svojich konkurentov ako Toyota GR Yaris už na trhu má a určite by sa im vedel postaviť čelom. Sme s novej Lancie nadšení a momentálne čakáme na uvedenie elektrického modelu HF na trh v máji 2025.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button