Automobily

Toyota sa spolieha na športové autá so spaľovacími motormi! Vyrábať ich bude až do úplného zákazu

Toyota GR

Toyota sa doteraz z veľkej časti vyhýbala rozšírenému zavádzaniu elektrických vozidiel. Na spaľovací motor sa spolieha nielen samotná spoločnosť, ale aj divízia motoristického športu a športových áut Gazoo Racing. Tu dokonca veria vo „skvelú budúcnosť“ spaľovacích pohonov.

Japonci pokračujú v investíciách do vývoja spaľovacích motorov, ktoré budú zakomponované do budúcich modelov Toyota GR86, GR Yaris, GR Corolla a GR Supra.

Športové modely Toyota možno s hybridným pohonom…

Benzínové motory sa budú v Gazoo Racing používať ešte dlho.

Prezident Toyota Gazoo Racing Tomoya Takahashi v rozhovore pre austrálsky magazín Car Expert povedal, že v japonskej značne nie sú momentálne na stole žiadne plány na vysokovýkonné elektrické auto. GR má v úmysle „v maximálnej možnej miere využívať spaľovacie motory ,“ povedal Takahashi. “V budúcnosti môžu byť tieto motory zakázané, ale spaľovacie motory nie sú zlé, uhlík nie je náš nepriateľ.”

Hoci to puristi pravdepodobne radi počujú, zaujímalo by nás, či je osud konceptu FT-Se už spečatený. Koncepčné vozidlo pripomínalo modrl MR2, keď bolo predstavené na Japan Mobility Show v Tokiu v októbri 2023. FT-Se je čistokrvný športový automobil GR s dvoma sedadlami, dvoma motormi a zadným predpätým pohonom všetkých kolies. Vďaka funkciám motora v strede by mal byť elektrický atlét schopný šprintovať z 0 na 100 km/h za tri sekundy. Maximálka končí až pri hodnote 250 km/h, samozrejme elektronicky obmedzenej.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Pre portál InsideEVs projektový manažér GR Design Group Hideaki Iida povedal, že FT-Se by sa mohol začať vyrábať po roku 2026. Aj keď sa ešte nevzdávame nádeje, zdá sa, že Toyota má väčší záujem o uvedenie ich športových verzií so spaľovacím motorom. Bolo by však výhodné predávať modely Toyota vo svete tak s benzínovým ako aj s elektrickým pohonom, aby sa pokryl kompletný dopyt.

Benzínové motory sa budú v Gazoo Racing používať ešte dlho, a okrem toho sa čisto elektrické autá na trh v dohľadnej dobe zrejme nedostanú.

Pravdepodobná je však kombinácia oboch svetov, elektrického aj spaľovacieho. „Použitím hybridnej technológie môžeme znížiť emisie uhlíka ,“ hovorí Takahashi. K tomuto kroku, ktorý je v segmente športových áut veľmi obľúbený, nedávno pristúpilo aj Porsche, aby dokázalo splniť emisné limity. Okrem toho syntetické palivá a spaľovacie motory, ktoré poháňajú vodík, sú stále na výskumnom zozname prezidenta Gazoo Racing.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button