Automobily

Z Južnej Ameriky do Európy. Prichádza Volkswagen Nivus!

Volkswagen Nivus

Hoci model Volkswagen Nivus nie je u nás vôbec známy, v Brazílii sa pre juhoamerický trh vyrába už od minulého roka. Doteraz sme si nemysleli, že by sa mohol raz objaviť aj u nás. Opak je však pravdou. Crossover podobný modelu T-Cross príde na európske cesty ešte tento rok. Svoje meno si však s najväčšou pravdepodobnosťou neponechá. Preferovali by ste viac T-Sport alebo T-Coupé?

Zatiaľ len juhoamerický model Nivus príde do Európy už tento rok. Ako sme si však v posledných rokoch všimli, na európskom trhu sa crossovery Volkswagen začali označovať špecifickými menami, v ktorých na začiatku označenia nájdeme písmeno “T”. Preto sa aj Nivus po príchode do Európy pravdepodobne premenuje, aby tak dokonalejšie zapadal do rodiny crossoverov Volkswagen. Nemecká značka zatiaľ zvažuje označenia ako T-Sport či T-Coupé. Na dizajne Nivusu sa však nič meniť nebude a ostane rovnaký, ako ho môžeme dnes sledovať na juhoamerickom trhu.

Vznikol v čisto digitálnom prostredí…

Nivus je prvý Volkswagen vyvinutý brazílskou centrálou Volkswagen pre celý svet.

Pre európsky trh sa Nivus nebude samozrejme dovážať z fabriky v Brazílii. Volkswagen na jeho výrobu využije možnosti španielskeho závodu v Palplone. Tam by sa nový Nivus mohol vyrábať bok po boku jeho súrodencov, modelov Polo a T-Cross. S týmito modelmi bude zdieľať aj totožnú platformu s označením MQB A0.

Volkswagen Nivus nie je len takým hocijakým brazílskym Volkswagenom. Je to prvý Volkswagen vyvinutý v Brazílii, konkrétnejšie brazílskou centrálou Volkswagen, pre celý svet. Vznikol však v čisto digitálnom prostredí. Nepotreboval byť vytvorený ako prototyp, testy v tuneloch, na dráhach a podobne. Všetko prebiehalo virtuálne. Je toto nová predzvesť smerovania vývoja a výroby budúcich automobilov Volkswagen?

Volkswagen Nivus je 4266 mm dlhý, 1757 mm široký a 1493 mm vysoký mestský crossover s rázvorom 2566 mm. V Brazílii sa dodáva zákazníkom len s 1,0 litrovým benzínovým trojvalcom TSI. Pohon sa realizuje na predných kolesách. Silu motora na ne prenáša šesťstupňový automat. Pre Európu by mal byť do nového modelu montovaný sedemstupňový automat DSG. Kedy presne sa dostane do Európy, to zatiaľ známe nie je, rovnako ako aj ďalšie detaily o vozidle.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button