Automobily

Z cieľavedomého konceptu Volvo Recharge by sa mohol stať nový nástupca modelu XC90

Volvo Recharge

Prémiové SUV Volvo XC90 nie je len vlajkovou loďou švédskej značky, ale je aj jedným z jej kľúčových modelov, ktoré dvíhajú predajné čísla. Aj práve preto sa od jeho nástupcu očakáva naozaj veľa. Predsa len, nikto vo Volve by nechcel, aby sa chystaný nástupca ťažiskového modelu fanúšikom značky, ako aj potenciálnym novým zákazníkom nepáčil, ba dokonca aby bol prepadákom. Preto prichádza koncept Volvo Recharge, ktoré by mohlo byť silným adeptom na pozíciu novej vlajkovej lode. Je to elektrické SUV, ktoré ponúkne inovatívny a pútavý dizajn ako aj veľmi luxusný interiér.

Inovovaná platforma pre Volvo aj Polestar…

Nástupca XC90-tky bude stáť na inovovanej platforme s označením SPA2, ktorá je prispôsobená na elektrický pohon automobilu.

Model Volvo XC90 začal písať svoju históriu v roku 2002. Jeho prvá generácia sa vyrábala až 13 rokov. Druhá, aktuálna generácia, prišla na trh v roku 2015 a tiež sa udržala slušných sedem rokov. Budúci rok by však mala byť nahradená. Či treťou generáciou, alebo úplne novým modelom, dnes ešte oficiálne známe nie je. Predpokladáme však, že práve z konceptu Volvo Recharge by mal vzísť nástupca úspešného modelu XC90.

V minulosti sa špekulovalo, že nástupca XC90-tky by mohol byť označený ako Volvo XC100. Z toho však tak nejak vzišlo. Dokonca sa predstavenstvo vo Volve nechalo počuť, že nový nástupca nedostane len číselné a písmenkové označenie, takzvané alfanumerické, ako sme pri Volve zvyknutí už od deväťdesiatych rokov, ale dostane seriózny slovný názov. Aká bude však realita, uvidíme pravdepodobne budúci rok. Dnes si však predstavujeme Volvo Recharge, ktoré by mohlo zaujať miesto na pomyselnom piedestáli švédskej značky.

Kým druhá generácia mohutného modelu Volvo XC90 jazdila prevažne so spaľovacími motormi, nástupca by mal byť buď čisto elektrickým modelom, alebo plug-in hybridom. Spaľovacieho benzínového agregátu sa tak nevzdá, no využívať ho bude len v spojení s elektromotorom. Celková robustnosť budúceho nástupcu by sa mala zjemniť. Volvo dokonca uvažuje o tom, že nástupca modelu XC90 by nebol plnohodnotným SUV, ale skôr prerastenejším crossoverom. Tento krok by mohol značku v budúcnosti trošku mrzieť keďže momentálny, a s najväčšou pravdepodobnosťou aj budúci, trh je nastavený tak, že v popularite motoristov sa SUV dostávajú na svoj vrchol. A veru nemienia z neho tak skoro odísť.

Nástupca XC90-tky bude stáť na inovovanej platforme s označením SPA2, ktorá je prispôsobená na elektrický pohon automobilu. Túto platformu bude zdieľať so sesterskou značkou Polestar, ktorá sa bude špecializovať na výrobu športových elektromobilov. Tvarovú podobnosť modelov Volvo a Polestar predstavitelia značiek vylučujú.

Druhá generácia modelu Volvo XC90 sa vyrába, ako sme už vyššie spomenuli, od roku 2015 a bude k dispozícii do budúceho roku. Tento ťažiskový model je tretím najpredávanejším tohto roku s počtom predaných kusov 89 041. Predbehli ho len XC60 s takmer 178 000 predanými kusmi a menšie XC40 s takmer 171 000 predanými kusmi. Nový nástupca bude mať teda neľahkú úlohu a to zaujať masy a minimálne si udržať vysoké čísla predajov.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back to top button