Automobily

Vyspelejší, vážnejší a silnejší! Taký je nový Nissan Z

Nissan Z

Športové kupé japonskej značky Nissan s označením Z (v Japonsku Fairlady Z) je populárne nielen vďaka svojmu charakteru, ale aj vďaka filmom, množstvu zaujímavých tuningov či počítačovým alebo konzolovým hrám. Svojej popularite sa však viac teší doma či v USA, ako na európskom trhu Aj práve preto sa Japonci rozhodli svoje najnovšie Z-ko do Európy oficiálne nepriviezť. Prísne emisné normy a malý záujem zo strany zákazníkov “zabezpečil”, že oficiálnou cestou sa k nemu na starom kontinente nedostanete. Samozrejme, pre nadšencov tu vždy bude možnosť nechať si auto priviezť neoficiálnymi dealermi a preto nepredpokladáme, že sa niekoľko kusov najnovšieho športového kupé Nissan Z neobjaví aj na našich cestách. Poďme sa teda pozrieť, či šťastlivcovi za jeho volantom dokáže tento malý dravec ponúknuť…

O tretinu silnejší vďaka turbu…

Vďaka turbu sa tak krútiaci moment oproti atmosfére zdvihol až o 30% čo je pri tak ľahkom aute, akým je nový Nissan Z, naozaj obrovský nárast.

Pod kapotou drobného ale húževnatého japonského kupé bude pracovať agregát VR30DDTT z koncernového stroja Infiniti Q50. Je to vidlicový turbom prepĺňaný šesťvalec s objemom troch litrov a výkonom 405 koní a krútiacim momentom 475 Nm.  Vďaka turbu sa tak krútiaci moment oproti atmosfére zdvihol až o 30% čo je pri tak ľahkom aute, akým je nový Nissan Z, naozaj obrovský nárast. Motor je spojený so šesťstupňovým manuálom. Za príplatok bude k dispozícii aj deväťstupňový automat, ktorý by mal byť údajne, vďaka aliančnej spolupráci, prevzatý od Mercedesu. Karoséria je tuhšia, vďaka čomu zabezpečí Nissan Z ešte citlivejšie a predvídateľnejšie správanie na ceste. Vo verzii Z Performance dokonca nájdeme aj samosvorný diferenciál.

Maska chladiča, je oproti predchodcom, pokojnejšia, vážnejšia, dospelejšia a dodáva tak automobilu vizáž jeho predchodcov zo sedemdesiatych rokov. LED-diódové svetlomety pripomínajú očné riasy a aj to je detail, ktorý tento automobil tak nejak obmäkčuje, aj napriek jeho divokému a drsnému pohonnému ústrojenstvu a postaveniu. Zadné svetlomety sú zas inšpirované modelom 300ZX z konca osemdesiatych rokov. Japonci tak zachovali vo svojom najnovšom kupé aj odkaz jeho predkov.

Interiér je jednoduchý no zároveň dizajnovo prepracovaný a dotiahnutý do takej dokonalosti, že vodičovi, podľa slov japonských inžinierov, padne ako rukavica. A naozaj je tomu tak. Žiadne zbytočnosti, ktoré by vás pri jazde mohli rozptyľovať a kradnúť vám z nej pôžitok. Stredová konzola dostala trojicu analógových “budíkov”, ktoré sú opäť, podobne ako detaily exteriéru, inšpirované slávnymi predchodcami modelu Nissan Z. Samozrejme, milovníci najnovších technológií dostali aj multifunkčný dotykový tabletový LCD-displej s uhlopriečkou 8-palcov, či digitálny prístrojový štít pod volantom s uhlopriečkou 12,3-palca. Retrokrivky dostal aj multifunkčný volant či športové sedačky.

Nový Nissan Z sa na americkom trhu objaví začiatkom budúceho roka. Odtiaľ poputuje ďalej. Na starý kontinent sa však oficiálnou cestou nechystá. Ako sme už v úvode spomenuli, Japonci nemajú chuť pasovať sa s európskymi prehnanými emisnými normami a prekopávať motor tak, aby mohol dostať európske homologizácie. Druhým problémom je aj samotný záujem zákazníkov a európsky odbyt. Európa nie je trhom, kde by sa Z-ko predávalo ako teplé rožky. Je skôr záležitosťou niekoľkých nadšencov, ktorí ale celý trh neutiahnu. Preto si ho budú môcť zadovážiť len od neoficiálnych dovozcov.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button