Automobily

Výročie 70 rokov oslávi model Chevrolet Corvette svojou prvou elektrifikovanou verziou

Chevrolet Corvette E-Ray

Na veľtrhu Motorama v New Yorku sa v roku 1953 predstavila po prvýkrát svetu úžasná rýchla štýlová agresívna dizajnová “Vette”, ktorá ihneď pobláznila masy. Chevrolet Corvette vo verzii označovanej C1 si ihneď získal srdcia Američanov. V týchto dňoch Corvette oslavuje sedemdesiatku a ako inak by si malo pripomenúť svoje výročie, ako výnimočným modelom. Po prvýkrát sa svetu predstaví v elektrifikovanej verzii s označením E-Ray. Okrem toho to bude doteraz najrýchlejšie produkčné auto s označením Chevrolet Corvette v histórii značky.

Posledná generácie Chevrolet Corvette je najbrutálnejšia…

Základom modelu je brutálny vidlicový 6,2 litrový osemvalec LT2 Small Block. Pri ôsmej generácii ho konštruktéri umiestnili doprostred automobilu.

Vo svojej ôsmej generácii sa predstaví tento rok svetu elektrifikovaný Chevrolet Corvette E-Ray. K sedemdesiatky tak americká značka svetu prinesie nielen prvý elektrický, ale aj doteraz najrýchlejší produkčný model Chevrolet Corvette v histórii. Základom modelu je brutálny vidlicový 6,2 litrový osemvalec LT2 Small Block. Pri ôsmej generácii ho konštruktéri umiestnili doprostred automobilu. Zabezpečili tak jeho čo najlepšie ťažisko. Toto uloženie poznáme už z verzie Stingray. Motor poskytne automobilu výkon 369 kW a krútiaci moment 637 Nm. Prenos na zadné kolesá zabezpečí osemstupňová prevodovka DCT. Plusom je režim deaktivácie polovici valcov pri nízkej záťaži.

Okrem brutálneho motora dostal automobil aj prídavný elektromotor na prednej náprave, ktorý do systému doručí ďalších 120 kW výkonu a 165 Nm krútiaceho momentu. Kombinovaný výkon sústavy tak zabezpečí automobilu 481 kW, čo je zhruba 665 koní. Z nuly na stovku vypáli elektrifikovaný Chevrolet Corvette E-Ray za 2,5 sekundy. Šprint na štvrť míle (400 m) by mal model zvládnuť za zhruba 10,5 sekundy s maximálnou dosiahnutou rýchlosťou 209 km/h (na vzdialenosť štvrť míle). Automobil dostal aj malú 1,9 kWh batériu, vďaka ktorej dokáže na krátku vzdialenosť jazdiť čisto na elektrinu do rýchlosti 72 km/h. Akumulátor je umiestnený v stredovom tunely. Koľko kilometrov dokáže E-Ray prejsť na baterku automobilka neuvádza. Hovorí len o tom, že auto je klasickým hybridom a akumulátor sa dobíja len rekuperáciou a prebytočnou energiou z motora. Druhou baterkou, ktorú elektrifikovaná Corvette dostala, je 12V lítium-iónová baterka pre systém start-stop.

Automobil má vďaka spaľovaciemu motoru a elektromotoru poháňané všetky štyri kolesá. Tento pohon je špecifický a má označenie eAWD a jeho hlavnou prednosťou je neustále prispôsobovanie sa podmienkam na ceste a potrebám vodiča. Predná náprava sa k zadným kolesám bude s pohonom pripájať pri športovej jazde, alebo pri strate adhézie. V čisto elektrickom Stealth móde bude auto využívať pohon len prednej nápravy. Jubilejný model Chevrolet Corvette E-Ray dostane už v štandarde podvozok Magnetic Ride Control 4.0, karbón-keramické brzdy Brembo, kolesá s diskami s priemermi 20 palcov vpredu a 21 palcov vzadu s celoročnými pneumatikami Michelin Pilot Sport. Bohatú výbavu dostane aj vo vnútri. Nechýbajú tlačidlá Charge+ a Start/Stop.

Po dizajnovej stránke sa model Chevrolet Corvette E-Ray od modelu Stingray líši napríklad inou, výraznejšou prednou maskou. Zadný nárazník zas dostal špeciálne odvetrávacie otvory. Okrem toho hybridný model E-Ray je aj o zhruba 9 centimetrov širší ako Stingray. Hmotnosť je tiež pochopiteľne vyššia kvôli elektromotoru a akumulátorom. Nasucho váži E-Ray 1712 kilogramov. Prevedenie convertible (bez strechy) váži o ďalších 37 kilo viac. Objem kufra je aj napriek hybridnému pohonnému ústrojenstvu stále solídnych 355 litrov pri verzii s pevnou strechou. Základná cena nového modelu Chevrolet Corvette E-Ray bude za oceánom štartovať na sume 104 295 dolárov. Kabriolet sa bude v základe predávať za 111 295 dolárov. Výroba automobilu bude zahájená vo fabrike GM Bowling Green v americkom Kentucky.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back to top button