TEST: AutáTesty

Vyrástla nielen do krásy, ale aj do dokonalosti

Opel Corsa 1,2 GS Line 130k

Malý štýlový nemecký automobil prekonal doslova “odyseu” k dokonalosti, ktorou sa prezentuje práve jeho posledná generácia. Predchádzajúca generácia modelu Opel Corsa bola vyrábaná ešte pod taktovkou vývojárov z General Motors. Nový vietor do plachiet mestského drobca priniesol až koncern PSA, ktorý dodal nie len prepracovanú platformu zdieľanú s úspešným automobilom Peugeotom 208, ale aj francúzsky šarm, ktorý vytrháva tento automobil zo všednosti. Našimi rukami preška čerešnička na torte, v podaní športovej verzie GS Line. Vďaka nej sa na tento automobil veľmi zaujato obracali zraky okoloidúcich, okolostojacich či dokonca zraky namyslených mestských “pretekárov” v športovejších automobiloch konkurenčných značiek. Odrazu akoby každý zatúžil sedieť v žihadle Opel Corsa GS Line.

Zlúčenie nemeckého zmyslu pre detail a precíznosť s francúzskym šarmom sú tie najväčšie prednosti, ktoré značky koncernu PSA momentálne môžu ponúknuť svojim zákazníkom. Vďaka prevedeniu GS Line sme sa do testovaného Oplu Corsa zamilovali hneď na prvý pohľad. Nová platforma síce navonok nie je vidieť, ale dodáva modelu v spojitosti s automatickou prevodovkou a svižným turbobenzínovým motorom dokonalý športový charakter. A čo podvozok? Po úpravách pod taktovkou Oplu je na mestskú jazdu dokonalý. Športová duša verzie GS Line je viditeľná tak navonok ako aj vo vnútri automobilu. Interiér ponúka detaily, ktoré aj z pokojného motoristu dokážu na chvíľu urobiť mestského pretekára.

Vďaka GS Line sa cítite ako pretekári…

Dravosť modelu zvýrazňujú červené línie. Aj napriek motoru s objemom 1,2 litra ponúka Corsa vďaka turbu výkon 130 koní.

Rázvor poslednej generácie Oplu Corsa o štyri centimetre, čo ocenia cestujúci na zadných sedadlách. Hoci priestor ako napríklad v Insignii očakávať nemôžeme, pasažierov dokáže Corsa pohodlne odviezť aj na dlhších trasách. Prístrojovka je orientovaná na šoféra a vďaka jej primeranému rozloženiu nebude tlačiť do kolena ani vyššieho a ťažšieho šoféra. Displej spolu s  infotainmentom je zdieľaný s koncernovými súrodencami čo je výhodou. Červené línie verzie GT Line pôsobia športovo a dravo. Výhľad na cestu je bezproblémový no výhľadu do strany mierne zavadzia A-čkový stĺpik. Obrovským plusom je analógové nastavovanie klimatizácie či výhrevu auta, čo pri vyšších výbavách francúzskych značiek absentuje.

Jazda v Corse je hravá, bezprostredná a vďaka celkovému dizajnu aj športová. Podvozok z platformy PSA dokonale naladili konštruktéri Oplu a hravo zvládol aj prejazdy výtlkmi či retardérmi hlavného mesta a to aj vo vyššej rýchlosti. Športové 17-palcové kolesá dobre držia na vozovke. O palec menšie s vyššou pneumatikou by však nerovnosti tlmili ešte o niečo lepšie. Športovosť by sa pri nich z modelu však celkom vytratila. Tlačidlá deaktivácie systému bránenia vybočeniu z jazdného pruhu či odstavenie systému Start-Stop sú poruke a ich jednoduchou deaktiváciou tak zbytočne nestrácate čas. Svižnosť modelu dodalo turbo spolu so záprahom 130 koní pod kapotou. Odhlučnenie eliminuje hluk do rýchlosti 100 km/h. Vo vyššej rýchlosti je zvuk tlmený o niečo menej. Kombinovanú spotrebu 5,9l sme dosiahli bez výraznej snahy o ekonomickú jazdu.

Posledná generácia modelu Opel Corsa je dizajnovo zvládnutá na výbornú. Je to pútavé vozidlo s veľmi malým apetítom na pohonné hmoty čo je jeho veľkým plusom. Dokáže sa za jeho šarmom otočiť  tak ženské ako i mužské pokolenie. Vďaka verzii GS Line pôsobí športovo. Automatická 8-stupňová prevodovka pracuje plynule a kultivovane tak v meste ako i mimo neho. Do kufra sa vďaka objemu 309 litrov vmestí oveľa viac ako len celotýždňový nákup. Interiér zdedil detaily z modelov vyšších tried a vďaka francúzskemu šarmu a nemeckým detailom korešponduje so svojim športovým zovňajškom. Množstvo asistenčných systémov dodalo Corse punc bezpečnosti a prispelo k bezstarostnej a pohodlnej jazde.

Plusy:

  • športový dizajn
  • vyladený podvozok
  • nízka spotreba
  • vnútorný priestor
  • živá jazda

Mínusy:

  • odhlučnenie pri vyššej rýchlosti
  • A-stĺpik zavadzia v rozhľade

Cena testovaného modelu:

  • 17 990 eur

Technické parametre:

Typ motora: radový, zážihový s turbom
Valce/ventily/rozvod: 3/12/DOHC
Zdvihový objem valcov [cm3]: 1199
Najvyšší výkon [kW (k)/ot./min.]: 96(130)/5500
Najvyšší krút. moment [Nm/ot./min.]: 230/1750
Maximálna rýchlosť [km/h]: 208
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]: 8,7
Spotreba – kombinovaná [l/100 km]: 5,6
Batožinový priestor [l]: 309
Objem palivovej nádrže [l]: 44
Prevádzková hmotnosť [kg]: 1233
Rozmer pneumatík: 205/45 R17
Dĺžka [mm]: 4060
Šírka [mm]: 1765
Výška [mm]: 1433
Rázvor [mm]: 2538

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button