Automobily

A cenu za najškaredšie auto roka získava…

Geely Farizon FX

Pamätáte sa na najškaredší model “nultých” rokov? Stal sa ním jednoznačne Pontiac Aztek. Tento hybrid SUV-čka, pick-upu a MPV-čka nemal pochopenie u žiadneho motoristu. Našli sa však aj takí, čo si predsa len tento model kúpili. Smiali sa z nich viac, ako z majiteľov Multiply. Nevkusný, nepochopený, absolútne odpísaný ihneď po odhalení. Aj keď sme si mysleli, že história sa opakovať nebude, opak je pravdou. Na trh prišiel model Geely Farizon FX. A nie v roku 2003, 2010 či 2018. Ale práve teraz. A svojou škaredosťou predbehol aj chudáka Pontiaca Azteka.

“Pickupoidné” automobily, ktoré nie sú ani plnohodnotným pick-upom, ani nie sú rodinnými automobilmi ale sú nejakými zvláštnymi SUV-čkami s malou korbou a divným výzorom skrátka pochopenie u fanúšikov automobilizmu nemajú. Vyzerajú ako mačkopes, ani ryba ani rak jednoducho nevkusne.

Škaredé káčatko s výhodnou cenovkou…

V základe s 1,8 litrovým motorom s výkonom 181 koní. Kto si nepotrpí na vzhľad, dostane za málo peňazí pomerne veľa muziky.

Prečo takýto model vlastne napredujúca čínska automobilka vôbec vypustila? Prečo sa namiesto tohto modelu nesústredila na také, ktoré by mohli robiť konkurenciu európskym modelom strednej triedy? Ťažká otázka no ešte ťažšia odpoveď. Predstavitelia Geely si mysleli, že s týmto vozidlom možno zaujmú amerického spotrebiteľa, ktorý si nemôže dovoliť Cadillac Escalade Pickup ale mal by záujem o lacnejšie podobné vozidlo. Žiaľ konceptuálne možno podobné Geely Farizon FX je, ale vymeniť ho za Cadillac? To asi ťažko. Naozaj nevieme odhaliť zámer čínskeho výrobcu s týmto modelom ale musíme len súhlasiť s názormi iných svetových novinárov, že pri tomto modeli sa teda dizajnéri poriadne zmýlili.

Čo však musíme uznať, je naozaj inovatívny a celkom luxusný interiér, za ktorý by sa nemusela hanbiť ani európska prémia. Je to paradox. Interiér je niečo, čo teší jazdca pri jazde automobilom. Exteriér je však niečo, čo dokáže o vás veľa povedať. Preto naozaj nevieme pochopiť spackaný dizajn zovňajšku a prepracovaný dizajn vnútrajšku.

Geely ešte vypustilo aj niekoľko informácií o technike a pohonnom ústrojenstve. Pod kapotou Farizonu FX pracuje 1,8 litrový štvorvalec s výkonom 181 koní. Sily teda veru veľa nepobral a pri hmotnosti, ktorá by sa mala pohybovať okolo hranice 2000 kilogramov, teda dvakrát úsporný nebude. Krútiaci moment je pri tom 300 Nm. O prenos sily na všetky kolesá sa postará sedemstupňová dvojspojková automatická prevodovka. Jeho cena sa bude pohybovať na hodnote v prepočte 15 800 eur. Je to asi jediná vec, ktorá by tento škaredý model vedela zachrániť.

Zdroj: www.carscoops.com

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button