Automobily

Najostrejšie Porsche 718 Cayman sa teší na svojich nových majiteľov. Objednávky sa už prijímajú

Porsche 718 Cayman GT4 RS

V meste anjelov predstavilo Porsche na nedávnom autosalóne svoje najdrsnejšie Porsche 718 Cayman GT4 RS. Motor prebralo modelu 911 GT3 a musíme uznať, je to poriadna raketa. Jazdec Jörg Bergmeister na Nürburgring prešiel 20,6 kilometrový úsek za 7:04.511. To je o neskutočných 23,6 sekundy lepší čas, oproti času, ktorý zajazdila štandardná verzia modelu Cayman GT4. Tak čo, už sa vám zbiehajú slinky?

Množstvo karbónových dielov znamená nižšiu hmotnosť…

Z nuly na stovku vypáli Porsche 718 Cayman GT4 RS len za 3,4 sekundy a jeho maximálka sa zastaví na hodnote 315 km/h.

Srdcom ostrého Porsche s označením GT4 RS je štvorlitrový plochý šesťvalec, ktorý konštruktéri prebrali z modelu 911 GT3. Atmosférický agregát je naladený na výkon 368 kW (500 k) s krútiacim momentom 450 Nm. Obmedzovač sa zapne až pri 9000 otáčkach. To musí byť veru rev, keď zatlačíte plynový pedál do podlahy. Na zadný pár kolies distribuuje výkon sedemstupňová automatická prevodovka. Z nuly na stovku vypáli Porsche 718 Cayman GT4 RS len za 3,4 sekundy a jeho maximálka sa zastaví na hodnote 315 km/h.

Dvojmiestne kupé, aj vďaka použitiu množstva dielov z karbónu či iných ľahkých zliatin disponuje hmotnosťou 1415 kg. Z uhlíkových vlákien je napríklad predná kapota, “zbytočné” diely interiéru, akými sú napríklad koberčeky, boli tvorené z odľahčených materiálov, s izoláciou sa tiež poriadne šetrilo v mene čo najnižšej hmotnosti. Zadné okno je z odľahčeného skla.

Automobil dostal upravený podvozok, ktorý je oproti klasickému Caymanu o 30 mm nižší. K tomu je aj nastaviteľný, vďaka upraveným tlmičom, pružinám a stabilizátorom. Porsche 718 Cayman GT4 RS stojí na 20-palcových kovaných hliníkových kolesách. Konštruktéri nezanedbali ani aerodynamiku. Nechýba obrovské zadné krídlo a množstvo ďalších drobností, ktoré vylepšujú tak prítlak, ako aj celkovo aerodynamiku auta.

Nemecká športová značka už prijíma objednávky na svoj prepracovaný športiak. Jeho cena začína na čiastke 141 338 eur. K dispozícii bude aj Weissach paket, ktorý ponúkne ešte viac karbónových detailov, horčíkové kolesá a ešte lepšiu aerodynamiku. Milovníkov verzie Clubsport rovnako čaká ešte športovejšie prevedenie, ktoré sa bok po boku GT4 RS chystá v čo najbližšej dobe vyraziť na cesty.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button