Automobily

Vlajková loď elektromobilov trojcípej hviezdy

Mercedes-Benz EQS

Stuttgartská automobilka Mercedes vypustila do sveta svoju najnovšiu elektrickú vlajkovú loď s označením EQS. Novinka je ekologickejšou alternatívou k prémiovej triede S. Luxus vo vnútri je naozaj okázalý no exteriér je trošku rozpačitý. Nie sme si istí, či dizajn nového modelu Mercedes EQS bude predlohou pre budúce modelové rady, alebo je to len prvý nástrel najvyššej triedy elektrických modelov Mercedes, ktorý sa bude postupom času doťahovať do dokonalosti. Dúfame, že druhá možnosť bude aj pravdivá a že čoskoro privítame ešte dokonalejší facelift modelu Mercedes EQS Edition One.

Elektrická vlajková loď Mercedes EQS príde na trh v dvoch variantoch. Prvý, s označením 450+, dosahuje výkon 245 kW. Poháňanými sú kolesá zadnej nápravy. Z nuly na stovku zrýchli za 6,1 sekundy. Druhá verzia je určená pre milovníkov vysokého výkonu a sily. 580 4Matic dostane pohon všetkých štyroch kolies a výkon až 385 kW. Z nuly na stovku zrýchli za 4,3 sekundy a jeho maximálna rýchlosť je žiaľ elektronicky obmedzená na 210 km/h. Budúcnosť však má byť ešte ružovejšia. Mercedes sa pochválil, že do hry by mal postaviť aj verziu s výkonom až 650 kW!

Za príplatok 56-palcový Hyperscreen…

Na dojazd 300 kilometrov bude Mercedesu EQS stačiť len 15 minút na rýchlonabíjačke.

Elektromobil Mercedes EQS disponuje akumulátormi s kapacitou 90 alebo 107,8 kWh. Podľa WLTP (Worldwide Harmonized Light-Duty Vehicles Test Procedure) vďaka nim dosiahne elektromobil dojazd až 770 kilometrov. Batérie sú pri tom podľa slov výrobcu až o 26% efektívnejšie, ako pri elektrickom SUV EQC. Podiel kobaltu v akumulátoroch bol znížený na 10%. Software, ktorý ma na starosť správu batérií, je vyvinutý Mercedesom a je ho možné aktualizovať online. Vďaka tomu sa už nemusíte pre aktualizáciu hnať do najbližšieho servisu.

Najnovší model Mercedes EQS využíva 400 voltovú architektúru. Aj napriek nej je ho však možné nabíjať na maximálnom nabíjacom výkone 200 kW. Palubná nabíjačka dostala štandardných 11 kW. Za príplatok bude k dispozícii aj 22 kW. Na rýchlonabíjačke je ho možné dobiť za 31 minút z 0 na 80%. Na dojazd 300 kilometrov bude Mercedesu EQS stačiť len 15 minút na rýchlonabíjačke.

Nový elektromobil Mercedes EQS je až 5200 mm dlhý, 1930 mm široký a 1500 mm vysoký. Batožinový priestor poskytne objem až 610 litrov. Zaujímavosťou modelu je, že pod prednou kapotou nenájdete ďalší dostupný batožinový priestor. Pod prednú kapotu sa dostane len školený personál Mercedesu. Voda do ostrekovačov sa aj kvôli tomu nalieva cez klapku v ľavom prednom blatníku. Pre uľahčenie manipulácie s elektromobilom v úzkych uličkách mesta konštruktéri pridali natáčaciu zadnú nápravu. V štandarde sa otáča do uhla 4,5 stupňa. V príplatkovej verzii dokáže zvládnuť natočenie až do desiatich stupňov. Nechýbajú ani digitálne LED svetlomety, ktoré v každom svetle ukrývajú až 1,3 milióna mikrozrkadiel na smerovanie svetla. Vďaka nim svetlomety dokážu vykresliť obraz s rozlíšením až 2,6 milióna pixelov. Celkový dizajn automobilu bol vytváraný s čo najväčším dôrazom na aerodynamiku. Práve preto tak dizajnovo úplne nezapadá do rodiny luxusných Mercedesov.

Interiér je maximálne luxusný. Ponúka tie najväčšie vychytávky, aké má momentálne trojcípa nemecká hviezda k dispozícii. Za príplatok je k dispozícii napríklad 56-palcový Hyperscreen, ktorý sa tiahne naprieč celou prístrojovou doskou. V ňom sa nachádza najnovšia verzia multimediálneho systému MBUX. Aktualizácie systému prebiehajú online, čo je veľké plus pri tak softwarovo zložitom systéme. Nechýba ani najnovšia verzia hlasového ovládania automobilu. Bude k dispozícii v rôznych svetových jazykoch.

Najnovší a najväčší elektrický luxusný model Mercedes EQS by mohol prísť na trh už tento rok aj keď reálnejším odhadom bude asi rok budúci. Uvidíme, ako sa stuttgartská hviezda poponáhľa s jeho sériovou výrobou. Každopádne sa jedná o technológiami prešpikovaný automobil, ktorý ponúkne obrovské možnosti. Jeho cenovka bude tomu zodpovedať. Na konkrétne číslo si však ešte chvíľu musíme počkať.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button