Info

Vietnamský automobilový tiger hľadá lokalitu pre novú fabriku v Európe. Je v hre aj Slovensko?

VinFast

O mladej vietnamskej automobilke VinFast, ktorá sa dokázala od roku 2017 etablovať na domácom trhu a dnes má chuť a potenciál udomácniť sa na európskom trhu sme už čo to popísali. Dnes však multimiliardár Pham Nhat Voung prichádza s veľmi zaujímavou informáciou. Chce totižto nielen expandovať na európsky trh, ale aj postaviť fabriku na výrobu svojich automobilov na starom kontinente. Je v hre o novú fabriku aj Slovensko?

Predaje už tento rok…

O plánoch spustenia predajov v Európe už nejaký ten čas vieme. No o pláne postaviť na starom kontinente aj fabriku, počujeme po prvýkrát.

VinFast naštartoval svoju automobilovú kariéru v roku 2017. Túto značku by sme mohli označiť ako ázijského automobilového tigra. Samozrejme, keď sú peniaze, dá sa myslieť a aj pracovať vo veľkom. A to je aj prípad vietnamskej značky. Majiteľ, multimiliardár Pham Nhat Voung zabezpečil, že už dva roky po vzniku značky, začali z výrobných pásov schádzať prvé automobily. Pham sa však neuspokojil predajmi na domácom trhu a rozhodol sa expandovať. A t rovno na jeden z najnáročnejších automobilových trhov, na náš, európsky.

O plánoch spustenia predajov v Európe už nejaký ten čas vieme. No o pláne postaviť na starom kontinente aj fabriku, počujeme po prvýkrát. Kde by mohla nová továreň VinFast vzniknúť? O samotných lokalitách zatiaľ zmienka nebola. To však znamená, že v hre môže byť teoreticky aj Slovensko. Nielen vďaka stále lacnejšej pracovnej sile, ale aj vďaka svojej polohe a vybudovanej sieti sekundárnych dodávateľov. VinFast spolupracuje s nemeckou agentúrou GTAI (Germany Trade and Invest / Nemecký obchod a investície), ktorá má na starosti nájsť tú najlepšiu lokalitu. VinFast v Európe neplánuje vyrábať len elektrické automobily, ale aj autobusy.

Konkrétne čísla a počty automobilov, ktoré by VinFast chcel v Európe ročne vyrobiť, zatiaľ oficiálne potvrdené neboli. Rovnako ako zatiaľ drží pod pokrievkou aj začiatok a miesto stavby novej európskej továrne. Predstavitelia značky tvrdia, že po skúsenostiach s pandémiou je potrebné výrobu čo najviac priblížiť k zákazníkom. Aj preto je európska továreň nevyhnutnou pri expanzii na starý kontinent. VinFast chce vyrábať kvalitné elektromobily za dostupné ceny. Prvé automobily, vyrábané ešte v domácich fabrikách, chce VinFast začať predávať v Európe už tento rok. Ako prví by mali prísť k vietnamským modelom VinFast e36 a e35 Nemci, Francúzi či Holanďania. Oba modely by sa neskôr mali dostať aj do Severnej Ameriky.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button