Automobily

Manhart stvoril šialené Audi RS Q8 s viac ako 800 koňmi pod kapotou. Do premávky nemôže

Manhart RQ 800

Brutálne továrenské Audi RS Q8 sa dostalo pod ruky nemeckého úpravcu Manhart. Ako by sme mohli predpokladať, výsledok jeho úprav je poznať nielen na dizajne, ale aj na výkone, ktorý presahuje hranicu 800 koní. Na domácom trhu sa však na cesty nedostane. Jedna z jeho úprav nedostala certifikáciu TUV.

Len jeden diel nedostal certifikát TUV…

Manhart RQ 800 ponúkne novú masku chladiča, prahy, krytky spätných zrkadiel, nadstavce prahov či zadné difúzory, ktoré zdobí červené lemovanie.

Pri ladení modelov Audi RS Q8 nemeckou tuningovou dielňou Manhart sme sa už stretli aj so silnejším ako 800 koňovým modelom. Manhart hneď po oficiálnom predstavení modelu Audi RS Q8 prišiel s limitovanou edíciou 10-tich brutálnych strojov, ktorých výkon presahoval hranicu 900 koní. Dnes prichádza trošku triezvejšia úprava s 819 konskými silami a krúťákom 1050 Nm. A hoci by sa na nemeckých diaľniciach s neobmedzenou rýchlosťou zaradil k tým najrýchlejším strojom, na domáce cesty sa nedostane. Chýba mu homologizácia jedného dielu.

Manhart RQ 800 ponúkne novú masku chladiča, prahy, krytky spätných zrkadiel, nadstavce prahov či zadné difúzory, ktoré zdobí červené lemovanie. Červenú linku môžeme objaviť aj v podbehoch, kde zdobí obrovské 24-palcové kolesá Classic Line, obuté do pneumatík s rozmerom 295/30 vpredu a 355/25 vzadu. Z kapoty sa smerom k zadnej časti tiahne dvojica športových pásov.

Pod kapotou sa však odohrala ešte zaujímavejšia zmena v porovnaní so zovňajškom. Dvakrát prepĺňaný štvorlitrový osemvalec dostal nové turbodúchadlá, vylepšený intercooler a upravený riadiacu jednotku. Vďaka týmto úpravám je jeho výkon tak vysoký. K tomu konštruktéri pridali výfuk s priemerom štyroch nerezových koncoviek s aktívnymi klapkami až 100 mm. Výkon tak vzrástol na 819 koní s krútiacim momentom 1050 Nm. Vylepšeniami prešla aj automatická prevodovka, ktorá musí znášať oveľa väčší výkon v porovnaní s továrenskou verziou. Podvozok si môžu záujemci nechať softvérovo naladiť. K tomu dostanú aj nové tlmiče. Podľa požiadaviek zákazníka je možné nastaviť aj brzdový systém.

Prečo však nemôže brutálny stroj Manhart RQ 800 vyraziť v Nemecku do bežnej premávky? Na svedomí to má jedna súčiastka, ktorá neprešla certifikáciou TUV. Upravený katalyzátor s 200 katalytickými článkami, ktorý prekopali konštruktéri dielne Manhart, nedostal potrebnú certifikáciu a teda na nemeckých cestách je teoreticky a asi aj prakticky nelegálny. Preto nie je možné registrovať tento stroj na domácom trhu. Túto dieru má však zaplátať export do krajín, kde takúto drobnosť neriešia.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button