Automobily

Legendárny chrobák v čínskom balení! Zoznámte sa s elektromobilom Ora Funky Cat

Ora Funky Cat

Čínske elektromobily zaútočili na európsky trh. Novinka Ora Funky Cat je toho ďalším dôkazom. Hoci nám názov tohto elektromobilu môže znieť srandovne a zdá sa nám, že je to len vtip, tak veru musíme si pripomenúť, že v rámci svojho testovania na európskych cestách sa preháňa napríklad po Veľkej Británii. Dokonca čínska značka tu začína už aj svoje prvé predaja a rozšíriť sa má do Nemecka. Ak už dokázal presvedčiť Nemcov, je len otázka času, kedy vyštartuje aj na naše cesty. Myslíte, že by bol o takýto model na Slovensku záujem?

Veselý názov Ora Funky Cat označuje seriózne auto…

Ora Funky Cat sa začal predávať tento rok na britskom trhu, odkiaľ sa chce rozšíriť aj do Nemecka.

Great Wall priniesol elektrický model Ora Funky Cat na minuloročný mníchovský autosalón. A čuduj sa svete, len rok po jeho odhalení sa už začína predávať v Európe. Na prvý pohľad je to veselé, stredne veľké auto, ktoré svojimi tvarmi pripomína nemeckého chrobáka. Jeho cieľovka sú hlavne zákazníci, ktorí siahajú po nemeckých či francúzskych stredne veľkých mestských automobiloch. Renault či Volkswagen by tak veru mali spozornieť. Automobil je 4260 mm dlhý, 1825 mm široká a  1603 mm vysoký s hmotnosťou 1540 kg, s veselým dizajnom a celkom príjemným interiérom, ktorý môže nadchnúť hlavne mladšiu generáciu motoristov.

Ora Funky Cat sa začal predávať tento rok na britskom trhu, odkiaľ sa chce rozšíriť aj do Nemecka. Tento rok sa Great Wall rozhodol, že predá hneď 6000 kusov svojich modelov v Európe. Ora Funky Cat mu má k tomu dopomôcť. Na starom kontinente sa o distribúciu tejto značky postará skupina Emil Frey. Nemeckí kolegovia motoristickí novinári tento model už mali možnosť tento model otestovať a mali k nemu niekoľko výhrad. Tak napríklad jeho jazdné vlastnosti neboli také, aké ponúka európska konkurencia. Rovnako čínske pneumatiky obuté na testovačkách neposkytovali také vlastnosti, ako prémiovejšie európske značky. Po ostrejšom zošliapnutí plynového pedálu šlo auto takmer vždy do šmyku. Zasiahnuť muselo ESP. Sú to však drobnosti, ktoré keď Číňania doladia, môžu byť silným protivníkom práve európskych modelov.

Elektrický model Ora Funky Cat poskytne pasažierom výkon elektromotora 126 kW. Stovku spraví za 8,3 sekundy a jeho maximálny rýchlosť je obmedzená na 160 km/h. Energiu čerpá z batérie s kapacitou 48 kWh. Dojazd na plné nabitie je zhruba 310 km. Na výber je aj baterka s kapacitou 64 kWh, ktorá k dojazdu slabšej verzie pridá ďalšiu stovku kilometrov. Maximálny nabíjací výkon pri dobíjaní má žiaľ čínsky elektromobil len 67 kW, kvôli čomu sa z nula na osemdesiat percent dobije za zhruba hodinu. V crash testoch dostal 5 hviezdičiek z piatich, čiže o bezpečnosť na palube sa majitelia báť nemusia. Zaujímavým ukazovateľom je však cena elektrického Číňana. S menším akumulátorom jeho cena štartuje na 36 000 eurách. Za väčší akumulátor si ešte 4000 priplatíte.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button