Motocykle

Novinkou čínskej značky Kove pre rok 2024 je enduro 800 X Rally

Kove 800 X Rally

Čoskoro pominú časy, keď sa lacno vyzerajúce čínske motorky s malými zdvihovými objemami snažili kopírovať veľké európske, japonské či americké modely. Kove pôsobí obzvlášť progresívne a sebavedomo. Táto nová čínska značka motocyklov sa prvýkrát predstavila európskemu publiku na výstave EICMA 2022. Predchádzajúcim top modelom od Kove je (cestovné) Enduro 800 X, ktoré bolo predstavené už v roku 2023. Na trh príde až tento rok a to hneď v dvoch výbavách. Dnes však prichádza na cesty aj jeho ostrejšia a vyššia verzia s označením Rally a ponúkne naozaj ostrý športový charakter. 

Nové Kove príde najskôr do Talianska…

Najnovší variant Kove 800 X Rally, príde na trhu na jeseň a v Taliansku bude dostupný za 12 980 eur.

Pre rok 2024 predstavila značka Kove nový modelový variant svojho cestovného endura a označením Kove 800 X Rally. Jeho hlavnými znakmi a rozdielmi oproti štandardnej verzii sú široký kryt predného kolesa v klasickom enduro štýle a jediná kotúčová brzda s priemerom kotúča 310 mm na prednom kolese. Na druhý pohľad si všimneme aj ďalšie detaily akými sú napríklad obrátená teleskopická vidlica a tlmič, ktoré sú plne nastaviteľné a majú ešte dlhší zdvih pružiny. Vpredu je k dispozícii 270 mm namiesto 240 mm a vzadu 250 mm namiesto 210 mm. To znamená, že výrazne narastá okrem svetlej výšky aj výška sedadla, a to z 845 mm na pomerne športových a dosť vysokých 895 milimetrov. Nie je to teda stroj pre drobných jazdcov.

Profil zadných pneumatík Kove 800 X Rally je o niečo užší, konkrétne 140/80-18 namiesto 150/70-18. Rozmer predných pneumatík zostáva nezmenený – 90/90-21. Že sa jedná o „skutočne enduro“ hovoria vypletané kolesá v klasickom prevedení dokonca ešte s dušami. So suchou hmotnosťou iba 165 kilogramov je variant Rally o niečo ľahší ako už pomerne štíhla štandardná verzia Kove 800. Kove 800 X Rally preberá pohon zo základnej 800-vky. Navonok moderný dvojvalec pripomína motor typu LC8c od KTM, ktorý používa aj čínsky partner KTM CFMoto. V každom prípade dodáva motorke podľa značky Kove maximálny výkon 96,5 k (71 kW) pri 9 000 ot./min s krútiacim momentom 80 Nm pri 7 500 ot./min. A s tým sa už veru dá poriadne zabaviť.

Kove zrejme kombinuje robustný oceľový rám s dvojramennou zadnou kyvnou vidlicou vyrobenou z hliníka. Kove 800 X (štandardná verzia) je pripravený na jazdu s plnou 20-litrovou benzínovou nádržou a ochrannými lištami a údajne váži namokro len 183 kilogramov. Kove tiež sľubuje dojazd okolo 400 kilometrov na jednu nádrž, čomu by zodpovedala priemerná spotreba paliva okolo 5 litrov na 100 kilometrov. Moderným štandardom sú bezdušové kolesá s krížovými lúčmi a 3 kotúčové brzdy s ABS. Nechýba ani farebný displej umiestnený vertikálne v kokpite zobrazujúci údaje ako tlak v pneumatikách, ktorý poskytuje tiež  konektivitu smartfónu. Kove ponúka aj  voliteľný quickshifter pre 6-stupňovú prevodovku.

Varianty výbavy civilnejšieho stroja Kove 800 X a 800 X Pro budú v Európe dostupné od jari 2024. Najprv na talianskom trhu s cenovkou od 8 990 eur alebo 9 790 eur (variant Pro). Najnovší variant 800 X Rally, pribudne na trhu od jesene 2024 a v Taliansku bude dostupný za 12 980 eur. Kove stále hľadá obchodných partnerov pre ďalšie európske krajiny – vrátane Nemecka. V Číne Kove 800 s bočnými kufríkmi dostanete za 49 800 juanov, čo je v prepočte približne 6 300 eur.

Na rozdiel od mnohých iných čínskych výrobcov motocyklov, za ktorými zvyčajne stoja obrovské korporácie s niekedy nezvládnuteľnými štruktúrami, má Kove trochu inú stratégiu. Šéf Kove (CEO) Zhang Xue sa objavuje osobne pri predvádzaní a predstavovaní tak značky, ako aj svojich modelov v mediálnej sfére a dáva tak značke tvár a osobný nádych hneď od začiatku. Je nielen konateľom, ale aj zakladateľom značky. V 15 rokoch sa vyučil za mechanika motocyklov a v 19 rokoch začal súťažiť na národných motokrosových pretekoch. Jeho zázemie je tak viac než postačujúce pre tvorbu cieľavedomých a kvalitných motocyklov aj napriek tomu, že pochádzajú z Číny. Veríme, že sa motocykle Kove dostanú na testy počas tohto roka aj do našej redakcie.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button