AutomobilyTechnika

V lietajúcom aute z Nitry do Bratislavy! To nie je fikcia. To je AirCar

AirCar

Stvoriteľ Aeromobilu, vynálezca a dizajnér Štefan Klein, pripravuje svoj ďalší unikát. Nie však len na papieri či monitore počítača. Novinka AirCar je hmatateľným prototypom nového lietajúceho automobilu, ktorý v našom hlavnom meste nie len prešiel po ceste, ale aj preletel svoje prvé kilometre. AirCar dokonca absolvovalo svoj najdlhší let ako lietajúci automobil a pristálo na bratislavskom letisku. Úžasné! Je to veľký krok, ktorý by AirCar mohol priviezť až k oficiálnemu vypusteniu na cesty, ako homologizovaný lietajúci automobil. Budúcnosť, vitaj!

Najdlhší let prototypu AirCar…

Testovací prototyp lietajúceho auta AirCar je vybavený motorom z motocykla, ktorý poskytne výkon 160 koní.

Prvý medzimestský let lietajúceho slovenského automobilu AirCar odštartoval v ranných hodinách v Nitre. Počasie bolo priaznivé, vďaka čomu dokázalo AirCar bez problémov preletieť zhruba 75 kilometrov a pristáť na bratislavskom letisku. Pilotom nebol nikto iný ako sám Štefan Klein. Predsa len, na pilotovanie lietajúceho automobilu je potrebné vlastniť  tak vodičský, ako aj pilotský preukaz. Svoj prílet do Bratislavy označil ako míľnik vo svojom projekte.

Štefan Klein o svojom prelete pre médiá uviedol: “Bol to najdlhší let, čo sa týka vzdialenosti. Keď sa vydáte na takú cestu, je to úplne iný pocit. Letové vlastnosti AirCar sú výborné.” Testovací prototyp lietajúceho auta AirCar je vybavený motorom z motocykla, ktorý poskytne výkon 160 koní. Prelet z Nitry do Bratislavy však nebol to jediné, čo si AirCar dovolilo. Z letiska smerovali jeho prvé kilometre do centra hlavného mesta, kde si ho mohli obzrieť aj mnohí okoloidúci. Ten pocit musel stáť za to.

    Geniálny vynálezca Štefan Klein stál pri zrode úplne prvého slovenského lietajúceho automobilu s menom Aeromobil. Žiaľ z tohto projektu odišiel a rozhodol sa vyrobiť vlastné lietajúce auto, ktoré však disponuje inými technológiami ako Aeromobil. AirCar je po konštrukčnej stránke úplne iný stroj, čo dokazuje aj jeho odlišná transformácia z automobilu na lietadlo. Krídlo AirCar sa zasúva do trupu automobilu a počas jazdy na štyroch kolesách ho nie je vidieť. Transformácia z cestného na vzdušný stroj trvá len dve a pol minúty. Okrem rozvinutia krídel je potrebné vysunúť aj zadnú časť, čo sa však deje automaticky. Jeho vzlet je možný nie len z betónovej či asfaltovej plochy, ale aj z trávnatého povrchu.

    Prototyp AirCar má už na svojom konte prvých 40 hodín letových skúšok. Ďalším cieľom je dosiahnuť hranicu 50 hodín. Následne sa začne ďalší schvaľovací proces, ktorý ho priblíži k použitiu v reálnom svete. Ako podotýka %Stefan Klein, zatiaľ sa na AirCar nevyskytla žiadna chyba. V cieľavedomom projekte AirCar je momentálne nainvestovaných až 1,5 milióna eur, ktoré do projektu vložil spoluzakladateľ ESETu, Anton Zajac. Veľký potenciál Zajac vidí hlavne v Spojených štátoch, kde je podľa neho až 220 000 majiteľov lietadiel. Súkromníka by nový AirCar mohol v budúcnosti vyjsť na 500 až 750 000 eur. Momentálne tak Štefan Klein ako aj Anton Zajac hľadajú nového investora, ktorý by do projektu AirCar vložil čiastku od 5 do 10 miliónov eur. Druhý prototyp AirCar by mal byť hotový v priebehu budúceho roka a oproti prvému konceptu by mal ponúknuť výkon až 300 koní. Veľmi sa tešíme na ďalšie nové, hlavne pozitívne, informácie o slovenskom lietajúcom automobile a pevne veríme, že sa nový investor čo najskôr nájde a podporí tento slovenský cieľavedomý projekt.

    Zdroj: www.klein-vision.com

    Matúš Paločko

    Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

    Súvisiace články

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Back to top button