TEST: MotocykleTesty

TEST: Honda Forza 125 – S menším motorom no s prednosťami silnejšieho súrodenca

TEST: Honda Forza 125

Tak, ako sme sa nemohli zdržať porovnávania pri našom testovaní súrodeneckého modelu Honda Forza 350 a jej predchodkyne Honda Forza 300, tak nemôžeme neporovnávať ani teraz, keď testujeme menšiu Forzu 125. So svojou väčšou “sestrou” má spoločné takmer všetko. Najviac citeľný rozdiel je samozrejme motor. Predsa len, takmer trojnásobne silnejšia kubatúra ako aj väčší počet koní, ktoré značia vyššiu silu, viac láka skúsenejšieho, ako aj športovejšie zameraného motorkára. Na druhej strane však motivácia jazdiť Hondu Forza 125 je o to väčšia, že na ňu jazdec nepotrebuje špeciálny vodičák a stačí mu štandardné B-čko. Poďme si však predstaviť Hondu Forza 125 podrobnejšie a vytiahnime ju spolu z tieňa svojej silnejšej sestry.

Vyčnieva spomedzi konkurencie

Honda Forza 125 ponúka nadčasový, prepracovaný až miestami futuristický dizajn či obrovský priestor ukrytý pod sedadlom, do ktorého vmestíte až dve integrálky s lekárničkou, ako aj zopár ďalších drobnejších vecí.

Ktoré skútre sú najväčšími konkurentami Hondy Forza 125? Na krk jej určite šliapu Yamaha X-MAX 125, ktorá má okrem podobnej výbavy aj takmer rovnakú cenovku (o 200 eur nižšiu). Honda Forza 125 je však výkonnejšia, s vyšším krútiacim momentom, úspornejšia čo sa spotreby týka (2,3l na 100 km) ako aj ekologickejšia, vďaka nižším emisiám (o 9 gramov na kilometer). Druhým silným konkurentom je Suzuki Burgman 125. Pri ňom však platí všetko to isté, ako pri X-MAXe. A teda, že ho Honda Forza nielen dorovnáva, ale aj prevyšuje v spomínaných parametroch. Za Forzu 125 si priplatíte. Honda Forza 125 však ponúka aj niečo navyše a to nadčasový prepracovaný až miestami futuristický dizajn, ako aj obrovský priestor ukrytý pod sedadlom, do ktorého vmestíte až dve integrálky s lekárničkou, ako aj zopár ďalších drobnejších vecí. A to je obrovským plusom, napríklad,  ak sa chystáte na svojom skútri do obchodu na nákup. Z našej skúsenosti, do priestoru pod sedadlom sa nám podarilo vopchať napríklad niekoľko vriec so zeminou na sadenie kvetov či množstvo náradia potrebného na záhrade. Skúter ani pri niekoľkokilovom zaťažení navyše nestrácal svoju čipernosť.

 


  Väčší motor svedči viac…

  Obrovská výhoda skútra Honda Forza 125 je jeho využívanie šoférmi, ktorí nie sú držiteľmi A-čkového vodičáku. Hoci má Forza kubatúru 125 cm3, je možné ju šoférovať len so štandardným B-čkom. Jej výkon je 11 kW, čo sa cíti pri plnom plyne na semaforoch. Samozrejme, ak sa opäť pozrieme na Forzu 350, tak pri nej sú zrýchlenie ako aj väčší výkon samozrejme citeľnejšie. Forza 125 je však skúter inej kategórie, a tá jeho živosť ocení. Odspodu je mierne lenivá. Ťah naberá zhruba pri 2 500 – 3000 otáčkach. Má to však svoje opodstatnenie. Aspoň bude menej “popadaných” hneď po prvej jazde, ktorí sa so skútrom ešte len oboznamujú. Nízka spotreba v okolí 2,3-2,5 litra na 100 km je perfektná, ak dennodenne dochádzate niekoľko kilometrov do práce. Rozmerovo je rovnaká ako jej sestra Forza 350, a teda, je o niečo širšia aj dlhšia ako napríklad PCX 125-ka. Má to tiež svoje pre aj proti. Pre je určite pohodlné sedenie nielen pre dlhšieho šoféra, ale aj jeho spolujazdca. Proti je napríklad zhoršené prebíjanie sa koridorom automobilov na čelo kolóny. Okrem širšieho “tela” má rovnako ako Forza 350 aj vyššie postavené spätné zrkadlá, ktoré tiež prekážajú jazde pomedzi autá, lebo sú skoro v rovnakej výške ako tie automobilové.

  Zmeny k lepšiemu

  Oproti minuloročnému modelu dostala aj nová Honda Forza 125 čelný plexištít, ktorý je výškovo nastaviteľný a to v rozsahu až o 4 cm väčšom ako bolo možné pri predchádzajúcom modeli. V praxi to znamená, že plexisklom hýbete v rozsahu až 18 centimetrov. Pri Honde Forza 125 to oceníte hlavne vtedy, keď prejdete hranicu obce, a svoju rýchlosť zvýšite na 90 km/h. Okrem toho, dokonale tlmí aj okolitý hluk a preto máte príjemnejší pocit pri jazde.

  TEST: Honda Forza 350 – Prémia medzi skútrami! Je o triedu vyššie ako konkurencia


  Pohodlná a ekologická jazda mestom…

  Tak, ako aj iné značky, aj Honda musela podstúpiť nútený prechod na emisnú normu EURO 5. Ak si to však obrátime na dobré, motocykle Honda sú tak o niečo ekologickejšie. Je to prípad aj skútra Forza 125. Motor skútra je nielen čistejší, ale aj ekonomickejší. Hoci sme jazdili štýlom plyn-brzda a kľučkovali sme o sto šesť pomedzi autá, spotreba sa pohybovala v okolí dvoch litrov. Ak natankujeme doplna takmer 12 litrovú nádrž zhodnú s väčším modelom Forza 350, dokážeme na jedno natankovanie prejsť cez 600 kilometrov, čo je naozaj impozantné. A pritom Forza 125 nie je žiadna čínska plastová hračka. S hmotnosťou 162 kilogramov perfektne sedí na ceste aj keď tlmenie by mohlo byť viac kalibrované aj na naše tankodromové cesty. Prejazd nerovnosťami či náhodné vletenie do výtlku spôsobuje údery, ktoré si neodnáša len vidla či rám, ale aj samotný jazdec. Z maximálnej rýchlosti, ktorú výrobca udáva na 108 km/h, nás do pokoja dostali jednokotúčové brzdy s priemerom kotúčov 256 mm vpredu a 240 mm vzadu. Čo sa týka jazdy samotnej, Honda Forza 125 sa nebojí ani väčšieho náklonu v zákrute a dokonale drží stopu na svoje pomery. Nechýba ani Start-Stop systém (Idling Stop), ktorý vypína motor pri dlhšom státí napríklad na semaforoch. Aj táto drobnosť dokáže ušetriť nejaké to decko paliva a zaistiť o niečo väčší dojazd. Nasledovný štart je naozaj rýchly a štart-stop funkcia vôbec neprekáža rýchlemu rozjazdu na zelenú. Dokonca sme ju počas nášho testu ani nevypínali a veru robíme to takmer automaticky po nasadnutí do testovacieho automobilu, či naskočení na testovaný skúter.

   

   

   

   

   

   


   Aký je náš verdikt?

   Ak ste držiteľom len B-čkového vodičáku a nebaví vás stáť s autom každodenne v kolónach pri ceste do a z práce, je tu pre vás Honda Forza 125. Dizajnovo dokonalý, technologicky vyspelý, úsporný a ekologický skúter, ktorý sa nebojí ani vyššej rýchlosti a pohodlne odvezie aj dvojicu pasažierov plus víkendový nákup pod sedadlom. To je ten správny partner do mestskej premávky. Hoci sa pri predieraní kolónou musíte dobre rozhodnúť, či sa so širším skútrom vmestíte pomedzi autá a či im neodrazíte späťák vašim späťákom, stále je to kvalitný mestský stroj s príjemnou cenovkou 4 990 eur, spotrebou v okolí 2 litrov na 100 km a splnenou emisnou normou EURO 5. Oproti súrodeneckému modelu PCX 125 je väčší, čo ocenia dlhší a objemnejší jazdci. Odkladací priestor pod sedadlom preskočí konkurenciu o konskú hlavu, alebo, lepšie povedané, o jednu integrálku. Pod sedadlo ich ukryjete hneď dve, spolu s lekárničkou, notebookom, kapsou či ďalším drobným nákladom. Na tvrdšie naladenie si veľmi rýchlo zvyknete a jamy budete radšej zďaleka obchádzať. Aspoň si to neodnesie ani tlmenie ani rám. Honda Forza 125 je naozaj pohodlný a vyvážený skúter tak pre nenáročného, ako i pre náročnejšieho jazdca.

    

   Foto & video: Marcel Szabó

   Celkové hodnotenie

   Pohodlie - 92%
   Motorizácia - 86%
   Jazda - 89%
   Variabilita - 95%
   Spracovanie - 93%

   91%

   Pohodlný skúter stvorený pre mesto. So super spotrebou a nízkymi emisiami

   Ak ste držiteľom len B-čkového vodičáku a nebaví vás stáť s autom každodenne v kolónach pri ceste do a z práce, je tu pre vás Honda Forza 125. Dizajnovo dokonalý, technologicky vyspelý, úsporný a ekologický skúter, ktorý pohodlne odvezie aj dvojicu pasažierov plus víkendový nákup pod sedadlom. Na jeho tvrdšie naladenie si veľmi rýchlo zvyknete a jamy budete radšej zďaleka obchádzať. Aspoň si to neodnesie ani tlmenie ani rám. Honda Forza 125 je pohodlný a vyvážený skúter tak pre nenáročného, ako i pre náročnejšieho jazdca.

   User Rating: 4.23 ( 7 votes)

   Plusy:

   • štýlový dizajn
   • veľký priestor pod sedadlom
   • bezkľúčová prevádzka
   • ekologická a ekonomická jazda

   Mínusy:

   • spätné zrkadlá vo výške automobilových
   • väčšie rozmery skútra
   • lenivejší v nižších otáčkach

   Cena testovaného modelu:

   • 4 990 eur

   Technické parametre:

   Typ motora:

   4-taktný SOHC jednovalec

   Objem:

   124,9 cm3

   Maximálny výkon:

   11 kW

   Maximálny krútiaci moment:

   12.2 Nm

   Chladenie:

   kvapalinou

   Brzdy vpredu/vzadu:

   jednokotúčové

   Priemer bŕzd vpredu/vzadu:

   256/240 mm

   Pneumatiky vpredu/vzadu:

   120/70 R15 / 140/70 R14

   Hmotnosť:

   161 kg

   Výška sedla:

   780 mm

   Rázvor:

   1505 mm

   Dĺžka/Šírka/Výška:

   2140/755/1500 mm

   Svetlá výška:

   135 mm

   Objem nádrže:

   11.7 l

   Spotreba paliva (podľa výrobcu):

   2,34 l/100km

   Dojazd po rezervu:

   cca 600 km

   Matúš Paločko

   Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

   Súvisiace články

   Pridaj komentár

   Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

   Back to top button