Info

V Česku na vybraných diaľniciach povolená rýchlosť až 150 km/h

Na vybraných úsekoch diaľnic v Českej republike bude možné zvýšiť povolenú rýchlosť až na 150 kilometrov za hodinu. Nepôjde o plošné zvýšenie povolenej rýchlosti, ale týkať sa to bude len nových a modernizovaných úsekov, kde to dovolia úrady. Zjednoduší sa aj systém trestných bodov pre vodičov. Namiesto terajších piatich skupín trestných bodov budú len tri kategórie. Niektoré pokuty sa zvýšia. Riadiť auto bude možné za dohľadu mentora už od 17 rokov. Počíta s tým vládna novela zákona o premávke na pozemných komunikáciách, ktorú dnes schválila Snemovňa. Musí ju ešte prerokovať Senát a podpísať prezident. V Snemovni ju v záverečnom hlasovaní podporilo 163 zo 169 prítomných poslancov naprieč všetkými klubmi.

Vodiči budú za priestupky dostávať len dva, štyri alebo šesť trestných bodov. Novela sprísňuje aj tresty napríklad za blokovanie prejazdu električky.

“Ide o významnú zmenu v pravidlách cestnej premávky, ktorá mieri na zaistenie väčšej bezpečnosti na českej cestnej a diaľničnej sieti,” opísal schvaľovanú novelu minister dopravy Martin Kupka (ODS).

Zavádza tiež možnosť riadiť osobné auto pod dohľadom mentora od 17 rokov, pričom táto novinka má podľa vlády prispieť k väčšej bezpečnosti na cestách. Zmyslom je získavanie vodičských zručností pod dohľadom skúseného bezúhonného vodiča. Poslanci dnes tiež rozhodli, že vodiči pri sebe nebudú musieť mať vodičský preukaz a osvedčenie vozidla, a to zrejme už od roku 2024. Táto povinnosť mala pôvodne zaniknúť až k 1. júlu 2025.

V prípade zvýšenia povolenej rýchlosti na diaľniciach vláda upozorňuje, že nepôjde o plošné zvýšenie povolenej rýchlosti, ale iba o možnosť miestnou úpravou túto rýchlosť zvýšiť. “V skutočnosti teda bude možné zvýšenie najvyššej povolenej rýchlosti iba na nových a modernizovaných úsekoch diaľnic, kde to ich parametre a intenzita prevádzky dovolia,” stojí v dôvodovej správe.

Poslanci však dnes neprijali pozmeňujúci návrh poslanca ODS Stanislava Blahu na zavedenie novej výnimky z víkendového zákazu jázd kamiónov. Podľa tohto návrhu by mohli ísť napríklad do miesta vykládky tovaru, pokiaľ by boli v tuzemsku. Táto výnimka sa však nepáčila Zväzu miest a obcí. Schválená novela napriek tomu dáva ministerstvu dopravy možnosť povoliť výnimku zo zákazu víkendových jázd kamiónov, a to z dôvodu bezpečnosti štátu, ochrany života, zdravia alebo majetku a tiež z dôvodu mimoriadnej udalosti alebo odstraňovania jej následkov.

Platný zákon zakazuje jazdu kamiónov a ďalších rozmerných automobilov na diaľniciach a cestách prvej triedy v nedeľu a vo sviatok od 13:00 do 22:00. Cez prázdniny nesmú také vozidlá jazdiť v sobotu od 07:00 do 13:00 a v nedeľu od 17:00 do 21:00.

Blaha neuspel ani s návrhom, aby riadiť autobus mohli vodiči už od 18 rokov, ale iba v prípade, že pôjde o vozidlo linkovej osobnej dopravy a trasa linky nebude dlhšia ako 50 km. Zdôvodnil to hlavne súčasným nedostatkom vodičov vo verejnej doprave.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Zároveň na návrh hospodárskeho výboru poslanci vypustili z predlohy novo zavádzanú povinnosť vodičov ohlásiť polícii, že ich vozidlo tvorí prekážku na diaľnici. Podľa vlády malo toto pravidlo zaistiť bezpečnosť cestnej premávky. Niektorí poslanci však vyjadrovali obavy, že k vozidlu potom ako pomoc príde niekto, koho si nevyžiadal a koho nechce.

Vodiči po dnešnom dni tiež budú musieť pri predbiehaní cyklistov ďalej dodržiavať minimálny odstup 1,5 metra. Snemovňa odmietla návrhy poslankyne ÁNO Zuzany Ožanovej, ktorá chcela túto povinnosť v jednej verzii zrušiť na lesných komunikáciách a v druhej verzii zrušiť úplne. Snemovňa odmietla aj jej ďalší návrh, aby prilbu museli nosiť za jazdy všetci cyklisti bez ohľadu na vek. Teraz je povinná len do 18 rokov.

Jej návrhy označil poslanec TOP 09 Michal Kučera za anticyklistické. Jeho slová ale odmietol poslanec ÁNO a lekár Milan Brázdil, ktorý naopak vyzval občanov, aby si vzali prilby. Stojí pár korún a zachráni to život, apeloval.

Naopak skupina koaličných poslancov na čele s Antonínom Tesaříkom (KDU-ČSL) uspela s návrhom umožniť registrovaným poskytovateľom terénnych sociálnych služieb v naliehavých prípadoch parkovanie aj na miestach, kde inak platí zákaz státia. Ich vozidlá by mali označenie, ako majú teraz vozidlá domácej zdravotnej starostlivosti.

Kupka: Úseky s rýchlosťou až 150 km/h sa na diaľniciach môžu objaviť do dvoch rokov

Minister dopravy Martin Kupka (ODS) predpokladá, že prvé úseky, na ktorých bude možné zvýšiť rýchlosť z terajšieho maxima 130 až na 150 kilometrov za hodinu, sa na českých diaľniciach objavia do dvoch rokov. Do legislatívy možnosť zrýchlenia na najmodernejších častiach diaľnic prináša novela zákona o premávke na pozemných komunikáciách, ktorú dnes schválili poslanci. Ak normu podporí aj Senát a prezident, mala by vojsť do platnosti 1. januára budúceho roka. Kupka novinárom povedal, že zavedenie zmeny aj na najmodernejších častiach diaľnic bude podmienené pripravenosťou telematiky znižovať povolenú maximálnu rýchlosť v závislosti od počasia, zhoršenia viditeľnosti, či iného sťaženia jazdy.

Uviedol, že sa bude snažiť, aby aspoň na jednom z odporúčaných úsekov bolo k začiatku budúceho roka zaistené všetko tak, aby “to mohlo fungovať”. Hovorca ministerstva František Jemelka ako príklad diaľnice, kde by zvýšená rýchlosť mohla platiť, spomenul juhočeskú D3. “Podľa všetkého pôjdeme cestou, že na začiatku vyberieme prvý úsek s príslušnými parametrami, na ktorom sa začne s realizáciou 150tky v ČR,” povedal hovorca ČTK. Kupka dnes serveru Novinky.cz povedal, že úrad má zatiaľ vytipované tri úseky. V Česku je pritom okolo 1400 kilometrov diaľnic.

Podľa ministerstva dopravy sa zvýšenie rýchlostného limitu bude týkať iba rovných a prehľadných diaľničných úsekov. “Podmienkou navýšenia limitu navyše je, že vybrané úseky budú osadené telematikou a premennými značkami, ktoré umožnia znížiť rýchlosť aj pod 100 kilometrov za hodinu v prípade nepriaznivého počasia, zníženej viditeľnosti a podobne,” uviedol úrad.

Novela má tiež zjednodušiť a sprehľadniť systém trestných bodov pre vodičov. Namiesto terajších piatich skupín trestných bodov budú len tri kategórie. Niektoré pokuty sa zvýšia. Od zmien si Kupka sľubuje zaistenie väčšej bezpečnosti na cestách. S novinkami chce počas pol roka zoznámiť verejnosť čo najpodrobnejšie, počíta napríklad aj s rokovaním s autoškolami.

Zdroj: ČTK

Marcel Szabó

Najkrajší zvuk je z vidlicového dvojvalca :) pokiaľ sa však jedná o dve stopy pocity sa násobia štyrmi

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button