Automobily

Úplne nová epocha francúzskeho rodinného auta! Prichádza prevratný elektrický Renault Mégane

Renault Mégane E-Tech Electric

Autosalón v Mníchove priniesol možnosť sadnúť si za volant najnovšieho Renaultu Mégane E-Tech. Je to prevratný automobil, ktorý posunie nové modely s menom Mégane na nový level. S pôvodným modelom so spaľovacím motorom má rovnaké už iba meno. Dizajnovo, ako aj z hľadiska pohonu, je to úplne nový automobil. V jeho útrobách nájdeme už len elektrický pohon.

Nabitý bezpečnostnými prvkami…

Najnovší elektrický Renaultu Mégane E-Tech je postavený na aliančnej modulárnej elektrickej platforme s označením CMF-EV.

Renault Mégane bol jedným z najpopulárnejších a najpredávanejších modelov francúzskej značky v modernej histórii. Po prvýkrát sa svetu predstavil v roku 1995. Mali sme ho možnosť stretávať na cestách v prevedeniach hatchback, MPV, kupé či kabriolet. Dnes prichádza v úplne novej forme a to ako 100%-tný elektrický hatchback v segmente “C” s dizajnom štýlového crossoveru. Čo na neho hovoríte?

Najnovší elektrický Renaultu Mégane E-Tech je postavený na aliančnej modulárnej elektrickej platforme s označením CMF-EV, ktorú bude zdieľať napríklad s modelom Nissan Ariya. Jeho dĺžka je 4210 mm, šírka 1780 mm a výška 1500 mm s rázvorom 2700 mm. Jeho pohotovostná hmotnosť by nemala presiahnuť 1624 kilogramov, čo je na elektromobil s dĺžkou cez štyri metre obstojná hmotnosť. Je postavený na 20-palcových štýlových diskoch. Dizajnovým, ako aj praktickým prvkom, ktorý zvyšuje aerodynamiku vozu a znižuje odpor vzduchu, sú vyskakovacie kľučky dverí. Zadné kľučky sa schovali do C-stĺpiku.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Zaujímavosťou prednej masky nového elektrického modelu Renaultu Mégane E-Tech je nové logo, ktoré dostal elektrický Mégane ako prvý produkčný model francúzskej značky. Oproti konceptu elektrický Mégane nebol obdarený kamerami namiesto spätných zrkadiel, čo je trošku škoda. Celkovému dizajnu však štandardné spätné zrkadlá neprekážajú. LED čelné osvetlenie bolo tiež oproti konceptu mierne zmenené, ale dokonale zapasovalo do celkového dizajnu.

Interiér elektrickej novinky Renaultu Mégane E-Tech je naozaj veľmi precízne spracovaný. Nepôsobí ako z roku 5000, čo je veľké plus aj pre staršiu a konzervatívnejšiu generáciu vodičov, no na druhej strane je plný nových technológií, ktoré by elektromobilu tretieho tisícročia nemali chýbať. Nová prístrojová doska dostala dvojicu digitálnych displejov, spoločne prepojených do jedného jednoliateho celku. Ako správne poznamenali kolegovia zo zahraničných portálov, ich tvar pripomína obrátene ležiace písmeno “L”. Digitálny prístrojový štít ponúkne uhlopriečku 12,3-palca a displej infotainmentu v najvyššej výbave až 12-palcov. V štandarde len 9-palcov.

Multimediálny systém použitý v novom elektrickom Mégane dostal meno OpenR Link. Nájdete v ňom konektivitu so smartfónmi vďaka rozhraniam Apple CarPlay a Android Auto, tiež automatické aktualizácie firmwéru, služby Google a Google Maps, Google Asistent či Google Play. Konštruktéri umiestnili pod displej aj viacero mechanických tlačidiel pre štandardné funkcie klími či ohrevu ako aj pre rýchly prístup do sub-menu informačno-zábavného systému. Je to určite výhoda a oveľa bezpečnejšia voľba, ako všetko preklikávať capkaním po displeji.

Okrem prepracovaného infotainmentu bude nový elektrický Renaultu Mégane E-Tech disponovať aj veľkým množstvom asistenčných a bezpečnostných prvkov, na ktoré sme pri predchádzajúcich generáciách ani nepomysleli. Ponúkne aj systém autonómneho riadenia druhej úrovne Active Drive Assist, čo je v podstate evolúcia systému Easy Pilot. Novému Méganu nebudú chýbať ani 360-stupňové kamery, systém Full Auto Park, adaptívny tempomat, inteligentný obmedzovač rýchlosti či systém sledovania jazdných pruhov. Asistenčných systémov by malo byť spolu až 26. Do batožinového priestoru nového Mégana vmestíte 440 litrový náklad. Ďalších 22 litrov ukryjete v odkladacích priestoroch v kabíne” auta.

Zaujímavým prvkom bezpečnosti je QR-kód umiestnený na skle vozidla. Po nascanovaní kódu pri nehode bezpečnostnými či záchrannými zložkami sa v smartfóne zobrazia informácie o architektúre vozidla vrátane umiestnenia akumulátora, airbagov či miest pre rýchle odstrihnutie napájacích káblov v prípade požiaru či stavu ohrozujúceho život pasažierov.

Vnútro automobilu je vytvorené z recyklovaných materiálov, ktoré čo najmenej zaťažujú našu planétu. Napríklad čalúnenie sedadiel ako aj dverí je vyrobené z recyklovaných textílií. Plastové obloženia sú zasa z recyklovaného plastu. Francúzi sa chvália, že na konci svojej životnosti by mal byť nový elektrický Renaultu Mégane E-Tech recyklovateľný až do 95%. Akú má životnosť ukážu prvé tisíce najazdených kilometrov. Či možno státisíce?

O pohon elektrického Méganu sa postará nový elektromotor, na ktorého vývoji pracoval Renault desať rokov. Je to asynchrónny motor s vinutým rotorom, ktorý v základe ponúkne výkon 96 kW a krútiaci moment 250 Nm. K dispozícii bude za príplatok aj silnejšia verzia s výkonom 160 kW a krútiacim momentom 300 Nm. Silnejší elektromotor dokáže rozbehnúť elektrický Renaultu Mégane E-Tech z pokoja na rýchlosť 100 km/h za 7,4 sekundy. Zaujímavosťou je, že elektromotor by mal vážiť len 145 kilogramov. Akumulátor, ktorý bude nový elektromotor živiť, ponúkne kapacitu 40 alebo 60 kWh v závislosti od verzii. Jeho hmotnosť je takmer 400 kilogramov. Po plnom nabití by mala batéria zaručiť dojazd 300 km pri slabšej a 470 km pri silnejšej variante. Pre nabitie potrebné na dojazd 300 kilometrov by malo stačiť len 30 minút nabíjania pri využití rýchlonabíjačky s výkonom 130 kW.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button