Automobily

Ako bude vyzerať BMW budúcnosti? Circular vám to ukáže

BMW i Vision Circular

Na domácej pôde mníchovského autosalónu predstavuje svetu BMW svoju víziu automobilov budúcnosti. Odvážny koncept nesie názov BMW i Vision Circular. Jeho hlavnou prednosťou sú udržateľné zdroje využité na jeho produkciu a samozrejme elektrický. Je predzvesťou budúcich produkčných automobilov nižšej strednej triedy, ktoré chystá bavorská značka pre rok 2040.

Vnútro ako z luxusnej obývačky…

Hlavným cieľom BMWy je vytvorenie automobilu, ktorý by bol po skončení svojej púte nielen 100%-tne recyklovateľný ale aj pred vyrazením na cesty 100%-tne zostavený z recyklovaných materiálov.

Samozrejmosťou mobility budúcnosti je elektrický pohon Koncept BMW i Vision Circular je stopercentným elektromobilom. So spaľovacími motormi sa už v tej dobe tak nejak neráta. Dúfame však že realita bude iná. Vráťme sa však ku konceptu BMW i Vision Circular. Je to zhruba štvormetrový elektromobil s veľkým vnútorným priestorom. Bol navrhnutý tak, aby čo najviac podporoval princípy cirkulárnej ekonomiky. Je z čo najväčšej časti vytvorený z recyklovaných materiálov. BMW sa aj prostredníctvom tohto konceptu snaží svetu dokázať, že sa usiluje o dosiahnutie klimatickej neutrality.

Hlavným cieľom mníchovskej automobilky je vytvorenie automobilu, ktorý by bol po skončení svojej púte nielen 100%-tne recyklovateľný ale aj pred vyrazením na cesty 100%-tne zostavený z recyklovaných materiálov. A práve BMW i Vision Circular má byť prvou lastovičkou v týchto odvážnych plánoch. Plne recyklovateľný je aj akumulátor s pevným elektrolytom, ktorý je vyrobený z materiálov takmer stopercentne pochádzajúcich z recyklačného procesu. Z dôvodu maximálnej možnej recyklovateľnosti BMW pri konštrukcii modelu i Vision Circular nevyužíva lepené spoje, ale stavilo na popruhy, lisovacie čapy či rýchloupínacie prvky. Aká je ich odolnosť pri prípadnej nehode, ukážu ďalšie predprodukčné testy.

Dizajn automobilu zatiaľ asi komentovať netreba. Je futuristický, odlišný, jednoducho jedinečný. Či takto budú naozaj vyzerať automobily o 20 rokov, nevieme potvrdiť ani vyvrátiť. Zaujímavosťou je, že prednú časť automobilu tvoria digitálne povrchy. Plochy ľadviniek sa dokážu meniť na grafické rozhranie Zaujímavé ale absolútny nezmysel. Čo je však praktické, je karoséria konceptu BMW i Vision Circular. Je vyrobená z druhotného hliníku so zlatou eloxovanou povrchovou úpravou. Zadná časť dostala svoje sfarbenia zasa vďaka tepelne spracovanej oceli.

Vo vnútri vizionárskeho konceptu BMW i Vision Circular nájdeme sedadlá, ktoré vyzerajú ako z luxusnej obývačky Dizajnéri im dali nábytkový dizajn. Ich čalúnenie je samozrejme z recyklovaného plastu. Väčšie množstvo častí “kabíny” bolo vytvorené pomocou 3D tlačiarní. Na prístrojovej doske chýbajú displeje. Jediným je head-up, ktorý premieta všetky podstatné informácie priamo na čelné sklo po celej jeho šírke. Čo je novinka v tomto segmente vozidiel nižšej strednej triedy. Zaujme však skulptúrou v tvare kryštálu, ktorá je z obidvoch strán olemovaná prírodne ošetreným drevom.

BMW si viac detailov o futuristickom koncepte pre verejnosť nepripravilo. Vieme však, že by  elektromobil BMW i Vision Circular mal možnosť nabíjať sa obojsmerným prúdom, tiež že by mal fungovať aj ako mobilná zásobáreň elektrickej energie či dokonca by mohol dodávať energiu spätne do elektrickej siete. Aj keď reálne si zatiaľ nevieme predstaviť, na čo by to bolo dobré, keď jeho nabíjanie zo siete odoberie obrovské množstvo a vrátené množstvo je oproti tomu zanedbateľné. BMW však má svoju víziu a my budeme s napätím očakávať ďalšie detaily o ich cieľavedomom projekte.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button