AutomobilyTechnika

Vďaka slnku z Holandska až na juh Španielska! Solárny karavan vyráža na cestu

Stella Vita

S odvážnymi konceptami ako keby sa roztrhlo vrece. Po elektrickom off-roadovom karavane prichádza obytný voz na solárny pohon. Jeho meno je Stella Vita. A nie, nie je to len taký nejaký futuristický digitálny koncept, ktorý má ukázať, ako by o sto rokov mohla vyzerať mobilita. Je to rukolapný a hlavne funkčný model obytného vozidla poháňaného a živeného výhradne slnečnou energiou. Jeho holandskí tvorcovia s ním pred pár dňami vyrazili na cesty naprieč Európou – z Holandska na juh Španielska.

Zdroj: bart van overbeeke

Veľmi pôsobivý študentský projekt…

Po zaparkovaní vozidla je možné rozložiť solárne panely s maximálnou plochou 17,5 metrov štvorcových.

Za zrodom solárneho obytného vozu stojí študentský tím Solar Team Eindhoven, ktorý má na svojom konte už niekoľko zaujímavých solárnych konceptov, ktoré si získali množstvo fanúšikov čistej mobility. Solárny karavan je však pravdepodobne prvým jedinečným konceptom, ktorý dokonca vo svojej pilotnej verzii vyštartoval na európske cesty a zdoláva svoje prvé kilometre.

Zdroj: bart van overbeeke

Solárny obytný automobil s menom Stella Vita je hneď na prvý pohľad oveľa kompaktnejší, ako bežné karavany postavené na platformách úžitkových automobilov. Aj napriek jeho útlemu vzrastu sa študentom podarilo do jeho útrob napratať kuchyňu, dvojlôžko na spanie, jedáleň a sprchu. Výsuvná látková strecha je pokrytá solárnymi panelmi, vďaka ktorým získava solárny karavan energiu nielen na jazdu, ale aj na výživu všetkých spotrebičov vo svojom vnútri. Po zaparkovaní vozidla je možné rozložiť solárne panely s maximálnou plochou 17,5 metrov štvorcových.

Zdroj: bart van overbeeke

Podľa odborných výpočtov študentov z tímu Solar Team Eindhoven by mal byť solárny karavan za jeden slnečný deň schopný získať energiu zo slnka potrebnú na dojazd alebo prejdenie až 730 kilometrov. Za vysoká dojazd vďačí nielen všetkým úsporným technológiám vo svojich útrobách, ale aj svojmu aerodynamickému tvaru. Uvidíme, ako si solárny “obytňák” poradí s plánovanou až 3000 kilometrovou cestou z Holandska na juh Španielska. Tešíme sa na ďalšie informácie z tímu Solar Team Eindhoven.

Zdroj: bart van overbeeke

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button