Automobily

Unikátna limitka BMW M4 CSL! Poteší len tisícku vyvolených

BMW M4 CSL

Už päťdesiat rokov je na scéne zbesilá divízia BMW M, ktorá sa stará o ten najautentickejší zážitok z nefalšovanej športovej jazdy. Upravená špeciály mníchovskej automobilky, ktoré hrdo nesú plaketu s označením M, sú synonymom sily, výkonu a parádneho športového dizajnu. K okrúhlemu jubileu si BMW M pripravila limitovanú špecialitku, ktorá poteší len tisícku šťastlivcov. Jej meno je BMW M4 CSL a je to naozaj brutálny stroj.

Oslava jubilea BMW M ako sa patrí…

 Z nuly na stovku vystrelí za 3,7 sekundy a na dvestovku mu to trvá len 10,7 sekundy.

Pod kapotou limitovanej edície BMW M4 CSL hrá prvé husle upravený trojlitrový radový šesťvalcový agregát TwinPower Turbo, ktorý je rovnaký ako v pretekárskom špeciále M4 GT3. Vďaka zvýšenému maximálnemu plniacemu tlaku obidvoch jednokomorových turbodúchadiel (2,1 bar) a samozrejme špecifickému nastaveniu riadiacej jednotky, sa konštruktérom podarilo zvýšiť výkon unikátneho stroja BMW M4 CSL na 550 koní s krútiacim momentom 650 Nm. Sila je smerovaná na zadný pár kolies pomocou osemstupňovej samočinnej prevodovky M-Steptronic. Z nuly na stovku vystrelí za 3,7 sekundy a na dvestovku mu to trvá len 10,7 sekundy.

BMW M4 CSL je o 100 kilogramov ľahšie ako jeho súrodenec M4 Competition Coupé. Je to hlavne vďaka použitiu množstva dielov z uhlíkových vlákien. A to nielen na vonkajšej časti auta. Na tej nájdeme napríklad karbón-keramické brzdy. Konštruktéri odstránili aj veľké množstvo tlmiacich zvukovo-izolačných materiálov, ktoré nahradili ultraľahkou izoláciou. Nádherným detailom, tak ako aj maximálne funkčným prvkom, sú ultraľahké škrupinové karbónové sedadlá. Zadné sedačky absentujú úplne. V motorovom priestore sa objavili úplne nové vzpery, ktoré zvyšujú jeho tuhosť. Individuálnym ladením prešla kinematika prednej nápravy. S nastavením sa konštruktéri pohrali aj na odklone kolies, tlmičoch, pružín či stabilizátorov. Svetlá výška BMW M4 CSL sa znížila o 8 mm v porovnaní s M4 Competition Coupé.

Kontrola trakcie je naladená tak, že umožňuje ďalšie nastavenie regulácie preklzu kolies a to až v desiatich stupňoch. Na výber sú rôzne možnosti od silného zásahu systémom až po benevolentné naladenie, ktoré ocenia jazdci na okruhoch. Kolesá sú pri tom dvadsaťpalcové vzadu a devätnásťpalcové vpredu. Ďalším výnimočným tak dizajnovým, ako aj funkčným prvkom sú dožlta svietiace laserové svetlomety tak vpredu ako aj vzadu. S ich technikou sa pohralo BMW. Pod sklenené kryty umiestnilo prepletené svetelné vlásočnice, ktoré osvetľuje laserová technológia, čo vytvára živú štruktúru ich povrchu.

Interiér limitovanej edície BMW M4 CSL zaujme hneď na prvý pohľad vďaka krásne tvarovaným škrupinovým športovým sedadlám z uhlíkových vlákien. Ďalej upútajú aj Alcantarou potiahnutý športový volant, antracitové čalúnenie stropu ako aj karbónové obloženie interiéru. Všadeprítomné plakety CSL, označujúce jedinečnosť automobilu a jeho limitovaný počet, vám budú stále pripomínať, čo vlastne doma v garáži schovávate. Okrem športových detailov sa v modeli BMW M4 CSL nachádza aj zástup asistenčných systémov a bezpečnostných prvkov.

Svoju slávnostnú premiéru si limitovaná edícia BMW M4 CSL odkrútila na prehliadke Concorso d’Eleganza Villa d’Este pri jazere Como v Taliansku. Jeho výroba bude spustená v júli tohto roka. Vyjde z fabriky v nemeckom Dingolfingu. Ako sme už v úvode spomenuli, výroba bude striktne limitovaná. Na cesty sa dostane len tisícka kusov unikátneho jubilejného športiaku BMW M4 CSL.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button