Automobily

Ďalší pokus americkej značky Tesla? Za ťahač Semi pýta zálohu 20 000 USD, no dátum výroby neoznámila

Tesla Semi

Americká značka Tesla často sľubuje veci, ktoré nedodrží. Jej zakladateľ sa vyjadruje po sociálnych sieťach bez toho, aby si kládol servítku pred ústa, alebo minimálne bez toho, aby premyslel, aký to môže mať vplyv na investorov či zákazníkov. Preto nám posledné vyhlásenia značky Tesla prišli ako ďalší pokus, ako získať nejaké peniaze od zákazníkov. Avšak pravda je, že to vtip nie je. Na svoj doteraz nevytvorený ťahač, začali od záujemcov brať zálohu 20 000 dolárov, pričom termín výroby je stále nejasný.

Tesla Truck prvýkrát zverejnený v roku 2017…

Lacnejšie prevedenie, s dojazdom zhruba 300 míľ, vyjde na 150 000 dolárov. Drahšia verzia s dojazdom 500 míľ, vyjde na konečných 180 000 dolárov.

Elektrický ťahač Tesla Semi neustále zvyšuje svoje omeškanie príchodu na cesty. Nie je sa čomu čudovať. Veľmi podobne prichádzali s oneskorením na trh aj iné modely Tesla. Čo je pre nás však prekvapujúce, je štart prijímania záloh na model Tesla Semi vo výške 20 000 dolárov. Nič by na tom nebolo neobvyklé, no problémom je, že Tesla sa k informáciám o štarte výroby zatiaľ vôbec nemá. Tento fakt môže odradiť aj samotných zákazníkov. Ak zoberieme do úvahy, že ťahač Tesla Semi bol predstavený už v roku 2017 a dodnes sa jeho štart výrob nezrealizoval, je to celkom podozrivé. Posledným prísľubom štartu výroby je rok 2023. Neveríme však, že tento rok americká značka, po predchádzajúcich skúsenostiach, aj dodrží. Elon Musk dokonca povedal, že tento rok nemáme očakávať výrobu žiadnych nových modelov vzhľadom na svetovú situáciu. Je dosť možné, že táto rétorika ho neopustí ani budúci rok.

Ak teda aj napriek faktu a všetkým pomyselným červeným výkričníkom zákazník zálohu za Tesla Semi zaplatí, očakávať môže výber z dvoch variant ťahačov, ktoré sa budú líšiť dojazdom na jedno nabitie. Lacnejšie prevedenie, s dojazdom zhruba 300 míľ, vyjde na 150 000 dolárov. Drahšia verzia s dojazdom 500 míľ, vyjde na konečných 180 000 dolárov. Podrobnejšie informácie o akumulátoroch a rýchlostiach dobíjania zatiaľ nepoznáme. Hoci Tesla sľubuje spustenie výroby už možno budúci rok. Celá sústava ťahača s plne naloženým návesom môže vážiť 36 ton. Zrýchlenie z nuly na stovku aj pri plnom naložení Tesla uvádza do 20 sekúnd. Elektromotory budú štyri a budú poháňať kolesá dvoch zadných náprav. Ťahač Tesla Semi by mal byť schopný rýchlosti jazdy 96 km/h pri plnom naložení a stúpaní 5%. Či sa však ťahača v roku 2023 naozaj dočkáme je otázne. Preto musia byť zákazníci ostražití, aby si zbytočne nezablokovali zálohovú čiastku a ďalšie roky za ňu nič nedostali.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back to top button