Automobily

Tretia generácia neskrotného pick-upu. Privítajme nový Raptor!

Ford F-150 Raptor

Mohutné automobily s korbou nie sú na európskom trhu tak obľúbené ako za oceánom. Je to škoda. Americké pick-upy ponúkajú množstvo výhod no kvôli ich obrovským motorom sú pre našinca neekonomické a nerentabilné. V Amerike však znamenajú pre motoristov doslova kult a aj vďaka tomu sa stále vyvíjajú a prichádzajú s vylepšeniami v každej oblasti. Posledná generácia Fordu F-150 Raptor je toho príkladom. So šesť a osemvalcovými motormi, pružením Fox Live Valve, samosvorným diferenciálom Torsen či novým Terrain Management systémom je jednoducho úplná špička medzi pick-upmi na americkom trhu.

Tretia generácia Fordu F-150 Rptor má za úlohu nadviazať na úspechy svojho predchodcu a zároveň, vďaka novým technológiám a technike, prilákať novú klientelu, ktorá pokukovala po pick-upoch, no nebola rozhodnutá, ktorý bude ten pravý. Model F-150 Raptor je v Amerike tak obľúbený, že po ňom motoristi siahajú častejšie ako po rade superšportových automobilov. V predajoch prekonal napríklad Chevrolet Corvette či modely Porsche. Vďaka tomu bola pre vedenie značky Ford dilema či vytvoriť tretiu generáciu alebo nie, vyriešená už predom.

V predajoch prekonal aj Chevrolet Corvette či Porsche

Pod kapotou Fordu F-150 Raptor budú pracovať 3,5 litrový šesťvalec a neskôr sa pridá aj osemvalec, ktorého parametre zatiaľ Ford neprezradil.

Nová generácia modelu Ford F-150 Raptor bola obdarená naozaj technologickým “stropom” ktorý ma značka Ford momentálne vyvinutý pre svoje pick-upy. Vďaka tvrdej práci konštruktérov je tretia generácia Raptora v teréne najobratnejšou, najstabilnejšou, najodolnejšou a v neposlednom rade aj najvýkonnejšou generáciou. Pod kapotou nového Raptora bude najskôr umiestnený len šesťvalcový 3,5 litrový benziňák EcoBoost s výkonom 450 koní (podľa parametrov z predchádzajúcej generácie). Budúci rok sa pod kapotu dostane aj ešte agresívnejšia V8-ička. V amerických médiách sa šepká, že vrcholový variant osemvalca by mohol byť až 5,2 litrový kompresorom prepĺňaný agregát, ktorý bol použitý v minulosti napríklad v modeloch Mustang Shelby GT500 a dodával im výkon až 760 koní. Paráda…

Ostaňme však pri oficiálne oznámenom agregáte. 3,5 litrový šesťvalec bude spolupracovať s upraveným systémom turbodúchadiel, vďaka ktorým bude pracovať s kompresným pomerom 10,5:1. O chladenia sa postarajú nové výkonné ventilátory. Konštruktéri Fordu sa zamerali aj na úpravu výfukového systému, vďaka čomu je tretia generácia Raptoru ešte hlučnejšia. Zvýšil sa tiež objem palivovej nádrže na takmer 140 litrov. Aj napriek obrovskej nádrži prejde na jedno natankovanie Raptor len zhruba 800 kilometrov. Pri osemvalci to bude ešte menej. Škoda že v Európe máme tak drahý benzín a Raptorov tu je ako šafranu…

Ford F-150 Raptor tretej generácie prešiel kompletnou úpravou aj zo svojej spodnej strany. Rám z vysokopevnostnej ocele bol posilnený výstuhami a početnými zosilňujúcimi komponentami, ktoré majú zaručiť jeho ešte väčšiu výdrž a odolnosť voči extrémnemu zachádzaniu. Zadná náprava disponuje špeciálnym päťprvkovým zavesením s vinutými pružinami a tyčou, vďaka čomu bude nový Raptor lepšie ovládateľný v teréne pri vysokých rýchlostiach. Na zadnej náprave nechýba samosvorný diferák Torsen. Predná náprava môže byť zas za príplatok vybavená elektronicky uzavierateľným diferenciálom.

Novinkou tretej generácie Raptora sú aj elektronicky ovládané tlmiče Fox Live Valve s vnútorným ventilom, ktoré dokážu automaticky nastavovať silu tlmenia podľa potreby. Vo vnútri ich hliníkovej konštrukcie je uzavretá špeciálne vyvinutá kvapalina s nízkymi trecími stratami pre ešte lepšie tlmenie nárazov v teréne ako aj na bežnej vozovke. Podľa tvrdení konštruktérov Fordu dokážu elektronické tlmiče tlmiť nerovnosti až 500x za sekundu v každom rohu automobilu vďaka čom zareagujú na zmenu vozovky či terénu násobne rýchlejšie ako sám vodič. Nastavenie tlmičov sa mení v závislosti od zvolenej veľkosti diskov a pneumatík. Ford pri tom bude svoj najnovší F-150 Raptor ponúkať s 35 alebo 37 palcovými pneumatikami. Sú to zatiaľ najväčšie pneumatiky, aké americká značka Ford kedy na svoj produkčný ľahký full-size pick-up obula. Vďaka 37.palcovým pneumatikám dosiahne Raptor svetlú výšku až 33,3 cm a predný nájazdový uhol 33,1 stupňa. S menšími 35-palcovými kolesami bude svetlá výška 30,5 cm a predný nájazdový uhol 31 stupňov. Stále sú to však veľmi pozitívne parametre pre bezproblémový prejazd drsným terénom.

Technologický rozkvet zažíva tretia generácie Fordu F-150 Raptor aj na poli elektronických systémov ovplyvňujúcich jazdu a jazdné štýly. Raptor dostal nový systém Terrain Management, ktorý v sebe ukrýva jazdné režimy Slippery, Tow/Haul, Sport, Normal, Off-Road, Baja a Rock Crawl. Každý z režimov dokáže upraviť nastavenie riadenia, stabilizačného systému, odpruženia, výfukového systému ako aj reakciu pedálu na plyn či logiku prevodovky podľa potreby a požiadaviek šoféra. V extrémne náročnom teréne zas jazdec ocení funkciu Trail 1-Pedal Drive. Pri tejto funkcii plynový pedál funguje aj ako plyn a aj ako brzda. S jeho zatlačením  podlahe auto akceleruje a naopak pri jeho popustení automobil začína brzdiť.

Najnovšia generácia Fordu F-150 Raptor síce ešte čaká na zverejnenie niektorých detailov ohľadom motorov, no už teraz vieme povedať, že sa na cesty dostane ešte do konca tohto roka. Či aj na tie naše, to je otázne. Každopádne na americkom trhu sa už teraz na tento stroj tešia milióny fanúšikov. Jeho cena by mala pri tom štartovať za V6-ku na neuveriteľne cene v prepočte 50 000 eur. Väčšina záujemcov sa však ešte viac teší na budúcoročnú V8-ičku.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back to top button