Automobily

Koniec cesty po 25 rokoch. Zbohom Elise…

Lotus Elise Final Edition

Nástupca modelu Elan prišiel na trh pred 25 rokmi v roku 1996. Malé ostré žihadlo síce prešlo niekoľkými faceliftami a úpravami no základ ostal rovnaký. Čínsky majitelia, značka Geely, naplánovala pre Lotus obrodu. Žiaľ doplatia na ňu niektoré modely. Lotus Elise je prvým z nich. Štvrťstoročie zdobil britskú značku no jeho dni sú dnes spočítané. Lúči sa poslednou edíciou Elise Final Edition.

Pod označením Lotus Elise Final Edition nájdeme hneď dva deriváty, medzi ktorými si môžu budúci potenciálny záujemci vybrať. Prvým z dvojice je Elise Sport 240 FInal Edition. Ponúkne kompresorom prepĺňaný 1,8 litrový agregát naladený na výkon 177 kW a krútiaci moment 244 Nm. Z nuly na stovku dokáže vystreliť za 4,1 sekundy. Bude postavený na 16-palcových kolesách vpredu a 17-palcových vzadu. Konštruktéri zapracovali aj na znížení hmotnosti automobilu. K dispozícii sú karbónové panely karosérie, polykarbonátové zadné sklo či lítium-iónová batéria. Vďaka týmto dielom automobil dokáže schudnúť o 24 kilogramov. Cena prvej rozlúčkovej verzie je pri tom až podivuhodne nízka – 47 479 eur bez dane.

Okrem Elise odchádza aj Exige

Predstavitelia čínskeho koncernu Geely, pod ktorého krídla značka Lotus patrí, odstavia tento rok až tri športové modely Lotus.

Druhou rozlúčkovou verziou edície Final Edition je Lotus Elise Cup 250 Final Edition. Odlišuje sa od predchádzajúceho modelu vonkajším vzhľadom. Automobilka u použití iného agregátu či o inom výkonnostnom naladení neinformovala. Preto predpokladáme, že pod kapotou sa zmeny neudiali. V základnej verzii dostanete napríklad tlmiče Bilstein. Aerodynamiku i prítlak vozu vylepšujú zadný nárazník s difúzorom či splitter. Na hmotnosti sa mu podarilo ubrať vďaka lítium-iónovému akumulátoru. Je však predsa len o niečo ťažší ako prvá verzia. Váži 931 kilogramov. Obe verzie automobilov Elise Final Edition sa budú ponúkať v troch farebných prevedeniach Azure Blue modrá – s odkazom na prvý Elise, čierna tradičná farba pretekárskej divízie Lotusu a zelená Racing Green, do ktorej bol odetý prvý vystavený Lotus Elise na Frankfurtskom autosalóne v roku 1995. Cena druhého modelu bude o niečo vyššia a to 53 750 eur bez dane.

Okrem modelu Elise, s fanúšikmi sa tento rok lúči aj Lotus Exige. Tento okruhový derivát sa vyrábal 21 rokov a rovnako ako pri Elise, aj jeho osud spečatili zmeny, ktoré su pre značku Lotus pripravilo vedenie koncernu Geely. Aj v prípade modelu Exige sa však ak zákazníkom dostane jeho posledná verzia Final Edition. Exige bude vyhotovený tiež vo viacerých deriváciách ktorých srdcom bude 3,5 litrový vidlicový šesťvalec s kompresorom Edelbrock. Bude naladený na viac výkonov z ktorých najnižší dosahuje 292 kW pri verzii Exige Sport 390 Final Edition. Jeho cena bude 67 150 eur bez dane.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Výkonnejším variantom je Lotus Exige Sport 420 Final Edition. Jeho sila je 309 kW. Dostal nastaviteľné stabilizátory Eibach, nastaviteľné tlmiče Nitron a brzdový systém AP Racing. Jeho cena sa bude pohybovať okolo 83 610 eur bez dane. Posledným a najvýkonnejším variantom je model Exige Cup 430 Final Edition. Výkon tohto športiaka je naladený na neskutočných 316 kW. Dostal špeciálny aerodynamický paket, ktorý mu zaručuje vyšší prítlak. Jeho cena začne na 108 403 eurách bez dane.

Tento rok je pre značku Lotus rokom veľkých zmien. Na trhu končia dvaja zástupcovia Eise a Exige, ku ktorým sa dokonca pridá aj model Evora. Za celý čas výroby sa dohromady zo všetkých troch modelov predalo po svete až 55 000 exemplárov. Ak by sme sa pozreli na množstvo všetkých vyrobených Lotusov počas histórie značky, tieto tri automobily spravili polovicu všetkých predaných modelov od roku 1948. Prečo Geely končí s ich výrobou známe nie je. Aké modely ich majú nahradiť a čo si od nich čínski investori sľubujú, tiež zatiaľ známe nie je. Dúfame len, že pre značku Lotus budú tieto zmeny pozitívne a že ustojí toto turbolentné obdobie.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button