TEST: AutáTesty

TEST: SsangYong Tivoli Grand Facelift – Juhokórejské kombi-SUV dostalo príjemnejšie krivky a inovácie vo svojom vnútri

TEST: SsangYong Tivoli Grand Facelift 1.5 T-GDi 6AT Style

Rodinné juhokórejské kombi-SUV SsangYong Tivoli Grand je na trhu už od roku 2015. Dnes prichádza s faceliftom, ktorý mu pomohol opäť o niečo lepšie vyzerať a byť konkurencieschopnejším medzi množstvom automobilov s podobnými veľkosťami a podobnou cenovkou. Musíme uznať, že spomedzi ponuky modelov SsangYong je Tivoli Grand stále takým škaredým káčatkom, ktoré svoj dokonalý dizajn ešte hľadá. Facelift, ktorý prišiel po 8 rokoch jeho výroby mu k tomu určite pomohol. A ktoré zmeny sú na tomto rodinnom modeli najviac badateľné si povieme v našom redakčnom teste.

Dizajn stále lepší a lepší…

Tivoli Grand je pre nás zatiaľ stále model hľadajúci svoju tvár.

Keď sme naposledy testovali model Torres, veľmi sa nám páčil jeho diazjn odkazujúci na off-roadové modely z prelomu milénia. Keď sme zase testovali Rexton, pochvaľovali sme jeho mohutnosť a všadeprítomný odkaz amerických SUV-čiek. Korando ponúklo športovejší charakter s prémiovými prvkami interiéru. Tivoli Grand je pre nás zatiaľ stále model hľadajúci svoju tvár, na ktorú keď sa pozrú motoristi, povedia si, to je dokonalý dizajn rodinného auta. Facelift, ktorým model prešiel, k tomuto pomaly speje a prináša niektoré zmeny, ktoré robia dizajn auta jednoliatejší a pútavejší.

Hneď na prvý pohľad je badateľná zmena prednej masky. Tá dostala jednoliaty dizajn, ktorého rovnú plochu rozbíja trojica pásikov. Podobné pásiky, no vo väčšom počte, sme videli pri tohtoročnej novinke, modeli Torres. Na prednú masku sa umiestnil aj nápis Tivoli. Výraznejšie lemovanie dostala mriežka chladiča. Bočná časť auta veľké zmeny nezažila. Oplastovanie blatníkov podčiarkuje charakter mestského crossoveru. Zadná časť dostala len kozmetickú úpravu nárazníka, ktorý dostal výraznejšie elipsovité línie pod piatymi dvermi v oblasti držiaka EČV.


  Interiér tiež dostal nový nádych…

  Okrem exteriéru sa zmeny udiali aj v interiéri vozidla. V testovanej verzii sa pod volantom nachádza digitálny prístrojový štít, ktorý sme pochvaľovali aj pri väčších súrodencoch. Ten však zmenou oproti súrodencom neprešiel, no je pre model Tivoli Grand príjemným doplnkom. Zmenou však prešiel stredový panel, z ktorého po facelifte vytŕča displej infotainmentu. Infotainment ostal nezmenený a stále dosť chaotický oproti konkurencii. Konečne by už na ňom mohli dizajnéri s programátormi značky SsangYong, či nového majiteľa KG Mobility, zapracovať. Pod displejom v testovanej verzii už nenájdete mechanický ovládač, respektíve ovládače nastavovania teploty ohrevu v aute. Boli nahradené dotykovou plochou, ktorá je v tomto modeli novinkou. Nie je to síce displej, ako v modeli Torres, ale je to opäť štýlovejšia a technologicky vyspelejšia drobnosť, ktorá posúva tento model vyššie. Rovnako po facelifte zmizli aj ďalšie tlačidlá, ktoré sa nachádzali pod displejom a boli nahradené dotykovými plochami na novom paneli. Mechanicky sa aj naďalej ovláda vyhrievanie predných sedadiel, ako aj voľba jazdného módu či vypínanie Štart-Stop systému. Ten musíte vypnúť po každom vypnutí a naštartovaní motora. Pochváliť musíme opäť obrovský kufor, ktorý v základe ponúkne objem neuveriteľných 720 litrov. Z tohto hľadiska nemá na trhu konkurenciu.

   Motor temperamentný, no stále smädný…

   Pod kapotou faceliftového modelu SsangYong Tivoli Grand pracuje stále rovnaký štvorvalcový 1.5 litrový Turbo GDi agregát, ktorý sme testovali aj v predchádzajúcich modeloch SsangYong. Jeho výkon je 163 koní a krútiaci moment 260 Nm. Hoci výrobca udáva kombinovanú spotrebu 7,8 l na 100 km, my sa opäť nevieme dostať pod 9 litrov. Je to buď naše prekliatie, alebo jednoducho reálna spotreba, keď s autom jazdíte primárne v meste. Automobil je inak celkom živý v rámci povolených rýchlostí a to aj vtedy, ak je plne obsadený pasažiermi. 6-stupňový automat radí plynule a načas. Zbytočne nepodraďuje v mene znižovania spotreby. Motor je celkom dobre odhlučnený, no prekvapil nás zvuk dopadajúcich kvapiek na strechu a okno pri daždi. Zdalo sa nám, že padajú prinajmenšom krúpy. Tu by sme si vedeli pod strechou predstaviť hrubšiu penu. Model je predokolka a vďaka jeho nízkej hmotnosti je v zákrutách nedotáčavý.

    Veľkorysý kufor pre rodinu i podnikanie…

    Ako sme už vyššie spomenuli, SsangYong Tivoli Grand ponúka naozaj obrovský kufor a vo svojej triede patrí medzi tie najväčšie. Aj pre to je zaujímavou voľbou pre rozrastajúcu sa rodinku. Do kufra, pred sklopením zadného radu sedadiel, vložíte náklad s objemom až 720 litrov. Zadný rad sedadiel je možné rozložiť v pomere 60:40 čo znamená, že po sklopení menšej časti sa kufor zväčší na objem 1004 litrov, po samostatnom sklopení väčšej časti na 1156 litrov a po sklopení celého radu až na 1440 litrov. Litre však nie každému povedia, čo vlastne do kufra dostane. Preto sme sa v redakcii snažili naplniť kufor rôznymi vecami, ktoré pri výlete so svojim drobcom, alebo pri dovolenke s priateľmi mimo mesta budete potrebovať. 

     Ako hodnotíme faceliftové kombi-SUV SsangYong Tivoli Grand my?

     Pri hodnotení modelu Tivoli Grand musíme vychádzať z faktu, že jeho cenovka v základe je 19 590 eur a naša testovačka, v plnej výbave, stála o necelých 5000 eur viac. A preto nebudeme veľmi kritizovať také drobnosti ako zvary na dverách, obnažené skrutky pántov bez farby či viditeľné polystyrénové výplne v blatníkoch. Vyzdvihneme radšej praktickosť modelu, ktorý ponúkne kufor so základným objemom až 700 litrov, tiež živý, no trošku smädnejší 1.5 litrový benzínový turbomotor, tiež perfektný digitálny prístrojový štít, vyhrievané sedačky vzadu a vpredu ako aj príjemný interiér, ktorý hoci nie je prémiový ako vo väčšom modeli Korando, no zato je praktický. Materiály sú tvrdé, ale sú odrazom cenovky modelu. Sedačky sú pohodlné a podvozok solídne odtlmí nerovnosti cesty. Toto auto ocenia tak rodinne založení šoféri, ako aj firemné flotily, ktoré potrebujú veľký kufor a stále praktické rozmery. Pre nenáročného šoféra, ktorý chce svoj automobil naplno využívať na prácu i na zábavu, je SsangYong Tivoli Grand dokonalým partnerom a k tomu ešte aj za veľmi rozumné peniaze.

     Foto: Matúš Paločko    Video: Marcel Szabó

     Celkové hodnotenie

     Pohodlie - 75%
     Motorizácia - 80%
     Jazda - 75%
     Variabilita - 95%
     Spracovanie - 70%

     79%

     Facelift mu pomohol byť opäť o niečo krajším

     Pri hodnotení modelu Tivoli Grand musíme vychádzať z faktu, že jeho cenovka v základe je 19 590 eur a naša testovačka, v plnej výbave, stála o necelých 5000 eur viac. A preto nebudeme veľmi kritizovať také drobnosti ako zvary na dverách, obnažené skrutky pántov bez farby či viditeľné polystyrénové výplne v blatníkoch. Vyzdvihneme radšej praktickosť modelu, ktorý ponúkne kufor so základným objemom až 700 litrov, tiež živý, no trošku smädnejší 1.5 litrový benzínový turbomotor, tiež perfektný digitálny prístrojový štít, vyhrievané sedačky vzadu a vpredu ako aj príjemný interiér, ktorý hoci nie je prémiový ako vo väčšom modeli Korando, no zato je praktický. Materiály sú tvrdé, ale sú odrazom cenovky modelu. Sedačky sú pohodlné a podvozok solídne odtlmí nerovnosti cesty. Toto auto ocenia tak rodinne založení šoféri, ako aj firemné flotily. Pre nenáročného šoféra, ktorý chce svoj automobil naplno využívať na prácu i na zábavu, je SsangYong Tivoli Grand dokonalým partnerom za rozumné peniaze.

     User Rating: 4.02 ( 12 votes)

     Plusy:

     • nízka cena
     • bohatá výbava
     • veľký vnútorný priestor
     • obroský batožinový priestor

     Mínusy:

     • vyššia spotreba
     • absencia 4×4
     • nedokonalosti karosérie a prevedenia

     Cena základného / testovaného modelu:

     • 19 590 eur / 24 380 eur

     Technické parametre:

     Motor: 1.5 benzínový turbo motor T-GDi
     Výkon: 163 koní
     Pohon: 2WD (predný náhon)
     Prevodovka: 6-stupňový automat
     Objem batožinového priestoru: 720 l (1440 l po sklopení)
     Dĺžka/Šírka/Výška: 4 480 / 1 810 / 1 646 mm
     Rázvor: 2 600 mm
     Rozchod kolies (predný / zadný): 888 / 992 mm
     Minimálna svetlá výška: 176 mm
     Celková hmotnosť (6MT / 6AT): 1 860 / 1 880 kg

     Matúš Paločko

     Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

     Súvisiace články

     Pridaj komentár

     Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

     Back to top button