Do Bulharska nielen za dovolenkou! O slovo sa hlási hyperšport Alieno Unum +VEĽKÁ GALÉRIA
Alieno Unum
Rýchlosti automobilov ponad 500 km/h sú zatiaľ niečím, o čom sa hovorí, no dôkazov je málo. Ak vôbec sú. Preto nás zarazila informácia o bulharskom športiaku s menom Alieno Unum, ktorého maximálna rýchlosť údajne presahuje hranicu 584 km/h. To už nie je 500, ale takmer 600 km/h! Ihneď sme si to chceli preveriť a naozaj. Rumunská značka o svojom automobile tvrdí, že by mohol byť najrýchlejším na svete. Na jeho pohon použili elektromotor s výkonom 5293 koní a krútiacim momentom pohybujúcim sa v rozmedzí od 4440 do 8880 Nm. Neuveriteľné? Veru áno…
Alieno s prvým modelom nezaujalo. Podarí sa to s druhým?
Okrem pohonu na čisto energiu z akumulátorov má rumunská značka v zálohe aj jednu špecialitku. Je to doplnok elektrického pohonu, ktorým je jednoducho vzduch.
Nielen elektromotor, ale aj čiastočný pohon na vzduch, sľubujú Bulhari, stvoritelia brutálneho elektrického športiaka Alieno Unum. Zdá sa vám, že ste o značke Alieno (v preklade z taliančiny – mimozemšťan) už počuli? Je to tak. Model Unum nie je prvým, ktorý táto exotická značka z dovolenkovej destinácie svetu ukázala. Jej prvotinou bol model Arcanum, ktorý predstavila v roku 2018, len tri roky po svojom založení. Plány boli vtedy veľmi cieľavedomé. Elektrické hyperauto s futuristickým dizajnom, robotickými systémami, aktívnou aerodynamikou, umelou inteligenciou a brutálnou silou. Podľa informácií ostalo len pri cieľavedomom koncepte. Skutočný exemplár si podľa všetkého nikto neobjednal. Cena “základnej” verzie modelu, ktorý vyzeral ako upravené Lamborghini Huracán, štartovala na zhruba 800 000 eurách (pravdepodobne bez dane) a podľa všetkého bola jednou z príčin, ktoré potenciálneho kupca odradili spolu s dodacou lehotou od 18 do 30 mesiacov. Na svet prichádza ďalší veľmi cieľavedomý až rojkovský hyperšport Alieno Unum. Šéf značky Ahmed Merchev sa dokonca nechal počuť, že technológie použité v koncepte Alieno Unum pochádzajú z vlastných patentov značky a majú byť doslova technológiami budúcnosti, ktoré predbehnú všetky súčasné automobilky a značky.
Model Alieno Arcanum teda podľa dostupných informácií pravdepodobne svetlo sveta neuzrel. To ale neodradilo bulharskú značku od oznámenia nového modelu verejnosti. Hyperšport s brutálnym výkonom, Alieno Unum, je naozaj bláznivým strojom, o ktorého parametroch padá tisíce pochybností. O pohon elektrickej štvorkolesovej rakety sa postará až 24 elektromotorov. Na každej náprave je ich 12, čo znamená že pri každom kolese je ich až 6. Spoločný výkon elektromotorov má byť neskutočných 5293 koní s variabilným krútiacim momentom od 4440 do 8880 Nm. Vďaka týmto parametrom má automobil presiahnuť maximálnu rýchlosť 584 km/h. Alieno Unum ponúkne okrem brutálneho výkonu aj trojicu prevedení, ktoré ho prispôsobia budúcemu použitiu: STR – street (cestný), TRC – track (okruhový) a RCE – race (pretekársky). Pre každé prevedenie má Alieno pripravený akumulátor. Od najmenšieho 60 kWh, cez väčší 120 kWh až po najväčší 180 kWh, opäť z vlastných patentov. Pre ich nabíjanie poslúži aj vlastná stanica s nabíjacím výkonom 2700 kW, aok aj ďalšie s výkonmi 1800 kW či 900 kW, opäť v závislosti od nabíjanej verzie hyperšportu Alieno Unum.
Okrem pohonu na čisto energiu z akumulátorov má rumunská značka v zálohe aj jednu špecialitku. Je to doplnok vyššie zmieneného elektrického pohonu pomocou elektromotorov, ktorým je jednoducho vzduch. Súhra vzduchu a elektromotorov pri pohone je rumunskou značkou Alieno označená ako “chobotnicový energetický systém”. Balík vzduchového pohonu dostal 24 vzduchových trysiek, ktoré sú umiestnené na rôznych miestach karosérie tak, aby nenarušili vzhľad ani konštrukciu vozidla. Auto dostalo aj systém vektorovania trysiek, vďaka ktorému sú trysky smerované tak, aby zabezpečovali svojim fúkaním optimálnu pozíciu auta na vozovke. Konštruktéri použili obyčajný vzduch, ktorý je vyfukovaný pod tlakom 700 barov z kompozitových fliaš, ktoré sa nachádzajú nad akumulátorom za sedadlami. Plnenie nádrží na vzduch môže byť zabezpečované buď zabudovaným kompresorom, externým kompresorom, alebo z externej nádoby so stlačeným vzduchom. Zabudovaný kompresor dokáže fľaše plniť dokonca aj za jazdy automobilu, pričom energiu berie z akumulátora. Stlačený vzduch sa dokonca dá použiť aj na vypúšťanie z falošného výfuku, aby sa tak zabezpečil mohutný zvuk inak úplne tichého elektromobilu. Trysky dokážu pomôcť aj pri možnej kolízii, kedy ich tlak môže odvrátiť automobil z takmer istého nárazu do strany a tak zachrániť posádku. Pri jazde za mokra dokážu trysky osúšať vozovku pred autom.
Rumunská značka na svoj najnovší model Alieno Unum už začala prijímať predobjednávky. Koľko ich je a či vôbec nejaká prišla, automobilka zatiaľ samozrejme nezverejnila. Rumuni opäť sľubujú dodanie v rozmedzí od 18 do 30 mesiacov, v závislosti od individuálnych úprav budúceho majiteľa. A aká je cena “záladnej” verzie modelu Alieno Unum? 1,8 milióna eur! Najvyššie prevedenie pri tom atakuje hranicu 3 miliónov eur, samozrejme spolu s tryskovým pohonom. Okrem novinky Unum sa rumunskí marketéri pokúšajú opäť nalákať zákazníkov na svoj predchádzajúci model Arcanum, ktorý je teraz v porovnaní s novou “raketou” Unum oveľa lacnejší.