TEST: AutáTesty

TEST: SsangYong Korando 1.5 Turbo e-XGI Premium – Za málo peňazí, hotový orchester!

SsangYong Korando 1.5 Turbo e-XGI Premium

Na štýlové SUV z juhokórejskej dielne SsangYong sme sa veru tešili. Naše očakávania boli veľké, aj keď sa musíme priznať, že sme mali aj mierne obavy. Obavy vyplývali asi z nie veľmi úspešnej histórie modelov so značkou SsangYong na kapote. Nový model Korando nás však počas nášho testu dokonale presvedčil, že história sa už neopakuje a štýlové SUV naozaj stojí za každé euro. A keď si jeho cenu porovnáme s konkurenciou, za to, čo v ňom nájdeme, zaplatí majiteľ oveľa menej, ako pri porovnateľných modeloch štandardných značiek. Doslova dostanete za málo peňazí celý orchester a k tomu aj vo veľmi pôsobivom balení. Po týždni strávenom za jeho volantom sa nám veru z neho ani nechcelo vystúpiť…

Láska na prvý pohľad…

Dizajnu mestského štýlového SUV SsangYong Korando nemáme čo vytknúť.

SsangYong je na našom trhu stále považovaný skôr za exotickejšiu značku. Avšak veľmi cieľavedomú a zaujímavú. Dizajn mestského SUV je mladistvý a štýlový. Krivky Koranda pôsobia sebavedome a emotívne. Jednotlivé detaily, ako napríklad ostro rezané svetlomety, prepojené horizontálnou chrómovou lištou vpredu so značkou uprostred, či svalnatejšie blatníky, ako aj celá zadná časť so svetlami so svojskou grafikou a opäť efektným chrómovým prepojením, pôsobia veľmi príjemným a elegantným dojmom. Chrómom sa nešetrilo ani pri spodnom lemovaní bočných skiel, či vo vyhotovení strešných lyžín. To boli asi aj dôvody, prečo sme si SsangYong Korando ihneď obľúbili. Jeho tvary stále nie sú obkukané, čo sme mohli pozorovať aj na okoloidúcich, či okolosediacich šoféroch, ktorí si so záujmom obzerali juhokórejské mestské SUV. Mohla za to asi aj jeho nevšedná farba Cherry Red, či pútavé 19-palcové kolesá Diamond Cutting. Prekrytie prahov modelu SsangYong Korando zabezpečovalo “čisté” nasadanie do interiéru, hoci sme sa predtým s SUV-čkom boli poprehánať aj v blatistom teréne. Dizajnu mestského štýlového SUV SsangYong Korando nemáme čo vytknúť. Možno len drobný detail juhokórejských automobiliek, a to zadné smerovky umiestnené dosť nízko v nárazníku. Ich funkcia tak pri vyššom automobile jazdiacom za Korandom mierne stráca význam.


  S nádychom prémie…

  S príjemnými pocitmi z dizajnu SUV SsangYong Korando otvárame veľké predné dvere a nastupujeme do interiéru. Nová vlna prekvapenia. Samozrejme len a len v dobrom. Interiér je nie len moderný, plný technologických vychytávok, ale aj dizajnovo veľmi podarený. Doslova na nás pôsobil, ako by sme sedeli v minimálne o triedu vyššom automobile. Ak nie aj o dve triedy vyššom. Ambientné osvetlenie dotvára prémiovú atmosféru, hlavne pri jazde nočným mestom. Obloženia prístrojovej dosky, ako aj dekoračné panely dverí, dostali vysoký lesk, čo je na jednej strane naozaj veľmi pôsobivé až luxusné, no na druhej strane je na takomto povrchu vidieť každý odtlačok prsta. Ak však máte po ruke handričku, lesk si zachováte oveľa dlhšie, ako sa to podarilo nám. Jednotlivé prvky prístrojovej dosky sú rozmiestnené tak, aby ich mal šofér čo najviac po ruke a svoju pozornosť nevenoval zbytočnému hľadaniu mechanických prepínačov poschovávaných kade-tade. Mechanický volič automatickej prevodovky pôsobí decentne. Vedľa neho sa nachádza aj mechanický volič jazdného režimu. Zaujímavým prvkom stredového panela je 220V zásuvka so spínačom pod volantom.

  Multifunkčný volant s tenkým vencom je konštruovaný tak, aby mal šofér čo najlepší výhľad na digitálny prístrojový štít pod ním. Mimochodom, jeho grafika je dokonale prepracovaná a veľmi kvalitne zvládnutá. V prístrojovej doske sa nachádza aj druhý displej. Je ním 9-palcová dotyková obrazovka infotainmentu, ktorej rozlíšenie je vynikajúce, rovnako aj grafika, no jej ovládanie je o niečo zložitejšie ako pri konkurenčných modeloch. Na druhej strane veľkým plusom je podrobná navigácia, ktorá nás prekvapila zobrazením ešte nedostavaných, či len plánovaných ciest. Hoci sme tieto informácie reálne nevyužili, boli sme aspoň v obraze, čo sa v budúcnosti chystá. Infotainment tiež podporuje konektivitu so smartfónom pomocou rozhraní Apple CarPlay.

  SsangYong Korando okrem veľkého vnútorného priestoru, a to mal šofér dva metre a cez 100 kilo živej váhy, ponúka SUV aj množstvo odkladacích priestorov, či už vo dverách, alebo na stredovom tunely. Batožinový priestor disponuje základným objemom 550 litrov. Koža na sedadlách je jemná, príjemná a aj pri posvietení slniečka priamo na sedadlá, nepálila. Vyhrievanie či ventilácia sedadiel bola v testovačke samozrejmosťou. Elektrické nastavenie sedadiel vo všetkých smeroch bolo tiež vítaným plusom. Čo nemôžeme nespomenúť je pocit kvality pri otváraní a zatváraní dverí automobilu. Ten hlboký zvuk a aj ich váha napovedajú, že budú naozaj poriadne pevné a dobre urobené. Žiadne plechové zvuky pri zabuchnutí. Len tlmené dunenie. Za svoj zvuk by sa nemuseli hanbiť ani pri porovnaní s prémiovými modelmi.

  Výkonný, no trošku smädnejší…

  Sila štvorvalcového motora Turbo e-XGI je, aj napriek jeho nižšiemu objemu 1,5 litra, naozaj solídna. 163 koní po zošliapnutí plynového pedálu dostane tento automobil hravo do vyšších rýchlostí. Dostatočné zrýchlenie ponúkne aj pri obiehaní na prvotriedkach. Krútiaci moment 260 Nm nie je síce obrovský, no pre SsangYong Korando je viac než postačujúci. Pohon všetkých štyroch kolies sme ocenili v blate, kde nás nenechal stáť na mieste. Príplatková šesťstupňová automatická prevodovka Aisin je plynulá a v spojení s motorom pôsobí veľmi kultivovane a pružne. Kabína, ako aj motorový priestor, sú kvalitne odhlučnené, vďaka čomu sa aj vo vyšších otáčkach pasažieri cítia príjemne a pohodlne, bez obťažovania zbytočným a nechceným hlukom. Pri všetkých prednostiach, tak motora ako aj prevodovky, nás mierne zaskočila spotreba automobilu. Aj pri pohodovej, plynulej a jemnej jazde (čo sa väčšinou u nás nestáva) sa jeho spotreba stále “motala” okolo deviatich litrov. Diaľnica, pri maximálnej povolenej rýchlosti, priniesla spotrebu okolo desiatky, a kolóny boli ešte o niečo náročnejšie na spotrebu. Na druhej strane, rýchlosť na prvotriedkach dokázala znížiť spotrebu na len niečo málo viac ako osem litrov na 100 km. Preto sa aj naša kombinovaná spotreba počas týždňového testu ustálila na hodnote 9,3 litra. Na druhej strane, ani vyššia spotreba nie je veľkým mínusom, keď si uvedomíme, za akú cenu si môžete Ssang Yong Korando zaobstarať.


   Super cena a ešte lepšia výbava…

   V plnej paľbe SsangYong Korando za menej ako 30 000 eur.

   Od začiatku, ako sme nasadli za volant mestského SUV SsangYong Korando, sme si hovorili, že za tú výbavu, ktorú nám tento model ponúka, si asi veľmi dobre priplatíme. Naše prekvapenie bolo o to väčšie, keď sme si pozreli cenník tohto juhokórejského cieľavedomého stroja. Z dostupných výbav Eco, Style, Clever a Premium sme mali osedlanú tú najvyššiu výbavu, v ktorej nechýbali všetky možné i nemožné vymoženosti, ktoré tento automobil, aspoň pomyselne, posúvajú k vyššej triede. Jeho cena pri tom nepresiahla hranicu 30 000 eur. Konkrétne, naša testovačka SsangYong Korando 1.5 Turbo e-XGI Premium, s 19-palcovými kolesami, 4×4, automatom, bezkľúčovým odomykaním, elektrickým otváraním kufra, strešným oknom, Safety packom, kožou, navigáciou a ďalšou hodnotnou nadštandardnou výbavou stála len 28 570 eur. A pri tom, základný model vo výbave Eco dokážete kúpiť už za 16 990 eur. V porovnaní s konkurenciou je naozaj nad čím premýšľať. Alebo vlastne ani nie je. SsangYong Korando ponúka naozaj obrovskú výbavu za veľmi rozumnú a nízku cenu.


    A aký je náš verdikt?

    SsangYong Korando je mestské štýlové SUV, ktoré sa na nič nehrá. Za super cenu dostanete model, ktorý ponúkne výbavu, ako aj dizajn, minimálne o triedu vyššieho automobilu. Kvalita materiálov, ako aj ich spracovanie sú na vysokej úrovni. Vnútorný priestor poskytne veľkorysé podmienky nielen štvorici pasažierov aj pri dlhšej ceste. Korando je nabité technológiami, ako aj dizajnovými prvkami, za ktorými sa otočia nielen pasažieri sediaci vo vnútri, ale aj okoloidúci, či okolojazdiaci šoféri. Motor poskytuje dostatočný výkon a dynamický prejav, no vo vyšších rýchlostiach je o niečo smädnejší. Vyššiu spotrebu však hravo vykompenzuje cena automobilu. V najväčšej “paľbe” za menej ako 30 000 eur? Vynikajúce! Je tak perfektnou voľbou pre všetkých, ktorí chcú mať svoj automobil prepchatý nadštandardnou výbavou, no nie sú ochotní platiť “majland” tradičným značkám. Ako sme už v úvode spomenuli, do Koranda sme sa tak nejak zaľúbili na prvý pohľad a po skončení nášho testu môžeme len potvrdiť, že naša láska k nemu pretrváva aj naďalej. Už teraz sa tešíme, keď sa nám pod ruky dostane jeho väčší súrodenec Rexton.

    Foto & video: Marcel Szabó

    Celkové hodnotenie

    Pohodlie - 95%
    Motorizácia - 90%
    Jazda - 91%
    Variabilita - 93%
    Spracovanie - 95%

    93%

    Brutálna výbava s prvkami prémie za veľmi rozumnú cenu

    Za super cenu dostanete model, ktorý ponúkne výbavu, ako aj dizajn, minimálne o triedu vyššieho automobilu. Kvalita materiálov, ako aj ich spracovanie, sú na vysokej úrovni. Vnútorný priestor poskytne veľkorysé podmienky. Motor poskytuje dostatočný výkon a dynamický prejav, no vo vyšších rýchlostiach je o niečo smädnejší. Vyššiu spotrebu však hravo vykompenzuje cena automobilu. V najväčšej "paľbe" za menej ako 30 000 eur je perfektnou voľbou pre všetkých, ktorí chcú mať svoj automobil prepchatý nadštandardnou výbavou, no nie sú ochotní platiť "majland" tradičným značkám.

    User Rating: 3.94 ( 8 votes)

    Plusy:

    • bohatá výbava
    • nízka cena
    • kvalitné materiály
    • tichý chod
    • emotívny dizajn
    • prémiový dojem

    Mínusy:

    • vyššia spotreba
    • komplikovanejší infotainment
    • nízkopoložené zadné smerovky

    Cena základného / testovaného modelu:

    • 16 990 eur / 28 570 eur

    Technické parametre:

    Palivo:

    benzín

    Objem motora:

    1497 cm3

    Maximálny výkon:

    120 kW / 163 k

    Maximálny krútiaci moment:

    260 Nm

    Prevodovka:

    6-stupňová automatická Aisin

    Pohon kolies:

    AWD

    Dĺžka/šírka/výška:

    4 450 / 1870 / 1620 mm

    Svetlá výška:

    182 mm

    Rázvor náprav:

    2 675 mm

    Pohotovostná hmotnosť:

    1 435 kg

    Objem batožinového priestoru:

    550 l

    Objem palivovej nádrže:

    50 l

    Rozmer pneumatík:

    235/50 R19

    Kombinovaná spotreba:

    8,61 l/100 km (udávaná výrobcom)

    Matúš Paločko

    Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

    Súvisiace články

    Jeden komentár

    1. Ked mozete, nekupujte model s manualnou prevodovkou, ma take sprevodovanie, ze na na beznej ceste je 5ka na hranici pouzitelnosti, sestka nepouzitelna, na dialnici pri 130 potom na sestke toci iba 2200 otacok a nezvladne ani protivietor.

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Back to top button