TEST: AutáTesty

TEST: Škoda Octavia Combi 2.0 TDI – S naftou ďalej zájdeš a vôbec veľa neminieš

TEST: Škoda Octavia Combi 2.0 TDI Style 110 kW

Hoci máme už niekoľko dní či týždňov po odhalení faceliftu modeu Škoda Octavia, nám sa na testy dostal ešte tento ne-faceliftový model, ktorý si zákazníci ešte nejakú dobu budú môcť kupovať na showroomoch českej značky. Škoda Octavia je synonymom priestoru a tradície. Tento automobil si obľúbili generácie. Nie je to len vďaka praktickosti, ale aj vďaka spojitosti s ekonomickými motormi, ktoré pod svojou kapotou ponúka. Nám sa na testy dostal dvojlitrový naftový TDI-štvorvalcový motor, ktorý aj keď nie je športový, ponúkne dostatočný výkon 110 kW a k tomu aj veľmi solídnu spotrebu, ktorá sa aj pri diaľničných rýchlostiach, samozrejme v rámci povolených maximáliek, vie pohybovať okolo hranice 6 litrov. Mimo mesto jazdíte v okolí 4 litrov a naša kombinovaná spotreba sa hýbe v okolí piatich. A ako sme si vychutnávali jazdu na českej klasike? To sa dozviete v našom teste.

Automobil, ktorý si obľúbili Slováci aj Česi…

Škoda Octavia sa stala najpredávanejším automobilom na Slovensku za rok 2023.

Z dizajnového hľadiska je Škoda Octavia vo výbave Style automobilom, ktorý si obľúbili Slováci ale aj Česi. Aj vďaka tomu sa na Slovensku stal v roku 2023 najpredávanejším autom. Dizajn je skôr konzervatívnejší ako športovejší, vďaka čomu zaujme to najširšie portfólio motoristov. Nechýbajú mu ani štýlové doplnky či časti, ktoré jednak dobre vyzerajú, no na druhej strane aj slúžia na čo najbezpečnejšiu a najpohodlnejšiu jazdu. Máme na mysli výborne spracované a dizajnovo dokonalé Full-LED Matrix svetlá. Pri zapnutí automatických diaľkových svetiel jednak perfektne osvetľujú priestor aj po stranách, no na druhej strane veľmi rýchlo reagujú pri približujúcom sa vozidle tak odpredu ako aj pri približovaní sa ku autu pred vami a dokonale vypínajú ledky tak, aby ostala osvietená čo najväčšia časť priestoru a automobily pred vami či oproti vám neboli oslepované. Zadné svetlomety, rovnako LED-kové, majú veľmi pený a zároveň unikátny svetelný podpis. Octaviu si tak nezmýlite s konkurenciou.


  Nafta sa sem perfektne hodí…

  Jazda s 2.0 litrovým naftovým štvorvalcovým TDI-čkom je pokojná, pohodová, no keď treba pridať, aj športovejšia. Avšak športové výkony od 110 kW motora, respektíve 150 koňového motora, očakávať nemôžeme. V skutočnosti sme pri jazde v režime „D“ sem-tam pociťovali lenivosť pri rozjazdoch a takpovediac násilné držanie nižších otáčok v mene zachovania čo najnižšej spotreby. Avšak ak si to hodíte do „S-ka“, vtedy pocítiťe, že motor dokonale spolupracuje so 7-stupňovou automatickou prevodovkou a odozva na plyn vôbec nie je spomalená. Na aute si nie je možné navoliť jazdné režimy, ale to nie je vôbec nedostatkom. Pri nafťáku, ktorý sa chválabohu ešte z ponuky modelov Škoda Octavia nevytratil, nepotrebujete režim Eco, pretože motor je dostatočne ekonomický a šetrí vám peňaženku pri jazde vo všetkých podmienkach. Z Bratislavy sme si to namierili do Viedne mimo diaľnice. Vo Viedni sme sa pomotkali v centre a vrátili nazad rovnakou cestou. Po zhruba 160 kilometroch nám pri zastavení pred domom svietila spotreba po danej jazde 4,9 litra na 100 km. Keď sme pokračovali ďalšími desiatkymi, ba stovkami kilometrov po meste, spotreba sa nám ustálila na hodnote 5,8 litra na 100 km. Tieto spotreby sa nedajú porovnať s malými benziňákmi a okrem toho, naftová Octavia poskytne aj poriadny krútiaci moment 360 Nm. To v praxi znamená, že aj keď ju máte plne naloženú a plne obsadenú, hore Donovalmi či Čertovicou s boxom na streche ani nespozorujete, že máte auto plné. To si s benzínovým trojvalcom veru uvedomíte veľmi rýchlo. Nafta má stále čo ponúknuť a my sme radi, že Škoda Octavia je stále jej vernou majiteľkou.

   Synonymum priestoru a tradície…

   Keď sme hovorili o modeli Škoda Octavia ako o synonyme priestoru a tradície, tak musíme uznať, že priestoru je v tomto modeli slušná porcia. Ak ku tomu pridáme aj prevedenie Combi, v ktorom sme našu testovašku dostali, dokážete s týmto modelom presťahovať aj byt. A to sme s touto Škodovkou veru aj urobili. Dvojizbáčik sme presunuli z bodu A do bodu B na trikrát (nábytok a spotrebiče z kuchyni však v byte ostal a teda sme sa nemuseli pasovať s rozloženými skriňami či chladničkou). Nahromadené pozemské statky sa však podarilo slušne poprevážať aj vďaka obrovskému kufru, ktorý v základe ponúkol objem 640 litrov a po sklopení sedadiel až 1700 litrov. A to sa pod podlahou kufra nachádzala aj plnohodnotná rezerva, čo v tejto dobe je už veru poriadna zriedkavosť. V kufri nechýbali vešiačiky po stranách, no čo nás zamrzelo, bola vo výbave Style vynechaná možnosť sklápania zadných sedadiel páčkami z kufra. Plusom bolo elektrické otváranie piatych dverí a to aj automaticky vtedy, keď sme popod zadný nárazník prebehli nohou. Pri sťahovaní sme to ocenili hneď niekoľkokrát.

    Vo vnútri sa kompaktnejší pasažieri na priestor sťažovať nebudú…

    Vo vnútri automobilu sa nachádzajú vo výbave Style látkové sedadlá, ktoré sú príjemne, mäkké, jednoduché a zároveň potiahnuté polyesterovou látkou, ktorá je odolná proti zašpineniu. Pohodlne udržia aj väčšiu postavu. V zákrutách z nich máte však miernu tendenciu skĺznuť do strán. Na kratšie presuny si ich budete pochvaľovať, no pri stovkách kilometrov sedenia v nich vás rozbolí zadok aj chrbát. Dvojmetrový šofér si síce sadne sám za seba a na úplný nedostatok miesta sa sťažovať nemusí, no pri dlhšej jazde sa bude cítiť stiesnene. Ak sa však do auta posadia kompaktnejší pasažieri, priestoru budú mať dostatok. Vďaka rázvoru 2686 mm je vo vnútri auta naozaj pekný priestor. Jazda je pohodlná mäkkšie nastaveniu podvozku výs mierne pokolíše v zákrutách. Pri prejazde nerovnosťami či retardérmi sme pocítili nepríjemnejšie otrasy, no je pravda, že sme pred nerovnosťami veľmi nebrzdili. Pár krát nám pri rýchlejšom prejazde retardérom auto poriadne tresklo do tlmičov. Okrem toho nám pri jazde nevadilo nič. Možno len úzke držiaky na poháre či fľaše na stredovom tuneli. Tie by sme si vedeli veru predstaviť širšie. Pollitrovku tam veu nevopcháte, Maximálne tak úzky pohárik s kávou z automatu.

     Vychytávky, na tkoré si zvyknete veľmi rýchlo…

     Interiér, hoci je automobil vo výbave Style, dostal niekoľko vychytávok, na ktoré sme si veľmi rýchlo zvykli. Pochváliť musíme infotainment, ako aj digitálny prístrojový štít. Grafika oboch displejov je príjemný, dotiahnutá a čo je hlavné, ich ovládanie je maximálne jednoduché a intuitívne. Tiež sme sa potešili, keď sme videli, že Octavia dostala štýlový volant, ktorý sme pochválili tak v Karoqu, ako aj v Superbe. Skoro sme zabudli, nechýbajú ani Simply Clever prvky. Pri náhlom daždi sme ocenili dáždnik vo dverách a samozrejme škrabka vo veku nádrže či praktický lievik pri nádrži pre vodu do ostrekovačov, to je niečo čo je maximálne praktické a uľahčí vám život. Rovnako sme chválili aj madlo otvárania kapoty, ktoré sa nachádza zo spodnej strany kapoty nad znakom Škoda. Nemusíte šmátrať popod kapotu a ušpiniť si tak prsty. Interiér zdobí aj jednoliata lišta dverí v imitácii chrómu, ktorá plynulo nadväzuje na elegantnú kľučku dverí. Tento štýl sme chválili už pri Škode Kamiq a veľmi sa automobilu hodí. Robí interiér prémiovejším.

     Materiály použité vo vnútri sú mäkčené a príjemné na dotyk. Nebolí vás ani lakeť, keď si ho počas jazdy opriete o hranu dverí. Drobným mínusom, ktorý si všimli naše drahé polovičky tak v Superbe ako aj v Octavii, je na strane spolujazdca vypuklá časť od blatníka, ktorá značne zužuje priestor pre nohy spolujazdca. Kým nás na to naše manželky neupozornili, tak sme tomu nevenovali pozornosť, no potom nás to začalo trápiť rovnako ako ich. Vo všeobecnosti však interiér pôsobí veľmi príjemným elegantným a uhladeným dojmom, čo môže osloviť tak mladšiu, ako aj staršiu generáciu motoristov. Plusom je bezdrôtová nabíjačka, USB-prípojky a tiež bezdrôtové spojenie smartfónov s infotainmentov pomocou rozhraní Android Auto a Apple CarPlay.

     Ako plus stále berieme fakt, že pod displejom infotainmentu sa nachádzajú mechanické tla|čidlá na ovládanie systémov ohrevu a klimatizácie a okrem toho sa tu nachádza aj dotyková lišta či ploch, na ktorej pohybmi prstom zľava doprava a sprava doľava pridávate či uberáte hlasitosť rádia. Je to ďalšia drobnosť, ktorá posobí prémiovejšie. Pasažieri v zadnom rade veľmi ocenia aj roletky na okná umiestnené vo dverách. Spríjemnia jazdy na letnú dovolenku tak pre deti ako i dospelých. 

      A ako hodnotíme naftovú Škodu Octavia Combi my?

      Po dizajnovej stránke je Octavia štýlovým autom, ktoré si obľúbia tak manažéri vo firemnej flotile, ako aj rodinne založení šoféri. Medzi konkurenciou sa vyníma aj vďaka štýlovým detailom, no stále pôsobí skôr konzervatívnym dojmom, vďaka čomu osloví väčšiu škálu motoristov. Testovačka dostala dvojlitrový štvorvalcový naftový motor s výkonom 110 kW, ktorý síce nie je športový, no na druhej strane je dostatočne silný a k tomu ekonomický. Dokázali sme to aj spotrebou, ktorá sa po prejdení takmer tisícky kilometrov ustálila na hodnote mierne presahujúcej 6 litrov. Mimo mesto sme dokonca jazdili pod 5 litrov. Interiér testovanej verzii Style pôsobil príjemne a zároveň dostal aj niektoré prvky automobilov vyšších tried. Zabavilo nás napríklad ovládanie displeja gestami, ako aj z vonkajšej strany bezkontaktné otváranie kufra, čo je skutočne praktická vec. Auto je mäkkšie a v zákrutách nás mierne pokolíše. Miesta je v Octavii tak akurát. Pokiaľ ste väčší či dlhší, na zadných miestach sa budete cítiť pri dlhšej jazde stiesnene. Praktický je ale kufor, ktorý ponúkne objem 640 litrov a po sklopení sedadiel až 1700 litrov. V základe dostanete Oktávku za 26 080 eur. Cena testovačky bola vo výbave Style s naftovým dvojlitrom 41 393 eur. Škoda Octavia nás utvrdila v tom, prečo je tak obľúbená. Poskytne dostatok miesta, pôsobivé krivky, tradíciu značky a s naftovým motorom aj dokonalú spotrebu, ktorá je v tomto segmente takmer neprekonateľná.

      Foto: Matúš Paločko  Video: Marcel Szabó

      Celkové hodnotenie

      Pohodlie - 85%
      Motorizácia - 90%
      Variabilita - 90%
      Jazda - 85%
      Spracovanie - 85%

      87%

      Nafta jej pristane, ona ponúkne priestor a super spotrebu

      Po dizajnovej stránke je Octavia veľmi štýlová. Testovačka dostala dvojlitrový štvorvalcový naftový motor s výkonom 110 kW, ktorý síce nie je športový, no je dostatočne silný a k tomu ekonomický. Dokázali sme to aj spotrebou, ktorá sa po prejdení takmer tisícky kilometrov ustálila na hodnote mierne presahujúcej 6 litrov. Zabavilo nás napríklad ovládanie displeja gestami, ako aj z vonkajšej strany bezkontaktné otváranie kufra, čo je skutočne praktická vec. Auto je mäkkšie a v zákrutách nás mierne pokolíše. Miesta je v Octavii tak akurát. Pokiaľ ste väčší či dlhší, na zadných miestach sa budete cítiť pri dlhšej jazde stiesnene. Praktický je ale kufor, ktorý ponúkne objem 640 litrov a po sklopení sedadiel až 1700 litrov. V základe dostanete Oktávku za 26 080 eur. Cena testovačky bola vo výbave Style s naftovým dvojlitrom 41 393 eur. Škoda Octavia nás utvrdila v tom, prečo je tak obľúbená. Poskytne dostatok miesta, pôsobivé krivky, tradíciu značky a s naftovým motorom aj dokonalú spotrebu, ktorá je v tomto segmente takmer neprekonateľná.

      User Rating: 4.49 ( 13 votes)

      Plusy:

      • ekonomický a silný motor
      • nadčasový elegantno-športový dizajn
      • veľký kufor
      • kvalitný infotainment
      • Simply Clever prvky
      • plnohodnotná rezerva

      Mínusy:

      • vyššia cena 
      • lenivší motor
      • mäkkší podvozok

      Cena základného / testovaného modelu:

      • 26 080 eur / 41 393 eur

      Technické parametre:

      Motor:

      2,0 TDI R4

      Objem valcov:

      1984 cm3

      Počet valcov:

      4

      Palivo:

      nafta

      Výkon:

      110 kW (150 k)

      Krútiaci moment:

      360 Nm

      Náhon:

      predný

      Prevodovka:

      7-stupňový automatická

      Dĺžka/Šírka/Výška:

      4689/1829/1468 mm

      Rázvor:

      2686 mm

      Objem kufra:

      640 l (po sklopení 1700 l)

      Pohotovostná hmotnosť:

      1478 kg

      Zrýchlenie z 0 na 100 km/h:

      8,7 s

      Spotreba (udávaná výrobcom):

      4,5 – 4,9 l/100 km

      Maximálna rýchlosť:

      225 km/h

      Cena základného modelu:

      26 080 eur

      Cena testovaného modelu:

      41 393 eur

      Matúš Paločko

      Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

      Súvisiace články

      Pridaj komentár

      Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

      Back to top button