Info

Prečo sa na leto rozhodnúť pre prémiové pneumatiky?

Goodyear

V mnohých európskych krajinách končí v marci platnosť predpisov upravujúcich použitie zimných pneumatík. Pre vodičov je to vhodný čas zamyslieť sa nad výberom správnych pneumatík na bezpečnú, pohodlnú a úspornú letnú jazdu.

Vzhľadom na obrovskú ponuku pneumatík na trhu je pre vodičov veľmi dôležité, aby si uvedomovali, aké veľké sú rozdiely v úžitkových vlastnostiach rôznych pneumatík. Výber správnych pneumatík môže napríklad zásadne ovplyvniť dĺžku brzdnej dráhy: rozdiel môže byť na mokrej vozovke pri rýchlosti 80 km/h až 15 metrov a na suchom povrchu pri rýchlosti 100 km/h sedem metrov.

Aj keď sa počiatočná investícia do obstarania kvalitných letných pneumatík môže zdať dosť vysoká, dlhodobé výhody zahŕňajú nielen lepší výkon a komfort, ale aj značné prevádzkové úspory.

Najazdite dvakrát viac kilometrov…

Pneumatiky Eagle F1 Asymmetric 6 obsahujú inovatívne technológie a zvládajú tak vyššiu hmotnosť a vyšší krútiaci moment.

Nemecký automobilový magazín Auto Bild porovnal kilometrový dojazd dvadsiatich rôznych letných pneumatík. Úplne najlepšie z porovnania vyšli prémiové pneumatiky Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6, ktoré s celkovým najazdením 63 200 kilometrov prešli viac ako dvojnásobok toho, čo pneumatiky, ktoré sa v teste umiestnili na poslednom mieste.

Auto Bild na dvadsiatich testovaných letných pneumatikách porovnával aj cenu/1 000 najazdených kilometrov. Ako najlacnejšie vyhodnotil opäť pneumatiky Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6 s cenou 8,70 €/1 000 km, teda približne o 50 % nižšou, ako bola priemerná cena/1 000 km siedmich najhoršie hodnotených pneumatík (16,14 €). To predstavuje úsporu približne 50 % na každých 1 000 najazdených kilometrov.

Pripravené pre elektrické vozidlá…

Moderné, vysoko kvalitné letné pneumatiky sú už optimalizované na špeciálne potreby elektromobilov. V skutočnosti sú všetky pneumatiky Goodyear navrhnuté tak, aby spĺňali požiadavky ako elektromobilov, tak aj klasických vozidiel so spaľovacím motorom. Najnovšie letné pneumatiky Eagle F1 Asymmetric 6 obsahujú inovatívne technológie, vďaka ktorým zvládajú vyššiu hmotnosť a vyšší krútiaci moment typický pre elektromobily. Ich novátorský dezén súčasne potláča hluk a znižuje hlučnosť v kabíne.

Vynikajúci komfort…

Technológia Goodyear SoundComfort dokáže znížiť hluk v interiéri vozidla na polovicu (až o 4 dB), takže sa pneumatiky skvele hodia práve pre elektromobily, pri ktorých hluk pneumatík a vozovky spravidla tvoria dominantnú zvukovú kulisu v interiéri.

Vodiči, navyše, môžu ťažiť z vynikajúceho komfortu, ktorý zabezpečujú špičkové funkcie, ako je technológia Goodyear SealTech, ktorá zvláda utesniť defekty behúňa až do priemeru 5 milimetrov. Touto dodatočnou funkciou sú vybavené vybrané rozmery pneumatík Eagle F1 Asymmetric 6.

Oceňované úžitkové vlastnosti zvyšujú pôžitok z jazdy…

Letné pneumatiky Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6 získali množstvo ocenení. V roku 2023 im časopis Auto Bild udelil ocenenie „Eco-Master“ a spoločnosti Goodyear už druhýkrát za sebou ocenenie „Najlepší výrobca letných pneumatík“.1

Pneumatiky sú vybavené najmodernejšími prvkami, ako je napríklad technológia Dry Contact Plus, ktorá ich pomáha prispôsobiť štýlu jazdy a požiadavkám vozidla a zlepšuje ich výkonnosť na suchej vozovke.4 V mokrých poveternostných podmienkach zväčšuje technológia Wet braking Pro, ktorá vychádza zo skúseností spoločnosti Goodyear z automobilového športu, mikrokontakt pneumatiky s povrchom vozovky, čo zlepšuje ovládateľnosť a brzdné vlastnosti pneumatík.4

Sonia Leneveu, riaditeľka marketingu osobných pneumatík Goodyear v Európe, k tomu uviedla: „Goodyear stavia na viac ako 125 rokoch formovania budúcnosti mobility a vývoja špičkových pneumatík. Sme hrdí na to, že pre tohtoročné leto môžeme ponúknuť ešte širší sortiment našich oceňovaných pneumatík Eagle F1 Asymmetric 6, ktoré vodičom ponúkajú vynikajúce jazdné vlastnosti, vynikajúcu účinnosť a hospodárnosť, nech používajú akékoľvek vozidlo.“

V lete len letné pneumatiky…

Spoločnosť Goodyear odporúča vodičom, aby v období, keď sa na jar zvýšia teploty, prezuli auto na letné pneumatiky. Najnovšie testy preukázali, že pri brzdení na mokrej vozovke z rýchlosti 80 km/h pri 15 °C na zimných pneumatikami je brzdná dráha približne o dva metre dlhšia ako pri použití letných pneumatík.

Aj nemecký autoklub ADAC odporúča pri letných teplotách vymeniť zimné pneumatiky za letné, a to z dôvodu vyššieho rizika nehôd.

„Čím vyššia teplota, tým je rozdiel v ich výkonnosti väčší,“ vysvetľuje Laurent Colantonio, regionálny technologický riaditeľ spoločnosti Goodyear v regióne Európa, Blízky východ a Afrika. „Jazda so zimnými pneumatikami v lete negatívne ovplyvňuje dynamické správanie vozidla, zatiaľ čo špecifické zmesi a konštrukcie používané pri letných pneumatikách zaručujú optimálnu mieru opotrebovania a majú pozitívny vplyv na kilometrový výkon, efektivitu a udržateľnosť.“

Tipy na údržbu pneumatík…

  • Iba pri správnej údržbe vodiči získajú zo svojich prémiových pneumatík maximum a môžu dlhodobo šetriť náklady. Pravidelne kontrolujte, či nie sú pneumatiky poškodené a zabezpečte, aby spĺňali minimálnu zákonom požadovanú hĺbku dezénu. Príliš ojazdené pneumatiky majú horšie vlastnosti najmä na mokrej vozovke, pretože opotrebovaný behúň horšie odvádza vodu.
  • Kontrola tlaku by sa mala vykonávať raz mesačne. Nedostatočne nahustené pneumatiky spôsobujú nielen vyššiu spotrebu paliva, ale aj vyššie opotrebovanie a v krajnom prípade aj zlyhanie pneumatík. Vždy dodržujte pokyny výrobcu týkajúce sa tlaku v pneumatikách, ktoré nájdete v príručke k vozidlu. Nikdy nepoužívajte pneumatiky s nižším ako odporúčaným záťažovým indexom.
  • Pokiaľ je to možné, vyhnite sa kontaktu s obrubníkmi a výmoľmi. Hľadanie najefektívnejšej trasy a plynulá jazda môžu, navyše, predĺžiť životnosť pneumatík a znížiť spotrebu paliva.

Zdroj: Tlačová správa Goodyear Slovakia, PBR s.r.o.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button