TEST: MotocykleTesty
Trendy

TEST: Silence S01 – Ekologicky, ekonomicky, štýlovo a hlavne potichu

TEST: Silence S01

Od urevaných 50-tkových dvojtaktov, cez ekonomické štvortaktné 125-ky, odvážnejšie 200-vky, silné 300-vky až po skútre s kubatúrou 750 cm3. Toto všetko sme už v našej redakcii otestovali. Ako sa však bude správať čisto elektrický skúter? Aké sú jeho vlastnosti, prednosti či nedostatky? To sme sa rozhodli otestovať na elektrickom modeli Silence S01. Hoci je na trhu už nejaký ten piatok, nikdy nie je neskoro predstaviť, čoho je tento skúter schopný a aké sú jeho možnosti. Za jeho zapožičanie vďačíme importérovi Clever Group Plus spol. s.r.o., ktorý nám hneď pri prevzatí dal všetky potrebné inštrukcie, ako skúter užívať. Vďaka nim sme si ho vychutnali naplno a otestovali snáď všetko, čo by jeho nový majiteľ potreboval vedieť.

Dizajn je pútavý, no nevyčnieva

Španielsky elektrický skúter Silence S01 nie je žiadnym furutistickým monštrom, ktoré by zaujalo takýmto dizajnom len niekoľko nadšencov.

Španielsky elektrický skúter Silence S01 nie je žiadnym furutistickým monštrom, ktoré by zaujalo takýmto dizajnom len niekoľko nadšencov. Aj napriek svojmu pohonu, ktorý ho predurčije stať sa furutistickým, sú jeho dizajnové línie veľmi zdržanlivé. Vďaka nim dokáže zaujať aj konzervatívneho motoristu, ale aj milovníka technológií budúcnosti. Nemá zbytočné plasty či detaily, ktoré by nemali žiadny význam. Jeho línie sú čisté, skôr hranaté a ostré. Predná časť dostala pútavé denné LED-kové svietenie v tvare písmena “L” po oboch stranách prednej masky. V jej strede nájdeme LED-kové stretávanie svietenie ako aj LED-kové diaľkové svetlá. Akumulátor je umiestnený v časti pod sedadlom a jeho zelený kruh svieti pri dobíjaní a slúži ako indikátor dobitia. Indikátor je pekným dizajnovým prvkom pri prevahe ostrých hranatých tvarov a zároveň plní aj praktickú funkciu. Naša testovaná verzia dostala aj vysoké predné plexisklo, ktoré pôsobí štýlovo a k tomu veľmi dobre odráža nežiadúci protivietor. Pre milovníkov modernosti nechýba skútru Bluetooth či USB, plus k nemu dostanú aj mobilnú aplikáciu, vďaka ktorej budú môcť napríklad zapnúť skúter, otvoriť veko priestoru pod sedadlom (inak treba stlačiť naraz obe brzdové páčky), alebo vidieť stav nabitia akumulátora.


  Baterku vyberiete a odtiahnete ako kufrík…

  Najdrahšou časťou elektrického skútra Silence S01 je jeho “srdce”, akumulátor s kapacitou 5,6 kWh. Je aj tou časťou, ktorá napája elektromotor s výkonom 7 kW (max. 9 kW). Samozrejme, každého, kto premýšľa o kúpe elektrického tak auta, ako aj skútra, zaujíma, koľko sa na jedno nabitie prejde a aké sú možnosti dobíjania. K dojazdom sa ešte dostaneme neskôr. Teraz si chceme predstaviť dobíjanie. Sú dva spôsoby, akými je možné elektrický skúter Silence S01 dobiť. Prvým je zapojenie napájacieho káblu priamo do skútra. V priestore pod sedadlom sa nachádza zástrčka, do ktorej sa zapichne napájací kábel, vyvedie sa drážkou pod sedlom von, sedlo sa zaklapne a kábel sa zapichne do zástrčky na 230 V, čiže štandardnej, akú má každý v dome, byte či garáži. Druhou možnosťou je vybratie akumulátora zo skútra von a vďaka rukoväti ako na palubnom kufríku do lietadla a kolieskam je ho možné ľahko odviezť na miesto ku zástrčke. Dokonca sme ho “vytrepali” aj na tretie poschodie bez výťahu a pichli ho doma do zástrčky. Na to, že má 35 kilogramov, dostal aj zadnú rukoväť a teda dal sa celkom jednoducho vyniesť aj do bytu po schodoch. Ak máte výťah, do bytu ho dostať a napiť klasicky zo siete, nebude žiadny problém. Okrem dobíjania z elektrickej siete dokáže skúter aj rekuperovať energiu vďaka kinetickému regeneračnému energetickému systému (KERS) či regeneračnému brzdeniu. Regeneračné brzdenie dokonca znižuje znečistenie ovzdušia prachom z kotúčových bŕzd a tiež šetrí náklady na elektrinu. Baterka má v sebe zabudovanú aj GPS konzolu, vďaka ktorej dokáže majiteľ na smartfóne sledovať, kde sa batéria a teda aj celý skúter práve nachádza.

   Dojazd podľa zvoleného režimu…

   Dojazd skútra je na samostatnú kapitulu. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že skúter je schopný prejsť aj 100 kilometrov na jedno nabitie. ALE, je to jedno veľké ale… Hoci výrobca udáva dojazd podľa kapacity akumulátora údajne až na 147 kilometrov, v oficiálnych materiáloch sme našli informáciu o maximálnom dojazde 115 kilometrov, čo je už reálnejší údaj. To veľké “ale” však znamená, že dojazd je závislý nielen od štýlu jazdy, ale aj od zvoleného jazdného režimu, ako aj od povahy ciest, na ktorých budete so skútrom jazdiť. Elektrický skúter Silence S01 ponúkne 3 jazdné režimy a spiatočku. Režimy sú City, Eco a Sport. Pri režime Eco jazdíte maximálnou rýchlosťou 65 km/h, skúter sa snaží za každú cenu usporiť čo najviac elektrickej energie. Pri tomto režime počítač ukáže dojazd na plné nabitie 120 kilometrov. Tento dojazd však v realite, keď sa naozaj snažíte jazdiť úsporne po rovine, nezvládnete dosiahnuť. Avšak podarilo sa kolegovi novinárovi najazdiť 105 km. Čo už je veľmi blízko maximálnemu dojazdu. V režime City môžete so skútrom prejsť v skutočnosti aj 70 kilometrov, no pri maximálnej rýchlosti 85 km/h je to oveľa menej. V poslednom režime prejdete maximálne zhruba 45 km, no rýchlosť dokáže atakovať maximum v podobe 100 km/h. Je teda na jazdcovi, aký štýl si zvolí a koľko na jedno nabitie prejde. Každopádne, aj 70 km, aj 60 km ako aj 50 či 40 km, je na dojazd v mestskej či v mimomestskej premávke dostatok na to, aby ste pohodlne dochádzali do práce z mestského satelitu aj niekoľko dní pri jednom nabití.

   Baterka nielen na napájanie skútra…

   Lítiovému akumulátoru sa venujeme obzvlášť podrobne. Je nielen zdrojom energie pre elektrický skúter, ale môže poslúžiť aj ako veľká externá powerbanka. Jeho dobíjanie trvá maximálne 6 hodín pri použití elektriny z bežnej siete. Na benzínkových rýchlonabíjačkách ho nenabijete. Čo je drobné mínus. Avšak vďaka jeho vstavanej 600 W nabíjačke a dokonca aj 55 W ohrievaču pre nabíjanie v zime, je do 6 hodín doplnený na maximum, čo v pohode zvládnete cez noc v garáži či v byte zo štandardnej zástrčky. Za príplatok je ho možné vybaviť meničom napätia a využívať ho po vysunutí ako externú powerbanku pre nabíjanie spotrebičov do výkonu 700 W, ako sú napríklad malá chladnička, nabíjačka na telefón, notebook či iné menšie zariadenia, vhodné napríklad na kempovanie. Akumulátor je ťažký zhruba 35 kilogramov a je vybavený kolieskami a rukoväťou, vďaka čomu po vysunutí zo skútra vyzerá ako malý letiskový kufrík a manipulácia s ním je jednoduchá.

   Ako elektrický skúter jazdí?

   Hlavným rozdielom medzi jazdou na elektrickom skútri a na skútri so spaľovacím motorom, je hluk. Kým klasické skútre, obzvlášť dvojtakty, chcú ručať ako najaté, elektrický skúter, s príhodným menom Silence S01, je takmer úplne tichý. Počujeme mierne len koleso s elektromotorom a miestami až otravné smerovky s ich pípaním typu cúvajúceho nákladiaku. Tichosť je výhodou elektrického skútra Silence S01, ale zároveň aj jeho nevýhodou. Kým jazdec jazdí v tichu a nepríde pri jazde o uši, skúter rovnako nepočujú ani chodci vstupujúci do prechodu, ktorí naozaj sem-tam, zaujatí smartfónom či počúvaním hudby, vôbec nezaregistrujú, že sa k nim na skútre približujete. Preto musíte byť ako jazdec oveľa ostražitejší hlavne na prechodoch, pri ktorých nie je až taký dobrý rozhľad na premávku. Akumulátor svojim umiestnením v strede skútra zabezpečuje veľmi dobré ťažisko. Skúter sa nebojí väčšieho náklonu. Pohodlne drží stopu. Jeho kolesá sú väčšie, vďaka čomu je jazda pohodlnejšia. Jeho hmotnosť bez batérie je 115 kilogramov a s baterkou je to spolu 150 kg.

   Na sedadlo sa vmestia pohodlne dvaja pasažieri. Ľadvinka sa má čoho vzadu chytiť. Pod sedadlom sa bez problémov ukryjú dve integrálky. S rozmermi 2000 x 705 x 1313 mm by sme skúter mohli zaradiť do kategórie napríklad k Honde Forza. Čo nás prekvapilo, je priestor na nohy medzi predným krytom a krytom baterky. S topánkami veľkosti 47 sa tam vmestíte akurát. Na väčšie už priestor neostal. Plusom prednej časti je aj taký “piaggiový” vešiačik na tašku. Aby sme nezabudli, elektrický skúter Silence S01 je celkom svižný, čo dokazuje aj jeho zrýchlenie z 0 na 50 km/h za 3,8 sekundy. Na semaforoch štartujete vždy ako prvý vďaka úzkej stavbe skútra, s ktorou sa pomedzi autá v kolóne prepletiete ako nič. Treba si však dať pozor na jeho rýchlosť. Tým, že nepočujete zvuk, nemáte pojem o rýchlosti, pokiaľ sa nepozeráte stále na displej, a môže sa stať, že tú povolenú veľmi rýchlo prekročíte. Veľké praktické späťáky nevyčnievajú za gripy a teda ich neobijete o žiadny automobilový späťák. Veľmi zaujímavou súčasťou skútra je aj jeho spiatočka. Do rýchlosti 4 km/h dokážete vďaka nej jazdiť aj dozadu.

   A ako hodnotíme elektrický skúter Silence S01 my?

   Silence S01 je praktický skúter pre ľudí, čo nejazdia nielen po meste, ale aj po prvotriedkach, po ktorých povedzme do toho mesta dochádzajú za prácou. Vďaka akumulátoru s kapacitou 5,6 kWh a dojazdu v okolí 70-80 km, ho nemusíte pri bežnom dobíjaní dobíjať ani každý deň. Úplne postačí každý druhý alebo aj každý tretí. Vďaka garancii výrobcu na životnosť akumulátora minimálne 1000 nabíjacích cyklov, akumulátor vám vie vydržať pri dobíjaní raz za tri dni aj 10 rokov. Skúter je väčší, ale stále jednoduchý na manipuláciu. Vďaka 35 kg akumulátoru v strede poskytne nízke ťažisko a dokonalú manipuláciu aj vo väčších náklonoch. Jeho cena je síce trochu vyššia 6 545 eur, no stále je akceptovateľná a dokonca primeraná na skúter s momentálne najmodernejšou technológiou elektrického pohonu. Jeho dizajn je moderný, no nie zbytočne futuristický, vďaka čomu osloví tak moderných, ako aj konzervatívnejších jazdcov. Baterka má viacero možností využitia, čo robí tento skúter ešte praktickejším. Vďaka kategorizácii medzi skútre s objemom do 125 cm3 je možné jazdiť na elektrickom skútri Silence S01 len s klasickým B-čkovým vodičákom.

   Foto: Matúš Paločko      Video: Marcel Szabó

   Celkové hodnotenie

   Motorizácia - 90%
   Pohodlie - 95%
   Jazda - 90%
   Variabilita - 95%
   Spracovanie - 80%

   90%

   Dizajnový ekologický ekonomický elektrický skúter za rozumnú cenu

   Silence S01 je praktický skúter pre ľudí, čo nejazdia nielen po meste, ale aj po prvotriedkach. Vďaka akumulátoru s kapacitou 5,6 kWh a dojazdu v okolí 80 km, ho nemusíte pri bežnom dobíjaní dobíjať ani každý deň. Vďaka garancii výrobcu na životnosť akumulátora minimálne 1000 nabíjacích cyklov, akumulátor vám vie vydržať pri dobíjaní raz za tri dni aj 10 rokov. Skúter je väčší, ale stále jednoduchý na manipuláciu. Vďaka 35 kg akumulátoru v strede poskytne nízke ťažisko a dokonalú manipuláciu aj vo väčších náklonoch. Jeho cena je síce trochu vyššia 6 545 eur, no stále primeraná.Dizajn je moderný, no nie zbytočne futuristický, vďaka čomu osloví tak moderných, ako aj konzervatívnejších jazdcov. Baterka má viacero možností využitia. Vďaka kategorizácii medzi skútre s objemom do 125 cm3 je možné jazdiť na elektrickom skútri Silence S01 len s klasickým B-čkovým vodičákom.

   User Rating: 4.76 ( 4 votes)

   Plusy:

   • nadčasový dizajn
   • ekonomická prevádzka
   • veľký priestor pod sedadlom
   • akumulátor s viacerými možnosťami využitia
   • garancia 1000 nabíjacích cyklov

   Mínusy:

   • menší priestor na nohy
   • viac ostražitosti voči chodcom kvôli tickému chodu

   Cena modelu:

   • 6 545 eur

   Technické parametre:

   Motor: elektromotor
   Maximálny výkon: 9 kW
   Homologizovaný dojazd: 147 km
   Dojazd v meste (od výrobcu): 120 km
   Zrýchlenie z 0-50 km: 3,8 s
   Hmotnosť (bez akumulátora): 115 kg
   Hmotnosť akumulátora: 35 kg
   Jazdné režimy: ECO, CITY, SPORT, spiatočka
   Kapacita akumulátora: 5,6 kWh
   Maximálna rýchlosť: obmedzená na 100 km (režim SPORT)
   Výkon integrovanej nabíjačky: 600W
   Dĺžka / šírka / rázvor: 2 000 / 705 /1 313 mm
   Doba nabíjania akumulátora: max. 6 hodín
   Akumulátor: LiFePo4 (LFP)
   Napájanie: 230 V
   Krajina pôvodu: Španielsko

   Matúš Paločko

   Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

   Súvisiace články

   Pridaj komentár

   Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

   Back to top button