Automobily

Tretia generácia japonského MPV Toyota Sienta bojuje vo vymierajúcom segmente + VEĽKÁ GALÉRIA

Toyota Sienta

Japonská značka odhaľuje už tretiu generáciu rodinne ladeného MPV modelu Toyota Sienta. Hoci tento segment hlavne v Európe vymiera, Toyota sa ho nemieni vzdať. Okrem kompaktných rozmerov ponúkne aj sedem miest na sedenie. Možnosti využitia zvyšuje aj jeho až “crossoverové” oplastovanie, vďaka ktorému laku v ľahšom teréne neublížia odskakujúce kamienky. Je určený pre japonský trh, z ktorého sa dostane pravdepodobne len do okolitých krajín. Inde o takéto typy automobilov veru záujem nie je.

Kompaktné MPV Toyota Sienta len pre domácich…

Vnútro automobilu je jednoduché a zároveň veľmi praktické. Stredobodom zaujímavo tvarovanej prístrojovej dosky je takzvaný plávajúci dotykový displej.

Toyota Sienta je 4300 mm dlhý, 1695 mm široký a 1670 mm vysoký rodinný kompaktný automobil s rázvorom 2750 mm. Je postavený na platforme TNGA-B, ktorú poznáme napríklad z modelu Toyota Yaris. Tento automobil je takpovediac krížencom minivanu, osobnej dodávky či dokonca crossoveru. Zo všetkých týchto tried prevzal tie najpraktickejšie detaily. Pri pohľade na 15-palcové disky kolies by sme si veru vedeli predstaviť v blatníkoch niečo väčšie a pútavejšie. Dizajnéri to snáď ešte v budúcnosti doladia.

Vnútro automobilu je jednoduché a zároveň veľmi praktické. Stredobodom zaujímavo tvarovanej prístrojovej dosky je takzvaný plávajúci dotykový displej infotainmentu, ktorého uhlopriečka je 10,2-palca. Nechýba množstvo mechanických prepínačov, čo považujeme stále za plus, a za príplatok je k dispozícii aj digitálny prístrojový štít pod volantom. Oproti predchádzajúcej druhej generácii sa tretia generácia modelu Toyota Sienta vo vnútri ešte o 20 mm natiahla. V druhom rade sedadiel je viac miesta tak pre kolená ako aj pre hlavu. Tretí rad sedadiel, sklopených do dvojitého dna batožinového priestoru, je samozrejme najnepohodlnejší, no deti či drobnejší pasažieri si ho obľúbia. Vďaka nemu dokáže kompaktná Toyota Sienta odviezť až sedem pasažierov.

O pohon kompaktného japonského MPV Toyota Sienta sa bude starať až trojica agregátov. Základom bude benzínový 1,5 litrový benziňák. Ten bude základom aj druhého, hybridného pohonného ústrojenstva, s jedným alebo s dvojicou elektromotorov. K dispozícii bude tak model Toyota Sienta s náhonom na dve, ako aj na všetky štyri kolesá. Spojenie kolies s motorom zabezpečí bezstupňová automatická prevodovka CVT. Hoci sa v Európe Toyota Sienta nebude predávať, vieme jej ceny na domácom trhu. Základná výbava bude štartovať na cene v prepočte 14 228 eur. Vrcholové prevedenie, so siedmimi sedadlami, dvojicou elektromotorov a štvorkolkou bude stáť v prepočte 22 678 eur.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back to top button