TEST: MotocykleTesty

TEST: Piaggio Beverly 400 S HPE – Veľká sila zabalená v malom ľahkom talianskom obale

TEST: Piaggio Beverly 400 S HPE

Piaggio je tradičným talianskym výrobcom mestských motocyklov, ktorý na trhu už od roku 1884. Je to naozaj obrovský kusisko histórie, ktorým si značka prešla. Svoje skúsenosti, ktoré rokmi naberala, teraz pretavuje do svojich mestských motocyklov, ktoré sú vo svete uznávanými a vyhľadávanými. Nám sa do rúk dostal veľmi svižný a silný mestský skúter Piaggio Beverly 400 S HPE. Ako je už z názvu jasné, jeho srdcom je jednovalec s objemom 399 cm3, vďaka čomu sme sa s ním nebáli vybehnúť ani na diaľnicu. Vďaka úzkemu rámu a naozaj prekvapivo kompaktným rozmerom, taliani vedia prečo, sme s ním bezproblémovo kľučkovali v premávke a zaparkovali sme ho takmer v každej medzere na parkoviskách. Piaggio Beverly 400 S HPE nás veru svojimi vlastnosťami veľmi prekvapilo. Samozrejme v dobrom.

Jednoduché tvary, základ úspechu

Skúter je obdarený čiperným jednovalcom s objemom 399 cm3. Jeho výkon je 26 kW (35,4 koní) čo je pre ľahký mestský skúter veľmi pozitívna správa.

Na prvý pohľad nie je Piaggio Beverly 400 S HPE nijak vyzývavým či futuristicko pôsobiacim skútrom. Niekto by to mohol brať ako nevýhodu, no pre nás boli jeho tvary zárukou vysokých čísel predajov. A prečo? Predsa len, európsky spotrebiteľ je skôr konzervatívnejší a zbytočné “čačky-mačky”, ktoré veľakrát nemajú nijaké opodstatnenie či funkciu, ho skôr od kúpy takého stroja odradia. Piaggio Beverly 400 S HPE ponúka klasické tvary športovo ladeného skútra s veľkým dvojúrovňovým sedadlom pre dvojicu pasažierov, pútavú farbu Arancio Sunset (v prípade našej testovačky), tiež dokonalé LED-kové osvetlenie no hlavne úzky driek a akurátnu dĺžku, vďaka čomu je v mestskej premávke ako úhor vo vode. Obratný, pružný, kompaktný a ľahko ovládateľný. Výborným spoločníkom, hlavne mimo mesta, je aj vysoký plexištít, ktorý dokonale eliminuje nárazový protivietor a chráni jazdca pred neželaným prefúkaním.


  Odkladacích priestorov nikdy nie je dosť…

  Talianske skútre sú známe množstvom odkladacích priestorov, ktoré domáci skútristi vo veľkom využívajú pri ich každodenných jazdách mestom. Samozrejme nielen tí taliansky. Piaggio Beverly 400 S HPE ponúka hneď niekoľko takýchto priestorov, do ktorých viete vopchať veci od výmislu sveta. Pod sedadlo sa vmestí menšia integrálka. Píšeme naschvál menšia, pretože pre našu, pre obvod hlavy 58 cm, tam bolo miesta na milimeter presne. L-ka či XL-ka sa tam už žiaľ nevopchá. Ak však máte top case, problém je vyriešený a pod sedadlo môžete kľudne natlačiť jedno i dvojdňový nákup alebo notebook s iným kancelárskym vybavením ako aj dámsku kabelku či náhradné oblečenie. Vmestí sa tam naozaj kadečo. Kufor pod sedadlom sa otvára stlačením tlačidla na prednom panely pod riadidlami. O trošku nižšie  sa nachádza aj vešiak na tašku, kapsu, kufrík či kabelku a pod ním ďalší odkladací priestor. Tentokrát o niečo menší, trebárs na mobil, peňaženku, doklady a podobne.

  Veľká sila v malom tele…

  V úvode sme už poznamenali, že skúter Piaggio Beverly 400 S HPE skrýva veľkú silu v malom tele. Samozrejme malým telom označiť 2155 mm dlhý skúter s rázvorom 1550 mm je nedôstojné, no mysleli sme to skôr tak, že je naozaj kompaktný. Jeho šírka je tiež len 800 mm a naozaj je to cítiť hlavne v užších medzerách medzi autami na križovatkách, keď sa snažíte predrať na čelo kolóny. Ani raz sme nepociťovali úzkosť či strach, že sa nevmestíme, alebo či nezostrelíme spätné zrkadlo či už autové alebo naše. Mimochodom späťáky sú v takej výške, že ich kontakt s tými automobilovými naozaj nehrozí.  Skúter je obdarený čiperným jednovalcom s objemom 399 cm3. Jeho výkon je 26 kW (35,4 koní) čo je pre ľahký mestský skúter veľmi pozitívna správa. Drobným mínusom je, že na neho už musíte mať vodičák minimálne A2. Ale je to aj dobre. Skúter skvelo reaguje na plyn, vďaka čomu dokáže celkom obstojne vyštartovať z pokoja. Plyn má hluchý len minimálny priestor kedy najskôr nereaguje a potom vystretí skúter vpred. Výfukový tlmič síce vyzerá športovo, no hlboký zvuk veru z neho nečakajte. Tu by sme si vedeli predstaviť skôr nejaký kvalitnejší laďák. Avšak nie všetci chcú, aby zišli po pár kilometroch zo svojho skútra hluchý. Opäť to teda nemôžeme brať ako nevýhodu, ale skôr výhodu pre vyššie čísla predajov.

   S pumpárom sa často stretávať nebudete…

   Vďaka väčšiemu motoru sme mali na skútri Piaggio Beverly 400 S HPE väčšiu chuť vytáčať plyn do plných. Musíte uznať aj vy, že jazdiť na spotrebu na žihadle je trochu nuda. Aj pri našej nešetrnej jazde sa naša kombinovaná spotreba skútra Piaggio Beverly 400 S HPE pohybovala na hranici 4l/100 km. Výrobca udáva 3,7l/100 km. Takže sme až tak ďaleko neboli. Vďaka 12 litrovej palivovej nádrži tak na jedno natankovanie prejdete viac ako 300 kilometrov. Pri dennom nájazde 5-6 kilometrov vám jedna nádrž vydrží aj viac ako mesiac. S pumpárom sa tak veru často stretávať nebudete. Pozor len, aby vám nekvalitné palivo nezdegradovalo v nádrži skôr, ako ho stihnete minúť. Natankujte tam radšej E5-ku a máte pokoj. Motor pri tom spĺňa emisnú normu EURO5, čiže si môžete povedať, že pri úspornej jazde na silnom skútri Piaggio Beverly 400 S HPE vám nie je ľahostajný ani osud našej planétky.

   Ako hodnotíme taliansky mestský skúter?

   Pred našim testom sme boli trochu skeptický voči talianskemu motocyklu. Prvé kilometre nás však v dobrom prekvapili a Piaggio Beverly 400 S HPE sme si začali obľubovať. Hlavne vďaka jeho nízkej hmotnosti, kompaktným rozmerom, pohodlnému sedeniu, agilnému motoru a pomerne nízkej spotrebe. Samozrejme sem tam nám nejaký ten plast zahrkal a prejazd retardérom vo vyššej rýchlosti nebol úplne mäkký, no celkový pocit z jazdy bol príjemný, miestami až športový. Prejazdy zákrutami vo väčšom náklone neboli problémom, aj vďaka prednému 16-palcovému a zadnému 14-palcovému kolesu. Automatický variátor CVT nie je vôbec lenivý a plyn nemá zbytočne hluché miesta. Zaberá takmer okamžite. Prepletanie sa pomedzi automobily či parkovanie takmer kdekoľvek len zvyšujú praktickosť tohto mestského skútra. Jeho cena 6299 eur sa nachádza skôr nižšie ako uprostred ponuky, v rámci porovnania s konkurenčnými modelmi, čo skúter Piaggio Beverly 400 S HPE opäť o niečo viac dokáže predať masám. Predajom môžu pomôcť aj konzervatívnejší dizajn, ktorí vie osloviť širšiu paletu zákazníkov, ako aj stále vyzdvihované kompaktné rozmery a ľahká ovládateľnosť. Piaggio Beverly 400 S HPE oslovil aj nás a jazda v jeho sedle bola maximálne pohodová.

   Foto: Matúš Paločko
   Video: Peter Wolff

   Celkové hodnotenie

   Motorizácia - 95%
   Pohodlie - 95%
   Jazda - 93%
   Variabilita - 85%
   Spracovanie - 85%

   91%

   Svižný, kompaktný, silný, konzervatívny skúter s dobrou spotrebou

   Skúter Piaggio Beverly 400 S HPE sme si obľúbili vďaka jeho nízkej hmotnosti, kompaktným rozmerom, pohodlnému sedeniu, agilnému motoru a pomerne nízkej spotrebe. Sem tam nám nejaký ten plast zahrkal a prejazd retardérom vo vyššej rýchlosti nebol úplne mäkký, no celkový pocit z jazdy bol príjemný, miestami až športový. Prejazdy zákrutami vo väčšom náklone neboli problémom. Automatický variátor CVT nie je vôbec lenivý a plyn nemá zbytočne hluché miesta. Zaberá takmer okamžite. Cena 6299 eur je primeraná a konkurencieschopná.

   User Rating: 4.76 ( 4 votes)

   Plusy:

   • výkonný motor
   • nadčasový konzervatívnejší dizajn
   • pomerne nízka spotreba
   • kompaktné rozmery

   Mínusy:

   • menší priestor pod sedačkou
   • hrkotanie plastov pri prejazde nerovnosťami

   Cena modelu:

   • 6 299 eur

   Technické parametre:

   Motor: jednovalcový, štvorventilový štvortakt s objemom 399 cm3
   Max. výkon / krútiaci moment: 35,4 koní (26 kW) / 37,7 Nm
   Chladenie / mazanie: kvapalinou / olejová nádrž
   Priemerná spotreba (od výrobcu): 3,7l/ 100km
   Štartér / rozvody: elektrický / jeden vačkový hriadeľ (SOHC), 4 ventily
   Prevodovka: automatický variátor CVT
   Spojka: odstredivá lamelová mokrá spojka
   Rám: dvojitý rám z nehrdzavejúcej ocele, vystužený
   Predné odpruženie: hydraulická teleskopická vidlica
   Zadné odpruženie: dva hydraulické tlmiče s možnosťou nastavenia predpätia
   Predná / zadná brzda: kotúč Ø 300 mm / kotúč Ø 240 mm
   Brzdný systém: ABS – ASR
   Predná / zadná pneumatika: bezdušová 120/70 16’’ / bezdušová 150/70 14’’
   Dĺžka / šírka / rázvor: 2,155 mm / 800 mm / 1,550 mm
   Objem palivovej nádrže: 12 l
   Emisná norma / emisie CO2: Euro 5 / 87 g/km

   Matúš Paločko

   Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

   Súvisiace články

   Pridaj komentár

   Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

   Back to top button