Automobily

Ako bude vyzerať luxusná limuzína budúcnosti? Audi grandsphere je odpoveďou

Audi grandsphere

Luxusné limuzíny sú výstavnými skriňami každej značky. Dizajnéri ako aj konštruktéri do nich nabalia všetko, čoho je v danom momente automobilka schopná. Sú zrkadlom statusu, vkusu či životného štýlu. Najnovší koncept nemeckej značky Audi s názvom grandsphere je nádherná a dizajnovo jednoducho geniálne spracovaná limuzína, ktorá by mala byť predlohou pre budúce smerovanie štyroch kruhov v oblasti výroby luxusných limuzín. Nevieme sa na ňu vynadívať. A čo vy?

Pohodlie a luxus sú najdôležitejšie…

Systémový výkon elektrickej zostavy bude 530 kW s krútiacim momentom 960 Nm. Z nuly na stovku dokáže koncept vystreliť za menej ako 4 sekundy.

Najnovší koncept s názvom Audi grandsphere, je ďalším prírastkom do novej konceptovej rodiny s označením “Sphere”. Ako prvý sa svetu predstavil koncept športovo-luxusného roadsteru Audi skysphere, ktorý má schopnosť pretransformovať sa z autonómneho automobilu na športiak ovládaný jazdcom. Novinka Audi grandsphere preberá rovnaký dizajnový jazyk ako športový konceptový súrodenec a predstavuje pohľad na budúcnosť limuzín so štyrmi kruhmi na kapote.

Koncept Audi grandsphere chce prilákať návštevníkov mníchovského autosalónu, kde sa mimochodom oficiálne predstaví svetu, ako aj odbornú verejnosť, hlavne na automatizovanú jazdu štvrtej úrovne, ktorá dokáže plniť prianie svojho pána a teda šoféra. Chcete vidieť krásy kraja? Povedzte to autu a to vás zoberie na vyhliadkovú jazdu, ktorá zahŕňa večeru v romantickej reštaurácii či ubytovanie v luxusnom hoteli. Autonómne riadenie prevezme plnú kontrolu a šofér si môže v aute pokojne vybavovať pracovné záležitosti. Ako v kancelárii na kolesách. Okrem toho by mal infotainment vďaka pripojeniu na internet zvládnuť objednať vám lístky na futbal či hokej, alebo na koncert obľúbenej kapely.

Audi urbansphere je druhým modelom z rodiny konceptov s označením Sphere. Ako tretí sa predstaví v roku 2022 koncept Audi urbansphere, čo bude pravdepodobne crossover alebo SUV. Dizajnéri, ako aj konštruktéri, sa pri tvorbe tejto trojice automobilov, skysphere, grandsphere a urbansphere, zamerali nielen na prepracovaný a jedinečný exteriér, ale hlavne na interiér týchto modelov. Paradoxne, ako prvá bola navrhnutá práve kabína konceptov. Spokojnosť posádky je pre Audi pri nových konceptoch tá najdôležitejšia vlastnosť, ktorá má dokonca prednosť pred pohonom či dynamikou jazdy.

Interiér je koncipovaný tak, že posádka nemá najluxusnejšie sedenie na zadnom rade sedadiel, tak ako to poznáme z doterajších modelov luxusných limuzín, ale to najluxusnejšie miesto je práve v prvom rade. Predná časť v koncepte Audi grandsphere nie je primárne určená na šoférovanie vozidla. Po aktivovaní autonómnej jazdy sa volant ukryje do prístrojovky, pedále do podlahy a celá predná časť interiéru sa v pár sekundách premení na voľnočasový priestor, v ktorom si sediaci v prvom rade budú môcť v rámci možností robiť čo chcú. Sedadlá sú v koncepte usporiadané s rozložením 2+2. Medzi prednými sedadlami sa nachádza chladený bar s dvomi pohármi a priestorom pre chladenie fľaše podľa preferencií majiteľa.

Už podľa povahy automobilu v ňom nemôžeme očakávať žiadne lacné materiály. Dizajnéri Audi sa zamerali na prémiu aj pri ich výbere. Audi sa vo svojich materiáloch zmieňuje o dreve, vlne, syntetickej tkanine či ušľachtilých kovoch. Veľká časť vybavenia auta je vyrobená z recyklovaných surovín. Čo je prekvapením, je absolútna absencia kože. To však považujeme pri tak luxusnom automobile za veľkú chybu.

Koncept Audi grandsphere je celkom veľký obor. Jeho dĺžka je až 5350 mm. Na šírku narástol na 2000 mm a na výšku len 1390 mm. Vďaka rázvoru 3190 mm sa pasažieri na nedostatok miesta v interiéri veru sťažovať nebudú. Vďaka veľmi nízkemu vzrastu by sme tak luxusný koncept mohli označiť aj ako štvordverové GT. Koncept je postavený na platforme PPE, ktorá je určená výhradne pre elektromobily. Akumulátor použitý na uskladnenie energie pre pohon ponúkne kapacitu 120 kWh. Osadený bude medzi nápravami. Vďaka nemu dokáže na jedno nabitie prejsť elektromobil až 750 kilometrov. O pohon konceptu Audi grandsphere sa bude starať dvojica elektromotorov, ktorá bude poháňať všetky štyri kolesá. Predné kolesá sú zavesené na päťprvkovej náprave optimalizovanej pre elektrický pohon. Zadná náprava je viacprvková a zadné kolesá sú ovládateľné. Chýbať nebude ani vzduchové pruženie Audi air suspension. Adaptívny podvozok dokáže behom milisekundy meniť výšku podvozku. Systémový výkon elektrickej zostavy bude 530 kW s krútiacim momentom 960 Nm. Z nuly na stovku dokáže koncept vystreliť za menej ako 4 sekundy. Elektromobil bude možné dobíjať z rýchlonabíjačky s výkonom 270 kW, vďaka ktorej sa dokáže za 10 minút nabiť na dojazd ďalších 300 km. Z 5 na 80% kapacity mu nabíjanie potrvá len 25 minút. Predstavenie jedinečného konceptu sa odohrá na mníchovskom autosalóne.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button