Automobily

Končí sa príbeh japonského superšportu. Na rozlúčku príde na cesty posledných 350 kusov

Acura NSX Type S

Superšport japonskej značky Toyota sa lúči svojou poslednou edíciou. Toyota či Acura NSX Type S príde v striktne limitovanej edícii 350 kusov. Z nich najväčšie množstvo poputuje na americký trh. Druhá generácia odvážneho japonského športiaku tak končí po piatich rokoch. Lúči sa vo veľkom štýle. S poriadnym motorom a brutálnym výkonom.

V Európe ju nájdeme len ťažko…

Srdcom športiaka je dvakrát prepĺňaný vidlicový 3,5 litrový šesťvalec skombinovaný s trojicou elektromotorov. Výkon sústavy dosiahol hranicu 600 koní s krútiacim momentom 667 Nm.

Honda NSX, za oceánom predávaná ako Acura, sa vyrábala od roku 1990. Prvá generácia na trhu vydržala neuveriteľných 15 rokov. Potom si dala Honda od jej výroby dlhšiu pauzu. Vo svojej druhej generácii prišla na trh v roku 2016 a dnes jej výroba končí. Z prvej generácie sa na cesty dostalo takmer 19 000 kusov. Tá druhá nebola až tak úspešná, no napriek tomu sa z nej podarilo predať takmer 2800 kusov. Posledná edícia Acutra NSX Type S príde v limitovanej edícii 350 kusov.

Limitovaná edícia NSX Type S dostala posilnený agregát. Srdcom športiaka je dvakrát prepĺňaný vidlicový 3,5 litrový šesťvalec skombinovaný s trojicou elektromotorov. Výkon sústavy dosiahol hranicu 600 koní s krútiacim momentom 667 Nm. Nový spaľovací motor prešiel úpravami a dostal nové vstrekovanie paliva s o 25% rýchlejším prietokom, nové medzichladiče či turbodúchadlá z pretekárskeho špeciálu NSX GT3 Evo. Po vzore spaľovacieho motora prešlo úpravami aj hybridné pohonné ústrojenstvo. Akumulátor poskytne o 20% vyššiu kapacitu. Optimalizáciou si prešli aj pohon všetkých štyroch kolies spolu s deväťstupňovým dvojspojkovým automatom. Prevodovka bude radiť ešte rýchlejšie než doteraz. Na japonskom okruhu Suzuka dokázal byť model Acura NSX Type S až o dve sekundy rýchlejší ako jeho momentálna verzia.

Zmenami neprešlo len pohonné ústrojenstvo ale aj dizajn automobilu. Ťaží z toho nielen majiteľ, ktorý dostane agresívnejší športiak, ale aj napríklad chladenie, vďaka prepracovanému predku auta, tiež aerodynamiku či zadný difúzor inšpirovaný okruhovým špeciálom NSX GT3. Športiak tiež dostal uhlíkovú strechu, ktorá zníži spotrebu ako aj ťažisko auta. K dispozícii bude aj paket Lightweight, ktorý dokáže ubrať automobilu ešte ďalších 26,2 kilogramov. Je plný karbónových detailov. Dostal aj prémiové karbón-keramické brzdy Brembo. Japonský športiak oblečie do unikátneho matného laku Gotham Grey. V tejto farbe však Honda vypustí len 70 špeciálov modelu NSX Type S.

Acura NSX Type S sa bude vyrábať vo fabrike Performance Manufacturing Center v americkom Ohio. Séria bude striktne limitovaná. Z “pásov” zíde len 350 exemplárov. Koľko sa ich dostane do Európy, to je zatiaľ otázne. Vieme však, že prvý tristovka ostáva na americkom trhu a Japonci si budú tiež chcieť niekoľko kusov prepracovaného limitovaného športiaku odložiť aj pre seba.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back to top button